Objawy stresu

Objawy stresu

Nie da się całkowicie uciec przed stresem. Jest on normalną częścią życia każdego człowieka i w małych dawkach nie dość, że nie sprawia problemów, to jeszcze może mieć pozytywne działanie. Niestety, dzisiejsze tempo życia i mnogość bodźców sprawiają, że coraz więcej osób doświadcza podwyższonego poziomu stresu przez bardzo długi czas. Wobec tego skąd bierze się stres? Jakie są objawy stresu i jak sobie z tym radzić?

Co może powodować stres?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka oczywista. To, co dla jednego będzie bardzo stresujące, na innym może nie zrobić najmniejszego wrażenia. Najczęściej jednak doświadczamy długotrwałego stresu w miejscu, w którym spędzamy niemałą część swojego czasu, a więc w pracy. Stres może wypływać zarówno z nawału obowiązków, kiepskiej atmosfery w zespole, presji czasu czy nieprzyjemnego kierownictwa. Często nawet po powrocie do domu nie możemy odetchnąć i odpocząć, bo czekają nas zmartwienia związane z naszą sytuacją finansową, zdrowiem własnym lub bliskich czy problemami z wychowaniem dzieci. Do tego dołączyć się mogą niespodziewane sytuacje losowe, takie jak nagła kontrola policji podczas podroży z pracy czy do pracy i wiele innych. Nasze życie naszpikowane jest stresem, a kiedy włączymy wiadomości lub otworzymy gazetę, czeka nas słuchanie i czytanie o dziesiątkach innych nieszczęść, które dotknęły różne rejony świata.

Jakie są objawy stresu?

Jeśli chodzi o stres objawy są różne i nie każdy doświadczy tych samych, chociaż w dużej mierze się one pokrywają. Przede wszystkim należy podkreślić, że występują one na wszystkich płaszczyznach życia: fizycznej, psychicznej, a także behawioralnej. Co to oznacza w praktyce? Stres jest znacznie bardziej niszczycielski, niż może nam się wydawać. Może powodować między innymi bóle głowy, serca czy żołądka, rozstrój żołądka, biegunki, wymioty i niestrawność. Do częstych należą również takie objawy jak wypadanie włosów, zawroty głowy i ogólne zmęczenie. Jak widać, organizm wystawiony na długotrwały stres może obrócić się przeciwko nam niemal pod każdym względem. Jeśli chodzi o skutki pod względem psychicznym, musimy liczyć się z takimi problemami jak występowanie ataków paniki, drażliwość, wahanie nastroju, przebywanie w ciągłym stanie zaniepokojenia i lęku.

Ostatecznie może to doprowadzić nawet do depresji. Wszystko to wpływa na zmianę naszego zachowania, nawet jeśli nie jesteśmy do końca tego świadomi. Możemy więc stać się bardziej podatni na nadużywanie alkoholu, papierosów i innych używek, a także rozwinąć liczne tiki nerwowe. Nagle może okazać się, że nie do końca panujemy nad swoim zachowaniem i podejmujemy zupełnie nieprzemyślane decyzje. Niektórzy żeby jakoś poradzić sobie z tymi odczuciami uciekają w stronę kompulsywnego objadania się czy samookaleczenia. Objawy stresu zdecydowanie nie są więc czymś, co powinniśmy ignorować. Mogą zniszczyć nasze życie na wiele sposobów i chociaż mało kto będzie ich doświadczał aż tyle naraz, zazwyczaj nawet kilka wystarczy, aby znacznie obniżyć jakość życia.

Jakimi chorobami może się dla nas zakończyć długotrwałe odczuwanie stresu?

Stres to nie tylko same objawy – w końcu także najprawdopodobniej dojdzie do rozwinięcia się choroby lub nawet kilku. Może to być na przykład wspomniana wcześniej depresja, ale także miażdżyca, nerwica czy choroby wieńcowe. Dodatkowo możemy mieć problemy z otyłością, owrzodzeniem żołądka lub nawet nowotworami. Jest to dodatkowym powodem, dla którego zdecydowanie warto reagować szybko, zanim stres zdąży dokonać trwałych spustoszeń w naszym organizmie. Co nie dla każdego może być oczywiste, stres potrafi odcisnąć piętno także na psychice i możemy odczuwać jego skutki nawet lata czy dekady po ustaniu sytuacji stresowej. Pojawić się może bezsenność, zespół stresu pourazowego i generalna trauma psychiczna.

Jak poradzić sobie ze stresem?

Zawsze warto spróbować usunąć czynniki wywołujące stres z naszego życia. Nie zawsze będzie to możliwe, chociaż często nawet nie próbujemy. Może na przykład okazać się, że wystarczy zmienić dział czy stanowisko w firmie, a problem, który powodował, ze codzienne wstawanie było stresem i prawdziwą katorgą, po prostu minie. Są jednak także liczne techniki, które łagodzą objawy długotrwałego stresu, z którego istnieniem musimy się pogodzić. Dla każdego skuteczne może być coś innego, więc nie powinno się poddawać, a po prostu próbować różnych opcji, dopóki któraś nie zadziała.

Dla niektórych cuda potrafi zdziałać muzykoterapia, a więc słuchanie muzyki – niekoniecznie spokojnej i relaksującej. Niektórych odstresowuje na przykład metal czy rock. Nie powinno się także ignorować tego, jak pozytywny wpływ mają na organizm sen, dobra dieta i aktywność fizyczna. Dzięki nim będziemy zdrowsi i mieli więcej energii, a aktywność fizyczna pozwoli na wyładowanie swojej frustracji, gniewu i napięcia związanego ze stresem. Dodatkowo warto nauczyć się kilku prostych technik oddechowych, aby móc radzić sobie ze stresem także doraźnie, bezpośrednio podczas lub zaraz po wystąpieniu sytuacji stresowej.

Jeśli chodzi o stres objawy jego są znacznie poważniejsze, niż wielu z nas może sobie wyobrażać. Dlatego też nie należy go lekceważyć, a działać błyskawicznie w momencie, kiedy zauważymy, że zaczyna on nas przytłaczać.

Dodaj komentarz