Jak znaleźć motywację?

Jak znaleźć motywację?

Motywacja to nieodłączna część naszego życia, która codziennie pozwala nam wykonywać nawet najprostsze czynności i dążyć do wyznaczonych celów. Można porównać ją do silnika, który nas napędza i daje siłę do działania. Jednak co w momencie, gdy nasz silnik ulegnie awarii i nie mamy siły zrobić czegokolwiek? Jak znaleźć motywację i jaką odgrywa ona role w naszym życiu? Odpowiadamy.

Czym jest motywacja

Zanim dowiesz się, jak znaleźć motywację musisz pierw poznać, czym ona dokładnie jest. Niestety nie istnieje jedna poprawna definicja, która dokładnie przybliża nam znaczenie motywacji. Jest to na pewno zbiór procesów, które w połączeniu ze sobą dają efekt w postaci motywacji, która napędza nas do działania. Na motywację składają się takie elementy jak: wzbudzenie energii, ukierunkowanie swojego wysiłku na cel, zwiększona wrażliwość na bodźcie, kontynuowanie czynności, póki warunki, które zapoczątkowały motywację, nie ulegną zmianie oraz pobudzenie emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Jak widzisz, nie jest to prosty proces i składa się na niego wiele ogniw. Jeśli choć jedno z nich się przepali, to proces zostanie przerwany. Czyli po prostu stracimy motywację.

Motywacja jest nam niezbędna do działania i nawet jeśli wydaje Ci się, że kompletnie jej nie masz, to jesteś w błędzie. Przejawia się ona nawet w najprostszych czynnościach, takich jak wstanie z łóżka, kąpiel, pójście do pracy, zrobienie zakupów itd. Wszystkie nawet najbardziej prozaiczne czynności są napędzane procesem motywacji. W końcu robimy to wszystko po coś, bo mamy jakiś cel. Wstajemy z łóżka, bo musimy zrobić zakupy, które niezbędne są nam do tego, aby mieć co zjeść. Idziemy do pracy, mimo że nie mamy na to ochoty, ale motywuje nas to, że dostaniemy wypłatę, która niezbędna jest nam do przeżycia. Można by tak wymieniać w nieskończoność. Jest to najprostszy model motywacji, skupmy się jednak na czymś bardziej skomplikowanym.

Motywacja do osiągania wyznaczonych celów

Dzięki motywacji możemy także podejmować różnego rodzaju wyzwania, uczyć się nowych rzeczy, zmieniać swoje nawyki, osiągać różne cele i po prostu rozwijać się na różnych płaszczyznach. To właśnie do takich nadprogramowych czynności często brakuje nam energii i chęci. Mimo że bardzo chcielibyśmy być np. wysportowani, znać kilka języków, zmienić pracę itp. to nie jesteśmy wystarczająco zmotywowani, aby podjąć się tego wyzwania. Albo jesteśmy, ale zapał gaśnie tak samo szybko, jak myśl o tym, że możemy zmienić coś w swoim życiu i wracamy do starych przyzwyczajeń.

Jeśli tak się dzieje i bardzo szybko rezygnujesz z postawionych sobie celów, to najprawdopodobniej nie zależy Ci tak bardzo na osiągnięciu tego celu albo cierpisz na duży brak motywacji i nie wiesz jak to zmienić. Jeśli przyczyną jest druga rzecz, to przygotowałam dla Ciebie kilka sposobów na to, jak znaleźć motywację i w końcu osiągnąć upragniony cel.

Sposoby na zmotywowanie się do działania

Odrzuć na bok wymówki i przekonanie, że inni mają łatwiej, dlatego coś osiągnęli. Wcale nie mają i również musieli przebrnąć przez cały proces motywacji, aby osiągnąć wielki sukces. Jeśli chcesz zasilić grono szczęśliwców, którzy mają siłę i motywację do tego, aby cały czas stawać się lepszą wersją siebie, to wypróbuj któryś z poniższych sposobów.

