Opanowanie w stopniu bardzo dobrym co najmniej jednego (zazwyczaj angielskiego) lub najlepiej kilku języków obcych jest obecnie podstawą. Przede wszystkim w pracy, ale nie tylko.
Znajomość języka obcego może nam otworzyć drzwi do nowej literatury, filmów, seriali i muzyki, które niekoniecznie tłumaczone są na język polski, a także ułatwić nam nawiązywanie nowych znajomości czy ułatwić podróżowanie lub przeprowadzkę.
Niestety, chociaż benefitów do znajomości języków obcych jest wiele, dla większości osób jest to bardzo duże wyzwanie, a w wielu przypadkach motywacja okazuje się słomiana. W takim razie, jak zmotywować się do nauki języków obcych?
Śledź swoje postępy
Płynna znajomość języka obcego to dopiero ostatni krok na bardzo długiej, wyboistej drodze. Jeśli nie chcemy szybko stracić motywacji podczas poruszania się na niej, ważne jest, abyśmy ustalili sobie wiele mniejszych kamieni milowych i celebrowali ich osiągnięcie.
Nauczenie się jakiegoś czasu, zasady gramatycznej, opanowanie 100 kolejnych słów czy nabycie umiejętności przeprowadzenia prostej rozmowy na jakiś temat to bardzo ważne kroki, które warte są podkreślenia. Warto więc na bieżąco śledzić i notować swoje postępy, a także świętować osiągane sukcesy.
Zrób listę celów, do których język obcy jest Ci potrzebny
Zanotuj cele, jakie znajomość języka obcego pozwoli Ci spełnić, na przykład „zdobycie wymarzonej pracy” czy „przeprowadzka do ulubionego kraju”. Jeśli masz taką chęć, możesz wykonać swoistą mapę marzeń, na której umieścisz elementy wizualne dotyczące Twoich celów, na przykład zdjęcie miasta, do którego chcesz się przeprowadzić.
Jeśli umieścisz mapę w widocznym miejscu, będziesz mieć możliwość spoglądania na nią za każdym razem, kiedy w toku nauki poczujesz się sfrustrowany czy zniechęcony. Widząc, do czego dążysz, odzyskasz motywację i będziesz mieć siłę do dalszego działania.
Stwórz szczegółowy plan działania
Nie ma nic gorszego niż chaotyczne działanie. Nauka języka obcego wymaga przede wszystkim systematyczności i zaangażowania. Dlatego też dobrym pomysłem jest zaplanowanie z góry, w jakich dniach i jakich godzinach będziesz się uczyć. Znacznie łatwiej jest zmotywować się do rozpoczęcia nauki, kiedy dzwoni alarm, przypominający, że już wybiła godzina lekcji.
Jeśli nie ustalimy dokładnie, kiedy będziemy się uczyć, z dużym prawdopodobieństwem będziemy to robić nieregularnie z dużymi przerwami. Kiedy nie będziemy czuli presji związanej z tym, że zbliża się wcześniej ustalona data, trudniej będzie nam się zmusić do działania.
Wykorzystuj kreatywne sposoby nauki
Ciężko zmotywować się do nauki, jeśli polega ona tylko na ślęczeniu nad książkami i ćwiczeniu odmiany czasowników. Warto przynajmniej od czasu do czasu spróbować przyjemniejszych metod, które być może są mniej efektywne, ale za to łatwiej się do nich zmotywować.
Przykładem może być tutaj oglądanie serialu w interesującym nas języku, dla ułatwienia z nałożonymi na niego napisami (również w tym języku). Z pewnością nie wszystko uda nam się zrozumieć, zwłaszcza, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z danym językiem, ale warto to rozważyć. Później można na przykład drugi raz obejrzeć dany odcinek, już z polskimi napisami.