Popularne metody na przeziębienie

Popularne metody na przeziębienie

Przeziębienie to choroba występująca szczególnie często w okresie jesienno-zimowym. Znacząco wpływa na ten fakt, duże pogorszenie warunków pogodowych, które sprzyjają możliwym infekcjom. Jak wiadomo, przeziębienie ustępuje samoistnie, jednak dość dokuczliwe objawy bardzo utrudniają funkcjonowanie w trakcie choroby. Jednak jeśli od początku choroby zastosujemy odpowiednie preparaty, organizm dużo szybciej zwalczy chorobę.

Przeziębienie wywoływane jest przez rhinowirusy. Najczęstsze objawy na które skarżą się chorzy to głównie katar, kaszel, osłabienie, stan podgorączkowy, ból i drapanie w gardle oraz problemy z przełykaniem. Chory może uskarżać się także na złe samopoczucie i bóle mięśniowe. Przeziębienie jest chorobą bardzo zaraźliwą. Wystarczy kaszel, kichnięcie czy uścisk dłoni z osobą chorą. Dlatego też, osoba przeziębiona powinna maksymalnie ograniczyć kontakt z osobami zdrowymi.

Leczenie przeziębienia wymaga przede wszystkim jego wyleżenia i wygrzania organizmu. Poza tym, w aptekach można dostać wiele preparatów, które łagodzą nieprzyjemne objawy choroby.

Pierwszą kwestią w leczeniu choroby jest temperatura, która często przekracza 38°C. Wynika to z mobilizacji układu immunologicznego do zwalczania objawów choroby. Z tego względu, nie zaleca się stosowania leków przeciwgorączkowych przez pierwsze 3 dni. W sytuacji, gdy temperatura nie spada bądź bardzo szybko rośnie, wskazane staje się jednak jej obniżenie – szczególnie u dzieci i osób starszych. Najlepiej sprawdza się tu paracetamol, kwas acetylosalicylowy bądź ibuprofen.

Kolejną kwestią jest złagodzenie kaszlu. Wybór odpowiedniego leku zależy od jego rodzaju – czy jest to kaszel suchy czy wilgotny. Przy kaszlu suchym stosuje się preparaty zwiększające wydzielanie śluzu, takie jak acodin, robitussin. Kaszel wilgotny leczy się natomiast poprzez preparaty o charakterze wykrztuśnym. Mają one za zadanie rozrzedzić śluz i pomóc w usunięciu wydzieliny z dróg oddechowych. Stosuje się tu najczęściej leki zawierające wyciągi roślinne, jak np. sirupus plantaginis czy sirupus pini compositum. Dostępne są także preparaty, które jednocześnie łagodzą kaszel suchy i ułatwiają odkrztuszanie w kaszlu mokrym, jak np. syrop contril.

Przy bólu gardła stosuje się natomiast leki o działaniu miejscowym. Dostępne są one zarówno w formie pastylek do ssania (jak np. Cholinex, Neo Angin czy Strepsils) bądź płukanek (Gargarin lub  Septosan).

W przypadku kataru najlepiej sprawdzają się krople do nosa takie jak Resoxym czy Xylometazolin. Duża popularnością cieszą się też preparaty w atomizerze i aerozolu, z racji łatwiejszej formy aplikacji odpowiedniej dawki, np. Acatar. Dla dzieci natomiast zaleca się leki w formie żelu lub maści, np. Xylorhin. Warto także przeprowadzać inhalacje, które nie tylko ułatwiają oddychanie, ale  również udrażniają i oczyszczają drogi oddechowe. Preparaty stosowane do inhalacji to np. inhal czy olbas oil.

Popularne obecnie są także specyfiki, które łączą w sobie kilka różnych działań. Są środkami przeciwbólowymi, ale również przeciwzapalnymi, które zwalczają katar i gorączka – jak np. Coldrex, Scorbolamid czy Gripex. Przy przeziębieniu warto także zażywać większe dawki witaminy C i rutyny – w formie np. Rutinoscorbin czy Novorutin C. W zwalczaniu przeziębienia mogą pomóc również roślinne preparaty roślinne o działaniu napotny – jak np. malin, czarny bez czy lipa oraz te wspomagające odporność – dzika róża i jeżówka.

Dodaj komentarz