Dieta zbilansowana, czyli jaka? Uniwersalne zasady komponowania posiłków

Dieta zbilansowana, czyli jaka? Uniwersalne zasady komponowania posiłków

Współcześnie wszyscy mają świadomość tego, jak wielkie znaczenie dla zdrowia, wyglądu i samopoczucia ma zbilansowana dieta. Ale co właściwie oznacza to określenie i czy istnieją zasady komponowania posiłków, które będą uniwersalne dla każdego?

Na czym polega dieta zbilansowana?

Dieta zbilansowana, inaczej nazywana optymalną lub zrównoważoną, to taki rodzaj komponowania posiłków, który dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, nawodnienia, a także makroskładników, czyli białek, węglowodanów czy tłuszczy. Jednym z jej kluczowych składników jest również właściwa podaż kalorii.

Aby obliczyć zapotrzebowanie energetyczne, można skorzystać z internetowego kalkulatora dietetycznego. Do określenia Podstawowej Przemiany Materii (PPM) i Całkowitej Przemiany Materii (CPM) niezbędne będą takie dane, jak: wzrost, wiek, waga oraz tzw. współczynnik aktywności fizycznej (PAL).

Dieta zbilansowana – rola tłuszczy, białek i węglowodanów w organizmie

Według Polskiego Towarzystwa Dietetycznego ilość energii dostarczanej z białek w diecie zbilansowanej powinna wynosić ok. 10-20%, z tłuszczu 20-35%, a z węglowodanów 45-65% dziennego zapotrzebowania. Warto przy tym wyjaśnić jakie znaczenie mają makroskładniki w diecie.

  1. Białka – są budulcem organizmu i biorą udział w regenerowaniu oraz powstawaniu tkanek. Warto podkreślić, że źródła białka mogą być zarówno odzwierzęce (mięso, nabiał, jaja) jak i roślinne (rośliny strączkowe, kasze, warzywa),
  2. Tłuszcze – wspierają układ odpornościowy oraz krwionośny, obniżają poziom złego cholesterolu i podnoszą poziom dobrego, w tłuszczach rozpuszcza się również wiele niezbędnych dla człowieka witamin (A, D, E, K),
  3. Węglowodany – są podstawowym źródłem energii w diecie, uczestniczą w regulacji poczucia sytości i głodu, a także odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie jelit.

Kto może skorzystać z diety zbilansowanej?

Zasady diety zbilansowanej są przede wszystkim wskazówką do planowania posiłków dla osób zdrowych, o prawidłowej masie ciała i którym nie doskwierają żadne alergie pokarmowe czy nietolerancje.

Osoby, które pragną schudnąć powinny odjąć od całkowitego zapotrzebowania energetycznego (CPM) około 200-500 kalorii, wówczas uzyskają deficyt kaloryczny. Deficyt nie może jednak wynosić mniej niż podstawowa przemiana materii (PPM). Warto również podkreślić, że deficyt można uzyskać włączając do codzienności więcej aktywności fizycznej.

Osoby, które chciałyby przytyć powinny natomiast dodać około 200 do 500 kalorii do całkowitego zapotrzebowania energetycznego.

Dieta zbilansowana pod same drzwi? Postaw na Fit Body

Marzysz o zdrowych, regularnych posiłkach pełnych sezonowych warzyw i owoców, ale brak czasu stoi Ci na przeszkodzie? Sięgnij po catering dietetyczny Fit Body. Specjaliści od dietetyki i kulinariów przygotowali wiele różnorodnych planów, w tym optymalny – będący odzwierciedleniem zasad diety zbilansowanej. Już dziś zamów pakiet testowy i przekonaj się, że zrównoważona dieta jest w zasięgu Twoich możliwości.

Dodaj komentarz