Od czego zacząć ćwiczenia? Porady dla początkujących

Od czego zacząć ćwiczenia? Porady dla początkujących

Ćwiczyć można zacząć w każdym wieku. Oczywiście, im szybciej, tym lepiej, ale nie należy zakładać, że skoro lata młodości już za nami, to nie możemy poprawić swojej kondycji fizycznej. Wszystko jest możliwe, jeśli włożymy w to wystarczająco zaangażowania i wysiłku. Ćwiczeń jest jednak cała masa, tak samo jak sprzętu do ćwiczeń. Osoby początkujące mogą być w związku z tym zagubione. W tym artykule postaramy się więc odpowiedzieć na pytanie, od czego zacząć ćwiczenia.

Ustal, czego chcesz od ćwiczeń

Zanim cokolwiek zrobisz, bardzo ważne jest, abyś wiedział, jaki jest twój ostateczny cel. Chcesz mieć dobrą kondycję, żeby nie dostawać zadyszki po wejściu po schodach na czwarte piętro? Może zależy Ci na dużych, imponujących bicepsach czy widocznych mięśniach brzucha? W zależności od tego, co jest Twoim celem, będziesz wiedzieć, na jakich ćwiczeniach się skupić najbardziej. Przy tym nie możesz zapominać o różnorodności.

Zwłaszcza na początku bardzo ważne jest, aby do swoich treningów wprowadzać ćwiczenia rozwijające różne partie ciała: mięśnie nóg, pleców, brzucha czy ramion, a także ćwiczenia na wytrzymałość. Stosując tylko jeden rodzaj ćwiczeń i pomijając wszystkie inne nie tylko nie poprawimy na dłuższą metę swojej kondycji, ale możemy doprowadzić do sytuacji, w której jedna partia ciała będzie w bardzo widoczny sposób lepiej rozwinięta niż inne. Taki widok bardziej śmieszy niż imponuje.

Dobrze zaplanuj treningi

Brak planu to jeden z największych wrogów osób, które dopiero zaczynają trenować. W wielu przypadkach kończy się to tak, że codziennie mówimy „potrenuję jutro”, a ostatecznie robimy to zaledwie raz na kilka tygodni. Ciężko oczekiwać, aby przyniosło to szybkie i zauważalne rezultaty.

Dlatego też już na samym początku należy zajrzeć w swój kalendarz i wybrać kilka dni w tygodniu, w których jesteśmy zawsze w tych samych godzinach w stanie poświęcić kilkadziesiąt minut na ćwiczenia. Dobrze jest też ustawić w telefonie alarm, przypominający o zbliżającym się treningu, aby na pewno go nie przegapić. Musimy być sami wobec siebie twardzi i nie pozwalać sobie na odkładanie ćwiczeń na później, a wykonywać je w wyznaczonych terminach. Po pewnym czasie wpadniemy w rutynę i będzie nam już dużo łatwiej.

Korzystaj z dostępnych Ci zasobów

Nie musisz na samym początku swojej przygody z ćwiczeniami (czy nawet w jakimkolwiek jej momencie) chodzić na siłownię, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Jest wiele prostych ćwiczeń, które można bez problemu wykonywać w domu, jak pompki, brzuszki czy przysiady. Dostępne na siłowni profesjonalne przyrządy można bez większego problemu zastąpić tańszymi, domowymi alternatywami, takimi jak butelki z wodą.

Świetnym rozwiązaniem jest bieganie, które przecież jest zupełnie darmowe. Dobrze jest mieć porządne buty do biegania i przewiewne ubrania, ale nie muszą to być wcale markowe produkty za kilkaset złotych. Biegać można niemal wszędzie: po parkach, lasach czy wyznaczonych ścieżkach. Osoby mieszkające w centrum miasta mogą mieć nieco utrudnione zadanie, ale z pewnością nawet one będą w stanie znaleźć zakamarek dla siebie.

Dodaj komentarz