Co motywuje do pracy

Co motywuje do pracy?

Co motywuje do pracy?

Zastanawiacie się, co tak naprawdę motywuje Waszych pracowników do pracy? Czy jest to tylko kasa? A może jakieś inne bodźce wpływają na ich zaangażowanie w trakcie wykonywania codziennych obowiązków? Zapraszamy do dzisiejszej lektury, która pomoże poznać Wam odpowiedz „Co motywuje do pracy?”.

Pieniądze jako motywator.

Nie da się ukryć, że gotówka to zdecydowanie najważniejszy aspekt. W ostatnich latach przeprowadzono mnóstwo badań i zawsze ten czynnik był na czele. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Gotówka daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Ludzie, którzy wiedzą, że dzięki danej pracy mogą zapewnić godny byt sobie i swojej rodzinie bardziej przekładają się do wykonywania obowiązków. Jest chyba jasne, że im większe pieniądze, tym łatwiej jest zmotywować pracowników. Generalnie zasada jest taka, że właściciele powinni płacić podwładnym co najmniej rynkowe stawki. Jeśli nie wywiążą się z tego zadania, to pracownicy mogą nie do końca przykładać się, ponieważ będą wiedzieć, że gdzie indziej za taką samą pracę dostaliby po prostu więcej. Nie można zatem zaniedbać tego aspektu.

Podnoszenie kwalifikacji

Zastanawiacie się, co motywuje do pracy poza szmalem? Bez wątpienia jest to również możliwość podnoszenia kwalifikacji. W naszym kraju nie brakuje ludzi, którzy chcą nie tylko otrzymywać odpowiednie pieniądze za wykonywane przez siebie na co dzień obowiązki. Trzeba zaznaczyć, że bardzo istotne jest też to, aby podwładni mogli systematycznie rozwijać się. Dzięki temu będą na co dzień czuć satysfakcję, a to też jest ważne. W związku z tym zwierzchnicy powinni umożliwiać swoim podwładnym uczestniczenie w rozmaitych kursach i szkoleniach. Zresztą, im bardziej wykwalifikowana kadra, tym jest to bardziej opłacalne dla szefostwa, które może liczyć na to, że zadania będą wykonywane szybciej i bardziej profesjonalnie.

Wykonywanie prestiżowych zadań to świetna motywacja

Statystyki pokazują, że bardziej zmotywowani do pracy są ludzie, którzy czują, że ich zadania mają jakiś sens. Jeśli zatem nie wiecie, co motywuje do pracy Waszych podwładnych, to nie wolno zapomnieć o tej kwestii. Należy na każdym kroku podkreślać, że wykonywane przez nich projekty są naprawdę potrzebne. Dobrze jest też podnosić rangę własnego przedsiębiorstwa. Jeśli Wasze firmy będą na czołowych miejscach w różnych rankingach, to pracownicy będą cieszyć się, że mają szansę wykonywać zadania w tym konkretnym miejscu.

Odpowiednia atmosfera kluczem do dobrej motywacji

Pracodawcy, którzy zastanawiają się, co motywuje do pracy powinni zdawać sobie sprawę, że jest to również odpowiednia atmosfera. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że wykonywanie zadań w miejscu, gdzie stosunki na linii pracownicy-zwierzchnicy nie są dobre, nie należy do najłatwiejszych. Właściciele przedsiębiorstw powinni zatem zadbać o to, aby podwładni dobrze czuli się w konkretnym przedsiębiorstwie. Jak? Jest to choćby sprawiedliwe traktowanie. Pracodawcy często nie wiedzą, co motywuje do pracy poza gotówką czy możliwością podnoszenia kwalifikacji, a atmosfera jest naprawdę bardzo ważna. Trzeba zatem zrobić wszystko, aby utrzymywać odpowiednie relacje ze swoimi podwładnymi. To jednak nie wszystko. Szefostwo musi też dopilnować, żeby relacje pomiędzy poszczególnymi pracownikami były co najmniej poprawne. Oczywiście, nie każdy musi za sobą przepadać, ale ważne jest to, żeby te osoby potrafiły chociaż ze sobą współpracować.

Właściwe warunki do wykonywania zadań

Istotne jest także to, aby pracownicy mieli stworzone odpowiednie warunki do wykonywania zadań. Warto tutaj przeczytać o hierarchii potrzeb według Abraham Maslowa. Zakłada ona, że pracownik może być zmotywowany w 100% tylko wtedy, kiedy zostaną zaspokojone jego, między innymi, potrzeby fizjologiczne, potrzeby bezpieczeństwa, potrzeby miłości i przynależności czy potrzeby szacunku i uznania. Tak naprawdę zatem liczy się każdy detal. Jeśli szefostwo zagwarantuje odpowiednie warunki do wykonywania zadań, to motywacja do pracy u podwładnych będzie na optymalnym poziomie. Sprawdź też poprzednie wpisy.

2 komentarze

  1. Dobrą motywacją dla pracownika są również rożnego rodzaju nagrody nie tylko pieniężne. Mówię tu o voucherach , biletach do teatru , kina , muzeum.. Rzadko stosowana forma ” nagrodzenia “ a w mojej opinii bardzo trafna 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *