Superżywność – co to takiego?

Superżywność – co to takiego?
Strona główna » Superżywność – co to takiego?

Superfoods

Superżywnością, inaczej superfoods możemy nazwać produkty zawierające składnik, który wykazuję szczególne właściwości zdrowotne – potwierdzone badaniami naukowymi. Trzeba jednak pamiętać, że efekt w postaci działań zdrowotnych można uzyskać łącząc ze sobą jak największą ilość Superfoods w diecie. Należy tak dobierać produkty, aby zapewniały wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Ważna jest również zmiana stylu życia. Spożywanie superżywności ma sens wtedy, gdy jadłospis jest dobrze zbilansowany i nie ma w nim potraw tłustych, ciężkostrawnych, używek oraz fast-foodów. Superfoods ma uzupełniać niedobory codziennej, zdrowej diety, a nie być lekarstwem na wszystkie dolegliwości. Dlatego nie licz na to, że jedzenie superżywności przyniesie oczekiwane rezultaty jeżeli nie będziesz przestrzegać innych ważnych kwestii.

Superżywność – co to takiego?

Produkty zaliczane do superfoods zawierają witaminy, składniki mineralne, antyoksydanty, aminokwasy i białko, enzymy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe i błonnik pokarmowy. Spożywanie produktów zaliczanych do Superfoods ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Sprzyja rozwojowi prawidłowej flory bakteryjnej jelit, a jednocześnie hamuje wzrost grzybów i drożdży. Dieta bogata w Superfoods może zapobiegać chorobom układu krążenia, nadciśnieniu, cukrzycy, nowotworom, depresji czy alergii – chorobom, za których występowanie w głównej mierze odpowiada zła dieta, opierająca się na przetworzonej żywności. Dodatkową zaletą superżywności jest to, że występuje ona naturalnie i nie jest przetworzona.

Superfoods w Polsce

W Polsce superfoods dopiero od niedawna wchodzi na rynek, jednak możemy już pochwalić się swoimi produktami. Do polskiej superżywności zaliczamy: czosnek, kaszę jaglaną, brokuły, jarmuż, olej lniany, kapustę kiszoną i orzechy włoskie. W innych krajach za superfoods są uznawane również: olej kokosowy, czekolada, komosa ryżowa, jagody goji i spirulina.

Superfoods bardzo szybko zyskało fanów na całym świecie. Nic w tym dziwnego, ponieważ są to naturalne produkty, bogate w duże ilości wszystkich niezbędnych składników odżywczych wpływające dobroczynnie na zdrowie. Ponadto lista produktów zaliczanych do superfoods ciągle się powiększa i wciąż trwają badania nad kolejnymi zdrowymi przysmakami. Naprawdę warto zastanowić się, czy jej wprowadzenie do diety w połączeniu ze zmianą stylu życia nie przyczyni się do poprawy stanu zdrowia. Pamiętajmy – lepiej jest zapobiegać niż leczyć, a superfoods może w tym doskonale pomóc. Tym bardziej kiedy żyjemy w dobie panującego trendu na zdrowe odżywianie i bycie fit.

Dodaj komentarz