Jak radzić sobie ze stresem?

Jak radzić sobie ze stresem?

Ludzie w dzisiejszych czasach coraz częściej narażeni są na stres. Jesteśmy ciągle zabiegani, zapracowani i na nasze barki spada zbyt wiele obowiązków. Wszystko to przekłada się na przemęczenie i to, że coraz częściej odczuwamy stres. Warto wiedzieć jak sobie radzić ze stresem i jak właściwie może się on objawiać.

Co to jest stres?

Zanim dowiesz się, jak radzić sobie ze stresem musisz wiedzieć czym on jest, aby dobrze go zdiagnozować. Stres jest reakcją naszego organizmu na sytuację, która jest dla nas trudna do pokonania, nowa i obciążająca. Najczęściej pojawia się w sytuacjach, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia i musimy się z nimi zmierzyć lub gdy nie czujemy się na tyle silni aby skutecznie poradzić sobie z trudną sytuacją.

Dla każdego różne sytuacje będą powodem do odczuwania stresu. Dla jednych może to być egzamin, zmiana pracy, rozstanie, śmierć bliskiej osoby, konflikt czy też obawa o własne zdrowie i życie. Z kolei tych drugich zestresuje zmiana w życiu lub lęk przed katastrofami.

Jak widzisz, powodów do stresu może być bardzo wiele i niestety nie da się ich uniknąć i każdy z nas jest narażony na odczuwanie stresu. Każdy jednak może odczuwać go w inny sposób np. poprzez strach, nieracjonalne myślenie lub nawet motywację do działania. Skoro wspomnieliśmy już o tym, jak każdy z nas odczuwa stres to zajmijmy się objawami, jakie może on za sobą nieść.

Objawy stresu

Tak jak już wspomnieliśmy, każdy inaczej odczuwa stres. Właśnie dlatego istnieje też wiele objawów, które mogą nam towarzyszyć podczas jego odczuwania. Jest to m.in.:

– Ból głowy, brzucha lub serca
– Przyśpieszone tętno
– Nudności
– Zmęczenie i osłabienie organizmu
– Nadmierne jedzenie lub zupełne zrezygnowanie z posiłków
– Niestrawność i biegunka
– Wypadanie włosów i łamliwość paznokci
– Nadmierna potliwość
– Problem z zasypianiem

To tylko część z długiej listy objawów, jakie może nam przynieść stres. Działa on nie tylko na naszą psychikę, ale też samopoczucie i zdrowie. Im dłużej nasz organizm jest poddawany na odczuwanie stresu, tym bardziej zaczniemy odczuwać negatywne skutki, jakie może on powodować.

Sposoby na radzenie sobie ze stresem

W trosce o swoje zdrowie nie powinieneś dopuszczać do momentu, w którym będziesz przewlekle zestresowany. Pomóc Ci w tym może kilka sposobów na to, jak sobie radzić ze stresem, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Zastanów się, co powoduje stres i wyeliminuj ten czynnik z życia

Bardzo często stresujemy się rzeczami, które łatwo możemy wyeliminować ze swojego życia. Jeśli zacząłeś odczuwać pierwsze skutki stresu, to zastanów się, co jest jego przyczyną. Jeśli jest to ważny egzamin, to postaraj się do niego jak najlepiej nauczyć. Z kolei, jeśli stresujesz się przed rozmową o pracę, to postaraj się ułożyć w głowie odpowiedzi na różne pytania i przygotuj odpowiednie ciuchy. Uczucie stresu często potęguje strach przed nieznaną sytuacją lub niepewność co do swoich umiejętności w danej dziedzinie. Postaraj się na spokojnie zastanowić jak możesz sobie pomóc bądź pewniejszy siebie i nie zaprzątaj głowy rzeczami, na które i tak nie masz wpływu.

Zwierz się komuś

Rozmowa potrafi zdziałać cuda dlatego, jeśli czegoś się boisz i jakaś rzecz powoduje w Tobie stres, to porozmawiaj o tym z kimś. Może to być bliska Ci osoba, ktoś z rodziny lub psycholog. Będąc w stresie, często widzimy wszystko w czarnych barwach i mamy wrażenie, że wszystko jest beznadzieje. Osoba, która stoi z boku może inaczej odbierać Twoją trudną sytuację i poradzi Ci, co możesz zrobić. Rozmowa to doskonały sposób na oczyszczenie swojej głowy z trapiących myśli i możliwość spojrzenia na problem z innej perspektywy. Znajdź osobę, która będzie Cię potrafiła wesprzeć w trudnych chwilach i zredukuje Twój poziom stresu.

Nie zapominaj o śnie

Osoby, które zastanawiają się jak radzić sobie ze stresem często zapominają o tym, jak wielką moc ma sen. Powinieneś dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią dawkę snu, która wynosi ok. 8 godzin dziennie. Dzięki regularnemu chodzeniu spać i przesypianiu całej nocy możesz zredukować poziom stresu i porządnie się wyspać co pozytywnie wpłynie na Twoją energię. Jeśli przez zdenerwowanie i stres masz problem z zasypianiem, to możesz na noc wypić herbatę uspokajającą lub zrezygnować z przeglądania telefonu przed snem. Na godzinę przed położeniem się spać zrezygnuj z wpatrywania się w niebieskie światło, które emitują ekrany telewizorów i komórek. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zasnąć, nic Cię nie rozproszy i nie będziesz się stresować.

Posłuchaj muzyki

Muzyka może Ci pomóc poradzić sobie ze stresem i zrelaksować się w trudnych sytuacjach. Wybieraj spokojne melodie i piosenki, które zawsze wprawiają Cię w dobry nastrój. Smutne kawałki nie będą dobrym rozwiązaniem! Postaw raczej na wesołe utwory, które są w stanie sprawić, że się uśmiechniesz. Możesz też spróbować puścić sobie nagrania ze śpiewem ptaków lub szumem morza, które są powszechnie uważane za relaksujące. Podczas słuchania muzyki myśl jedynie o miłych rzeczach i znajduj pozytywy nawet w najtrudniejszej sytuacji. Po takiej muzycznej terapii z pewnością poczujesz się lepiej.

Pamiętaj o aktywności fizycznej

Spacer, joga, bieganie czy też ćwiczenia siłowe, te wszystkie aktywności mogą pomóc Ci uporać się ze stresem i lepiej się poczuć. Wybieraj takie aktywności, które sprawią Ci przyjemność i nie będziesz się do nich zmuszać. W końcu nie chodzi o to, aby robić coś na siłę. Podczas ćwiczeń wytwarzają się endorfiny, które są hormonem szczęścia. Dzięki nim możesz zapomnieć o stresie i poczuć się o wiele lepiej. Dodatkowo, jeśli wystarczająco się zmęczysz, to nie będziesz miał siły na myślenie o problemach i stres. Oczyścisz swój umysł i pozbędziesz się napięcia w mięśniach. Uprawianie sportu to dobry czas na to, aby zapomnieć o obowiązkach, problemach i zmartwieniach.

Skoro już znasz sposoby na to, jak radzić sobie ze stresem to stopniowo wprowadzaj je w swoje życie i raz na zawsze, zapomnij o problemach.

Dodaj komentarz