Co zrobić aby wstawać wcześniej?

Co zrobić aby wstawać wcześniej?

Jeśli każdego dnia zastanawiasz się jak rano wstać i Twoim problemem jest wczesne wstanie z łóżka to dobrze trafiłeś. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sposobów na to, jak zostać rannym ptaszkiem, nawet jeśli wcześniej wylegiwałeś się w łóżku do późna. Zapraszamy do artykułu.

Wczesne wstawanie – komu to w ogóle potrzebne?

Wstawanie o wczesnych godzinach, jeśli po prostu musisz to zrobić, bo np. masz wtedy autobus lub idziesz do pracy to nic dziwnego i po prostu czasem trzeba to zrobić. Jednak co powiesz na wczesne wstawanie, jeśli nie musisz tego robić? Tak wiem, najprawdopodobniej złapiesz się za głowę i spytasz „a komu to potrzebne”. W zasadzie nikomu, ale warto znać zalety wczesnego wstawania, nawet jeśli nie musisz tego robić.

Po pierwsze możesz zyskać większy spokój. Wczesne wstawanie to świetny moment na relaks i przygotowanie się do całego dnia. Możesz w spokoju poćwiczyć, wypić kawę i zjeść śniadanie. Nastroi Cię to pozytywnie do pracy i nawet jeśli musisz iść do niej na 8, a wstaniesz np. o 6, to docenisz te dwie godziny, w których spokojnie możesz się przygotować i bez pośpiechu wyjść z domu.

Po drugie wstając wcześniej, możesz zrobić więcej rzeczy w ciągu jednego dnia. Jeśli cierpisz na chroniczny brak czasu, to wstawanie rano powinno być obowiązkową częścią Twojego codziennego życia. Przed wyjściem do pracy lub szkoły możesz zrobić rzeczy, które normalnie musiałbyś zrobić po powrocie i nie starczyłoby Ci czasu na inne obowiązki. Dzięki wczesnemu wstawaniu masz szansę na wolny wieczór, który normalnie musiałbyś poświęcić na zrealizowanie obowiązków, na które nie starczyło Ci wcześniej czasu.

Sposoby na poranne wstawanie

No dobrze skoro już wiemy jakie korzyści może nam przynieść wstawanie o wczesnych godzinach to czas poznać sposoby na to, jak się nauczyć tej trudnej sztuki. Wstawanie rano nie musi być swoistą torturą, a może nawet po czasie stać się czymś przyjemnym lub chociaż pożytecznym.

Małe kroki

Aby od razu nie zniechęcić się do porannego wstawania, należy to robić małymi krokami. Jeśli do tej pory wstawałeś o 11 i następnego dnia chcesz wstać o 6, to gwarantujemy Ci, że nie zrobisz tego z uśmiechem na twarzy. Co więcej, najprawdopodobniej w środku dnia będziesz tak zmęczony, że po prostu zaśniesz i nie skorzystasz z dodatkowego czasu. Jeśli chcesz wcześniej wstawać, to ucz się tego etapami. Co kilka dni nastawiaj budzik o 20 minut do tyłu i staraj się wstać w momencie, gdy zadzwoni. Jeśli do tej pory wstawałeś o 9 to na początek nastaw swój budzik na 8:40 i przez kilka dni wstawaj o tej godzinie. Jeśli Twój organizm się do tego przyzwyczai i wstawanie wcześniej nie sprawia już problemu to nastaw budzik na 8:20 i powtarzaj to przez kilka dni. Powoli dąż do celu, aż przyzwyczaisz się do wstawania o ustalonej kilka tygodni wcześniej godzinie.

Kładź się wcześniej spać

Człowiek potrzebuje ok. 8 godzin snu. Łatwo obliczyć, o której musisz się położyć, aby spełnić to zapotrzebowanie i wstać o ustalonej godzinie. Jeśli położysz się w środku nocy i musisz wstać o 6, to będzie Ci trudniej niż gdybyś położył się wcześniej. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak rano wstać to musisz wiedzieć, że łatwiej będzie Ci tego dokonać, jeśli położysz się wcześniej do łóżka. Jeśli przesiadujesz do późna bez powodu, spędzając ten czas na oglądaniu telewizji lub przewijaniu portali społecznościowych to warto to zmienić i wprowadzić drobne zmiany.

Umil sobie poranne wstawanie

Słowo miłe i wstawanie to dla większości z nas dwa zupełnie różne pojęcia. Jednak wcale nie musi tak być! Spraw, aby poranne wstawanie kojarzyło Ci się z czymś przyjemnym. Dzięki temu będziesz to robić z większą chęcią. Wprowadź poranne rytuały, które będą składały się z miłych czynności. Może to być powolne rozkoszowanie się kawą przy dźwiękach muzyki, siedzenie na fotelu i podziwianie jak wschodzi słońce, ćwiczenia, po których obejrzysz poranne wiadomości. Dzięki takim czynnościom pozytywnie nastroisz się do całego dnia. O wiele łatwiej będzie Ci też wstać z łóżka z myślą, że zaraz i tak się zrelaksujesz. Pomyśl też o tym, że w końcu nie będziesz w pośpiechu wybiegać do pracy i walczyć z czasem o to, żeby się do niej nie spóźnić.

Zrezygnuj z opcji drzemki

„Jeszcze 5 minut” każdy z nas doskonale zna te słowa. Aby zacząć wcześniej wstawać lepiej zrezygnuj z funkcji drzemki w budziku, ponieważ najczęściej nie kończy się ona tylko na 5 minutach. Dodatkowe kilka minut nie sprawi, że się wyśpisz. Wręcz przeciwnie, może być Ci ciężej wstać z łóżka, a nawet zaśpisz. Jeśli obawiasz się, że mimo postanowienia, że wstaniesz tuż po pierwszej melodii telefonu, nie będziesz w stanie tego zrobić, to połóż budzik z dala od łóżka. Wymusi to na Tobie konieczność wstania z łóżka w momencie, gdy zadzwoni budzik po to, aby go wyłączyć. Dzięki temu prawdopodobnie już nie wrócisz do łóżka i po prostu zaczniesz dzień.

Zaplanuj kolejny dzień

Jak rano wstać? Przed położeniem się spać zaplanuj swój kolejny dzień. Łatwiej będzie Ci wstać z myślą, że masz do zrobienia kilka rzeczy. Możesz proste obowiązki takie jak prysznic, wyprasowanie ubrań czy zrobienie sobie śniadania do pracy celowo zostawić na rano. Wtedy będziesz mieć większą motywacje do wstania, bo będziesz mieć w głowie to, że przed wyjściem potrzebujesz trochę czasu na zrobienie dodatkowych rzeczy.

Podejmij wyzwanie

Dzięki temu poradnikowi powinieneś już wiedzieć jak rano wstać i zrozumieć, że to wcale nie jest takie trudne. Wystarczy, że odpowiednio się do tego przygotujesz i znajdziesz motywację. Podejmij wyzwanie i sam sprawdź, ile zalet ma poranne wstawanie.

Dodaj komentarz