Praca zdalna a motywacja – jak ją utrzymać?

Praca zdalna a motywacja – jak ją utrzymać?

Praca zdalna, która w ostatnim czasie jest bardzo popularna z wiadomych względów, ma bardzo wiele zalet. Należy do nich przede wszystkim duża wygoda (jesteśmy w swoim ulubionym otoczeniu, sami, w ciszy i spokoju, nikt nie zagląda nam przez ramię), a także spora oszczędność czasu.

Z uwagi na brak konieczności dojazdu i powrotu z pracy możemy codziennie oszczędzać nawet kilka godzin. Jednocześnie z pracą zdalną wiążą się także pewne wyzwania. Wśród nich znajduje się utrzymanie motywacji do pracy. Jak to zrobić? Tym właśnie tematem zajmiemy się w niniejszym artykule.

Wyraźnie rozdziel czas na pracę i czas na wypoczynek

Wiele osób pracujących w ramach pracy zdalnej nie ma wyznaczonych sztywno godzin pracy, ale po prostu musi w ciągu jednego dnia wykonać określone zadania. Nie oznacza to, że powinniśmy pracować w systemie przerywanym i co chwilę przechodzić od pracy do rozrywki.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracować w kilku blokach czasowych (na przykład cztery godziny rano, cztery godziny wieczorem), ale w wyznaczonym czasie pracy powinniśmy być skupieni właśnie na pracy. Dzięki temu będziemy pracować szybciej i produktywniej, a także będziemy się mniej rozpraszać. Ciężko jest zmotywować się do jakiegoś pilnego, ważnego zadania, jeśli mamy problemy ze skupieniem.

„Wyłącz się” po pracy

Poważnym problemem związanym z pracą zdalną jest to, że niektórzy pracodawcy mogą wykorzystywać ją jako pretekst do naruszania czasu wolnego pracownika. Działają oni na podstawie przekonania, że skoro pracownik i tak jest w domu, to może jeszcze wykonać kilka zadań dodatkowo czy odpowiedzieć na jakieś pytania. Nie powinniśmy zgadzać się na takie traktowanie, biorąc pod uwagę, że czy w biurze, czy w domu, umowa o pracę opiewa na określoną ilość godzin i tylko ta ilość godzin nas zobowiązuje.

Dlatego też po pracy warto wyłączyć telefon służbowy, nie zaglądać na służbowego e-maila i ogółem mówiąc całkowicie się „wyłączyć”. Wiele osób ma ten problem, że z uwagi na zatarcie się granicy między życiem prywatnym a zawodowym nie może przestać myśleć o pracy nawet po jej zakończeniu. Warto w związku z tym spróbować znaleźć kreatywne sposoby na to, aby się rozproszyć i zająć swój mózg czymś innym (malowaniem, szyciem, pisaniem czy czymkolwiek innym).

Pracownik, który pochłonięty jest pracą nawet po godzinach, szybko może się wypalić i stracić motywację i wszelkie chęci do pracy. Dlatego też w najlepszym interesie obu stron jest, aby po pracy następował odpoczynek.

Dobrze zorganizuj przestrzeń pracy

Mało kto może liczyć na własny gabinet czy to w pracy, czy w domu. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy zadbać o swoją przestrzeń przeznaczoną do pracy w czasie pracy zdalnej. Warto, żeby była ona możliwie zorganizowana, minimalistyczna i pozbawiona osobistych akcentów, które mogłyby nas rozproszyć.

Niektóre osoby są w stanie na przykład pracować w salonie przy włączonym telewizorze, ale w wielu przypadkach się to nie sprawdzi i ciężko nam będzie zabrać się do wypełniania swoich obowiązków.

Dodaj komentarz