Strona główna »
Kiedy mamy problemy z cerą najczęściej kupujemy krem lub inne kosmetyki pielęgnacyjne, aby pozbyć się niedoskonałości. Nie zawsze jednak to pomaga, bo przyczyna może znajdować się głębiej, a my maskujemy tylko jej efekty. Tymczasem odpowiednia dieta może przynieść wiele korzyści dla naszej cery.
Zadbajmy więc o skórę od wewnątrz.
- Jeśli Twoja skóra jest sucha i pojawiają się na niej trudno gojące się wypryski, może świadczyć to o niedoborze witaminy A. Jej zadaniem jest bowiem ujędrnienie i ujednolicenie skóry, dzięki niej staje się ona delikatna i gładka. Dobrym źródłem tej witaminy są: wątróbka, masło, żółtko jaj, sery pleśniowe, mleko krowie, świeże sardynki i mięso węgorza.
- Kiedy Twoja skóra jest wiotka, brakuje Ci witaminy E, którą dostarczysz spożywając olej z kiełków pszenicy, kukurydzę oraz soję.
- Cera blada i zmęczona świadczy o braku kwasu foliowego. Jedz więcej marchewki, kapusty, szparagów, szpinaku, fasolki szparagowej. Witamina ta dobrze przyswaja się również z krowiego mleka, jajek, mięsa i wątróbki.
- Cienie pod oczami i pękające naczynka, to niedobór witaminy K. Źródłem tej witaminy są: brokuły, rzepa, szpinak, ogórki, sałata, awokado, ziemniaki, jaja, nabiał i wątróbka.
- Zajady w kącikach ust oraz słabe, łamliwe paznokcie, to brak witaminy B2. Uzupełnisz go spożywając większe ilości: wątróbki, jaj, suszonych owoców i grzybów, produktów mlecznych, szparagów, szpinaku, awokado i bananów. Przy długo trwającym niedoborze tej witaminy pojawiają się również nieestetyczne zmiany łojotokowe w fałdzie nosowo-policzkowym.
- Cera szara i ziemista sugeruje potrzebę wzbogacenia diety w witaminę B6. Jedz zatem wątróbkę, mięso (dużo tej witaminy znajduje się w baraninie), pełnoziarniste produkty zbożowe, suszone owoce i awokado. Jest to również witamina niezbędna w terapii łojotokowego zapalenia skóry. Łojotok świadczyć może również o niedoborze witaminy B1. Jej dobrym źródłem, tak jak pozostałych witamin z grupy B, są: wątróbka, pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe, drożdże, orzechy, nasiona słonecznika i ryby.
- Ważną rolę pełni również witamina C, której niedobór przyczynia się do rozwoju trądziku i pękania naczynek. Bierze ona udział w procesie gojenia się ran i uelastyczniania blizn. Jej dobrym źródłem są: kwaśne owoce (grejpfruty, pomarańcze, cytryny, porzeczki, truskawki, maliny, czarne porzeczki, owoc dzikiej róży) oraz w owoce egzotyczne (kiwi, mango). Występuje również w kapuście, pomidorach, młodych ziemniakach, papryce i w zielonych częściach warzyw.