Jak otworzyć własną działalność w Polsce i czy to trudne?

Jak otworzyć własną działalność w Polsce i czy to trudne?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest z pewnością bardziej wymagającym zadaniem niż praca na etacie. W tym przypadku nie zamykamy drzwi biura o godzinie 16.00, od poniedziałku do piątku. Własnej firmie trzeba poświęcić zdecydowanie więcej czasu i zaangażowania, a zarobki w stosunku do kosztów mogą być na początku niewspółmiernie niskie. Czy założenie działalności gospodarczej w Polsce jest łatwe? Sprawdź jak to zrobić.

Jak założyć działalność gospodarczą na terenie Polski?

Otwarcie działalności gospodarczej jest czynnością nieskomplikowaną i można wykonać ją online. Zanim jednak założysz działalność gospodarczą przygotuj się do tego kroku pod kątem technicznym i finansowym. Na przykładzie jednoosobowej działalności gospodarczej podpowiemy w jaki sposób otworzyć formalnie przedsiębiorstwo. Zacznij od wyszukania strony internetowej biznes.gov.pl. Dzięki tej witrynie w prosty sposób założysz działalność gospodarczą dzięki podpowiedziom kreatora. System przeprowadzi Cię kolejno przez wszystkie kroki, niezbędne by założyć działalność gospodarczą. Poprzez założenie działalności na tej stronie automatycznie zostanie Ci przyporządkowany NIP firmy, będący Twoim dotychczasowym numerem ewidencji podatkowej. System pozwoli zawnioskować o nadanie numeru REGON oraz zawnioskuje o wpis do KRS. Przed przystąpieniem do czynności, związanych z otwieraniem firmy koniecznie zorientuj się, jaki symbol PKD klasyfikuje Twoją przyszłą działalność. Musisz wpisać główny symbol PKD, będący odzwierciedlenie głównego profilu Twojej działalności. Dodatkowo możesz wpisać symbole PKD, informujące o wykonywanych zadaniach, dodatkowo realizowanych w ramach działalności. Wpisy do PKD można modyfikować bezpłatnie.

Jakie dodatkowe formalności dla osób, otwierających działalność gospodarczą?

Rejestrując swoją firmę online przez portal biznes.gov.pl lub w Urzędzie Miasta/Urzędzie Gminy dokonujesz wszystkich, niezbędnych formalności. Nie musisz dodatkowo pojawiać się w Urzędzie Skarbowym, ZUS i GUS. Wszystkie dane założonej firmy trafią do tych jednostek automatycznie. Otwierając firmę w Polsce koniecznie nawiąż kontakt z kompetentnym biurem rachunkowym, w którym pracownicy poinformują Cię w zakresie optymalnej formy opodatkowania, koniecznych formalnościach oraz terminach, których należy przestrzegać. Specyfika otwieranej działalności może jednak wymagać spełnienia określonych prawnie kryteriów. Możesz potrzebować odbioru SANEPIDu, wydanej koncesji na sprzedaż produktów tytoniowych i alkoholu lub pozwoleń, wydanych przed służby i instytucje. Przed zarejestrowaniem firmy zorientuj się dokładnie, jakie wymagania musisz spełnić. 

Otwarcie działalności w Polsce i co dalej?

Samo otwarcie działalności gospodarczej w Polsce jest czynnością nieskomplikowaną, którą dokonać można o dowolnej porze, bez wychodzenia z domu. Przedsiębiorca, który rozpoczyna prowadzenie biznesu jest jednak narażony na wiele sytuacji, wymagających doskonałej organizacji oraz szybkiego rozwoju firmy i uzyskania dochodu. Przedsiębiorca zobligowany jest do uiszczania podatku dochodowego, opcjonalnie podatku VAT, składek do ZUS lub KRUS (jeśli otwierasz działalność gospodarczą po raz pierwszy, możesz skorzystać z preferencyjnych składek, dzięki którym miesięcznie będziesz płacił/a mniej. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych jest to spore ułatwienie na start. Nowy przedsiębiorca musi opłacać rachunki firmowe oraz w przypadku chęci zatrudnienia pracownika, jego składki. Warto dobrze przemyśleć decyzję o rozpoczęciu działalności i stworzyć rzetelny biznesplan, dzięki któremu zyskasz podgląd na możliwość rozwoju firmy. 

 

 

Dodaj komentarz