Kursy rozwoju osobistego – czy są potrzebne w dzisiejszych czasach?

Kursy rozwoju osobistego – czy są potrzebne w dzisiejszych czasach?

Ogólnie pojęty rozwój stanowi dzisiaj klucz do odniesienia sukcesu na rynku pracy i w życiu osobistym. Jednak główny problem to wybór takiego kursu, który faktycznie przyniesie nam wartość dodaną. Spośród szerokiej oferty szkoleń szczególną uwagę należy zwrócić na kursy rozwoju osobistego. Czym są takie kursy, jakie rodzaje możemy wymienić i w jaki sposób takie kursy przydadzą się w życiu? 

Czym są kursy rozwoju osobistego?

Kursy rozwoju osobistego od kilku lat cieszą się rosnącą popularnością wśród osób dopiero rozpoczynających swoje życie zawodowe, jak również wśród wszystkich tych, którzy na rynku pracy są obecni od wielu lat. Zgodnie z doktryną o ciągłym rozwijaniu się, wiele osób odnoszących realne sukcesy zawodowe nie poprzestaje na nich i wciąż stara się zwiększać samoświadomość, rozwijając konkretne, nie zawsze techniczne kompetencje, które przydają się w życiu. Taką specyficzną formą rozwoju są szkolenia rozwoju osobistego, które cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko osób indywidualnych, ale także firm, które chcą inwestować w swoich pracowników. Kursy te pozwalają rozwinąć wiele obszarów, dobrze nam znanych pod nazwą umiejętności miękkich. 

Najpopularniejsze rodzaje kursów rozwoju osobistego

Kursy rozwoju osobistego to niezwykle interesująca grupa działań rozwojowych, głównie ze względu na swoje szerokie spektrum umiejętności, które możemy nabyć. Dlatego też warto dokonać kategoryzacji kursów rozwoju osobistego na kilka popularnych rodzajów. Przede wszystkim do tych kursów zaliczają się wszystkie szkolenia skupione na poszerzaniu horyzontów związanych z umiejętnościami miękkimi. Zarządzanie czasem, zarządzanie własnymi zadaniami, asertywność, poprawa komunikatywności, metody walki ze stresem i wiele innych. To uniwersalne szkolenia, z których praktycznie każdy obecny na rynku pracy będzie czerpać dużo wiedzy ułatwiającej pracę i zwiększającej wartość naszą, jako pracownika. Jako kolejna grupa kursów rozwoju osobistego warto wymienić również kursy menedżerskie, podczas których pretendent do stanowiska kierowniczego nauczy się prowadzić zespół, motywować swoich pracowników, a także zarządzać ich zadaniami i co szczególnie istotne w dzisiejszych czasach – zarządzać zmianą. Na uwagę zasługują też kursy coachingowe, które stanowią pigułkę rozwoju osobistego, którego doświadczamy my, ale którym możemy zarazić także innych – swoich pracowników czy klientów.

Czy kursy rozwoju osobistego są warte swoich pieniędzy? 

Czy tego typu szkolenia są czymś, w co faktycznie warto inwestować? Jak najbardziej – to właśnie teraz takie szkolenia ukazują swoją prawdziwą wartość, w dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, gdzie coś, co pięć lat temu było bez wartości, dzisiaj traktowane jest jako jedną z najbardziej pożądanych cech. Umiejętności miękkie, stanowiące trzon rozwoju osobistego to kompetencje uniwersalne, które przydadzą się nie tylko w pracy, ale i życiu prywatnym. Co więcej, zarządzanie czasem, asertywność lub metody przeciwdziałania stresu to cechy, które mogą okazać się kluczowe bez względu na branżę, w jakiej działamy. W końcu kursy rozwoju osobistego to najlepsza droga do tego, by z odpowiednią motywacją rozpocząć swoją karierę na stanowisku kierowniczym. W jaki inny sposób możemy nauczyć się motywować i zarządzać innymi? Z praktyki? Jest to jakiś pomysł, ale nie każda firma może pozwolić sobie na porażki w tym aspekcie. Profesjonalne kursy rozwoju prowadzone przez doświadczonych trenerów to idealne rozwiązanie do tego, by wejść w nową, bardziej odpowiedzialną rolę w pełni przygotowanym. 

 

Dodaj komentarz