Co oznacza wysoki poziom TSH? Przyczyny i badania

Co oznacza wysoki poziom TSH? Przyczyny i badania

Tarczyca to jeden z najważniejszych gruczołów w naszym organizmie, który kontroluje metabolizm a także wytwarza hormony niezbędne do funkcjonowania wszystkich komórek naszego organizmu. Nic więc dziwnego, że bardzo często lekarze chcąc zdiagnozować z jakim problemem się zmagamy decydują się na skierowanie nas na badania, które mają określić czy organ ten funkcjonuje prawidłowo.  Często wyniki tych badań wskazują np. wysoki poziom TSH.

Co tak naprawdę oznacza taki wynik? Czy musimy się niepokoić? Sprawdźmy.

Czym jest TSH?

Zanim zaczniemy zastanawiać się co oznacza wysoki poziom TSH warto przypomnieć co kryje się pod tym skrótem. TSH to inaczej tyreotropina. Jest to hormon wydzielany przez przedni płat przysadki mózgowej, który wpływa między innymi na regulację funkcji hormonalnych tarczycy. To właśnie on stymuluje bowiem wydzielanie jej podstawowych hormonów. Poza tym TSH przyspiesza także procesy metaboliczne, które zachodzą w tym organie.

Za wysoki poziom TSH – co to oznacza?

Jeśli w badaniu hormonalnym, które przeprowadza się z próbki krwi wykryjemy za wysoki poziom TSH może oznaczać to, że zmagamy się z problemem niedoczynności tarczycy. Gdy nie daje rady ona prawidłowo funkcjonować przysadka mózgowa produkuje więcej TSH chcąc niejako “zmobilizować” tarczycę do pracy.

Badania uzupełniające – dlaczego są konieczne?

W tym miejscu warto dodać, że wysoki poziom TSH nie musi wcale oznaczać, że zmagamy się z niedoczynnością tarczycy i może mieć również inne przyczyny, w tym również uwarunkowania genetyczne. Dlatego też wynik wskazujący na zbyt wysoki poziom powinien zmotywować nas do wykonania badań uzupełniających – takich jak badania poziomu FT4 i FT3. Pozwoli to wykluczyć pełną niedoczynność tarczycy. Kolejnym badaniem uzupełniającym, które warto wykonać jest stężenie przeciwciał przeciwtarczycowych ATPO oraz USG tarczycy.

Choroba Hashimoto – główna przyczyna

Choroba Hashimoto jest jedną z głównych przyczyn stojących za zbyt wysokim poziomem TSH. Czym jest? To autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Błąd układu immunologicznego sprawia, że zaczyna on działać przeciwko sobie. Rozpoznaje błędnie białka tarczycowe i niszczy je biorąc za wrogie co przyczynia się do zaburzeń syntezy hormonów tarczycy. Wciąż nie potrafimy skutecznie leczyć tego schorzenia a pomoc pacjentowi polega przede wszystkim na usuwaniu jej skutków.

Objawy, które mogą zwiastować wysoki poziom TSH

Odpowiedzmy sobie również na pytanie kiedy warto zdecydować się na badanie poziomu TSH. Przede wszystkim wtedy, gdy podejrzewamy niedoczynność tarczycy, a więc zmagamy się z takimi objawami jak biegunka, zaburzenie rytmu serca, obrzęki, pobudzenie lub osłabienie a także uczucie niepokoju czy wzrost wagi ciała.

Wysoki poziom TSH a ciąża

Poziom THS warto zbadać również w przypadku chęci zajścia w ciąże. Zbyt wysoki może bowiem sprzyjać nadwyżkom prolaktyny, co z kolei przyczynia się do blokowania owulacji. Przez to, kobiety, które zmagają się ze zbyt wysokim poziomem tego hormonu mogą mieć problemy z zajściem w ciążę. Nic więc dziwnego, że badanie poziomu TSH coraz częściej zlecane jest paniom marzącym o tym, by zostać mamą.

Podsumowując, wysoki poziom TSH może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych i dolegliwości, zaburza bowiem prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Dlatego też, jeśli taki właśnie wynik otrzymamy po wykonaniu badań hormonalnych powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza w celu ustawienia odpowiedniego leczenia. Na szczęście, w dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu leków, które pozwalają uregulować gospodarkę hormonalną naszego organizmu.

Dodaj komentarz