Wyznacz sobie cel

Tak, jak wspomniano wcześniej, na drugim miejscu w procesie motywacji znajduje się ukierunkowanie swojego wysiłku na cel. Oznacza to, że bez wyznaczenia sobie celu, do którego chcemy dążyć proces motywacji, po prostu się nie odbędzie. Jest to podstawa, dzięki której nakierujemy swój mózg na działanie i osiągnięcie celu. Cele mogą być różne. Od tych najprostszych po większe i takie, które wymagają trochę czasu, aby je osiągnąć. Tak naprawdę im wyżej postawisz sobie poprzeczkę, tym lepiej. Ponieważ Twój umysł dostanie dużą dawkę motywacji i bardziej ukierunkuje się na wykonanie danych rzeczy, które są niezbędne do osiągnięcia zamierzonego efektu np. nauczenia się języka angielskiego. Zacznij od wypisania sobie na kartce wszystkich rzeczy, które chcesz osiągnąć w danym tygodniu, miesiącu, roku, a nawet w życiu. Później po prostu działaj i małymi krokami dąż do osiągnięcia celów, które wymagają od Ciebie najwięcej motywacji.

Pomyśl o korzyściach

Jeśli już wiesz, co chcesz osiągnąć i wyznaczysz sobie konkretne cele, to pomyśl o tym, co przyniesie Ci ich osiągnięcie. Sławę, wykształcenie, wyższy komfort życia a może dużą wiedzę w jakiejś dziedzinie? Nie ważne co to będzie, przed podęciem pierwszych kroków w stronę celu zastanów się, po co właściwie to robisz. Dzięki temu obudzisz w sobie motywację i chęć do działania. Pokonywanie trudności w drodze do upragnionego efektu będzie o wiele łatwiejsze, jeśli będziesz wiedzieć, po co to robisz i ile korzyści Ci to przyniesie. W trudnych chwilach, gdy zabraknie Ci motywacji, możesz przypominać sobie o korzyściach, które na Ciebie czekają. Powinno Ci to pomóc i dalej będziesz dążyć do celu.

Stwórz plan

Bez konkretnego planu może Ci być ciężej dotrzeć do wyznaczonego celu lub będziesz iść do niego okrężnymi ścieżkami. Skoro już wiesz, co da Ci osiągnięcie celu, zastanów się co musisz zrobić żeby do niego dotrzeć. Rozłóż cały proces na poszczególne elementy i ułóż je w kolejności. Chcesz nauczyć się języka obcego? Najpierw musisz znaleźć dobrą szkołę, zapisać się do niej, przychodzić na zajęcia w wyznaczonych terminach, kilka razy w tygodniu powtarzać materiały itd. Na czynniki pierwsze możesz rozłożyć właściwie każdy cel. Jeśli to zrobisz, to nawet najtrudniejsza rzecz może Ci się wydać łatwa, bo jest po prostu złożona z wielu małych kroków i prostych czynności. Jeśli będziesz wiedzieć, co po kolei musisz zrobić, aby osiągnąć jakiś cel, to Twoja motywacja wzrośnie. Z każdą pokonaną przeszkodą i zrealizowanym zadaniem będziesz mieć poczucie, że jesteś coraz bliżej zamierzonego efektu i łatwiej będzie Ci podtrzymać proces motywacji.

Nastaw się pozytywnie

Walcz z negatywnymi myślami, które tylko zniechęcają Cię do działania i twierdzą, że na pytanie jak znaleźć motywację nie ma odpowiedzi. Z pewnością pojawią się, w którymś momencie dążenia do celu i musisz być na nie gotowy. Nie wierz w to, że „nie uda mi się” , „ nie ma sensu tego robić”, „nie mam siły” itp. Powtarzając sobie w głowie takie negatywne myśli, w końcu w nie uwierzysz i Twoja motywacja spadnie do zera. Nawet jeśli rzeczywiście masz kryzys staraj się sobie powtarzać, że jest dobrze, że po coś to robisz i nie możesz się teraz poddać. Pozytywne nastawienie naprawdę potrafi bardzo zmotywować, dlatego staraj się mieć w głowie tylko dobre myśli.

Dodaj komentarz