Brak zaufania w związku – przyczyny i skutki

Brak zaufania w związku – przyczyny i skutki

Brak zaufania w związku – przyczyny i skutki

Brak zaufania w związku to problem, z którym zmaga się wiele par. Przyczyną takiego stanu mogą być naprawdę różnorodne, a skutki niezbyt przyjemne. Brak zaufania w relacji partnerskiej stanowi spory problem, ale można sobie z nim poradzić, o ile obie strony będą tego chciały i wspólnie działały. Jakie są przyczyny braku zaufania w związku? Jak naprawić nadszarpniętą relację? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Czym jest zaufanie w związku?

Chociaż mogłoby się nam wydawać, że definicja zaufania w związku powinna być znana każdemu, to nic bardziej mylnego. Wiele osób tworzy własną, często powtarzając „ufam, ale kontroluję”. Jeśli ktoś usłyszy takie słowa, to może być pewien, że w jego związku brakuje zaufania. Osoby, które sobie ufają, nie odczuwają potrzeby sprawdzania, kontrolowania, czy szpiegowania. Dla nich jasne jest to, że druga strona nie zrobi niczego, co mogłoby ich urazić, skrzywdzić bądź zranić. Z kolei brak zaufania w związku można bardzo szybko zauważyć, choćby po tym, jak partner narusza naszą prywatność, chce wiedzieć wszystko o osobach, które nas otaczają, kiedy nie widzi, czy też jest zazdrosny, mimo że nie ma do tego podstaw. Należy zaznaczyć, że brak zaufania w związku nie zawsze musi oznaczać jego koniec. Jednak taką relację niełatwo uratować. Zwłaszcza, gdy osoba, która nam nie ufa, nie chce niczego zmienić w swoim zachowaniu i nie widzi własnego problemu. Jeśli obie strony nie zaczną ze sobą rozmawiać i wspólnie próbować zbudować zaufanie od podstaw, to najprawdopodobniej taki związek będzie trzeba zakończyć. Dla dobra obojga.

Skąd bierze się brak zaufania w związku?

Można by się pokusić o stwierdzenie, że brak zaufania w związku to efekt działań osoby, której partner nie ufa. Oczywiście w licznych przypadkach to twierdzenie się potwierdzi. Szczególnie, kiedy wcześniej zrobiła coś przeciw swojej drugiej połówce. Z tym że nie zawsze wina leży po jej stronie. Czasem jest tak, że brak zaufania jest wynikiem działań z przeszłości, ponieważ dana osoba została na tyle zraniona, że obawia się ponownego rozczarowania. Dlatego tak istotne są rozmowy w związku. Jeżeli partner nam nie ufa, to warto pokazać mu, że nasza szczerość jest prawdziwa. Chociaż w związku obie strony mają prawo do prywatności, to skoro żadna z nich nie ma nic do ukrycia, można też częściej dzielić się swoją codziennością, podczas której partnerzy nie spędzają czasu razem. Wysłanie zdjęcia, czy krótkiej wiadomości to niewielki gest, który może pomóc w odbudowaniu zaufania. Kiedy podjęte działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów,  dobrze jest pomyśleć o pomocy z zewnątrz, a mianowicie wizyty u psychoterapeuty. Inaczej brak zaufania w związku doprowadzi do rozstania.

Jak poradzić sobie z brakiem zaufania w związku?

Tak naprawdę każda relacja jest zupełnie inna i brak zaufania w związku może mieć różne podłoże. Jednak nie zmienia to faktu, że w pierwszej kolejności należy ustalić, od kiedy ten problem nas dotyka. Jeżeli od samego początku relacji, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że nasz partner wcześniej został skrzywdzony i teraz nie potrafi swojej drugiej połówki zaufaniem. W takiej sytuacji warto rozważyć terapię indywidualną, podczas której osoba nieufna przepracuje swoje doświadczenia i lepiej zrozumie własne zachowanie. Z kolei, gdy brak zaufania pojawił się w konkretnym momencie, to całkiem możliwe, że doszło do jakiegoś wydarzenia, które spowodowało, że druga strona poczuła się oszukana i nie jest w stanie nam ponownie zaufać. Jeżeli taka sytuacja jest nieporozumieniem, to koniecznie trzeba ją wyjaśnić, bez negatywnych emocji i podniesionych głosów. Tylko w ten sposób uda się coś ustalić i wypracować. 

Dodaj komentarz