Cechy dobrego pracodawcy

Cechy dobrego pracodawcy
Strona główna » Cechy dobrego pracodawcy

Cechy dobrego pracodawcy – zestawienie 6 czynników

Profesjonalny pracodawca musi zwracać uwagę nie tylko na oferowane produkty, świadczone usługi czy reklamę, która powinna stale docierać do nowych konsumentów. Właściciele powinni skupić się też na tym, żeby pracownicy byli zadowoleni z wykonywania zajęć w konkretnym miejscu. Jakie cechy powinien mieć dobry szef?

Wiedza merytoryczna

Profesjonalny pracodawca musi charakteryzować się wiedzą merytoryczną. W ten sposób może “kupić” szacunek u pracowników, co jest naprawdę bardzo istotne w aspekcie wzajemnych relacji. Należy podkreślić, że powinien być nie tylko ekspertem w konkretnej dziedzinie. Musi także wykazywać się chęcią do nabywania nowych kwalifikacji. Wszystko dlatego, że praktycznie każda branża idzie do przodu. Jeśli pracownicy będą widzieć, że ich szefowie nie przykładają do tego faktu zbyt dużej uwagi, to trudno będzie oczekiwać, że oni sami będą prężnie działać w tym zakresie… Należy zatem charakteryzować się nie tylko wiedzą nabytą na przykład na studiach, ale stale podnosić swoje kwalifikacje, co będzie inspirujące dla podwładnych.

Uczciwość

Trzeba zaznaczyć, że niezwykle istotna jest również ta cecha. Dobry pracodawca musi być uczciwy – nie tylko w stosunku do pracowników, ale również do konkurencji. Podwładni, którzy będą widzieć nieczyste zagrania w stosunku do rywali na pewno niejednokrotnie będą zastanawiać się czy szef czasami nie okłamuje też ich w pewnych aspektach… Warto zatem pokazywać swoim podwładnym, że można uczciwie podchodzić do swoich obowiązków i osiągać sukcesy. Taka postawa sprawi, że pracownicy będą też zdawali sobie sprawę, że nieczyste zagrania w konkretnym przedsiębiorstwie po prostu nie ujdą płazem. Uczciwość odnosi się także do do dotrzymywania danego słowa. Jeśli pracownik obiecał na przykład premie, to koniecznie musi je wypłacić. W innym wypadku trudno będzie mu odzyskać zaufanie, co negatywnie przełoży się na motywację podwładnych.

Zapewnienie odpowiednich warunków pracownikom

Wymieniając cechy dobrego pracodawcy nie można zapomnieć o tym aspekcie. Profesjonalny szef gwarantuje bowiem swoim podwładnym nie tylko pensję adekwatną do sytuacji na rynku. Poza tym co jakiś czas wypłaca im też bonusy, które bardziej motywują ich do wykonywania zadań. O czym jeszcze trzeba pamiętać? Bardzo istotne jest to, aby zapewnić podwładnym również odpowiednie stanowiska do wykonywania zadań. Powinny one być ergonomiczne oraz bezpieczne. Na tej kwestii absolutnie nie można oszczędzać. Niektórzy zastanawiają się nad tym, ale prędzej czy później dochodzą do wniosku, że lepiej jest wydać nieco więcej pieniędzy na przykład na ergonomiczny fotel, ponieważ potem odbija się to pozytywnie na efektywności wykonywania zadań przez pracowników. Należy też zadbać o to, aby systematycznie przeprowadzać szkolenia BHP.

Sprawiedliwe traktowanie

Bardzo istotne jest to, aby dobry pracodawca sprawiedliwie traktował wszystkich pracowników. Oczywiście, w każdej firmie są osoby bardziej i mniej zaufane. Szef nie powinien jednak dawać odczuć komuś, że jest gorszy itp. Bardzo ważna jest też ustalona hierarchia. Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że osoby, które dopiero rozpoczęły pracę nie powinny otrzymywać większych przywilejów niż na przykład starsi pracownicy. Ogólnie należy wyznawać zasadę, że nie ma równych i równiejszych. Dzięki temu pracownicy będą czuli się traktowani sprawiedliwie, co też przełoży się na efektywność wykonywanych przez nich zadań.

Każda opinia jest ważna

Profesjonalny pracodawca powinien umieć słuchać swoich pracowników. Oczywiście, nie jest tak, że każda opinia od razu musi zostać wcielona w życie. Niemniej jednak wszystkie wskazówki powinny być przynajmniej rozważone i wzięte pod uwagę. Celem dobrego pracodawcy jest bowiem stworzenie zespołu, w którym każdy będzie czuł się ważnym i potrzebnym ogniwem. Pod żadnym pozorem nie wolno zatem dyskredytować czyjegoś zdania czy krytykować opinii na konkretny temat w otoczeniu innych. Przez to można tylko zrazić do siebie pracownika, który poczuje się po prostu odrzucony.

Słabsze dni mogą przytrafić się każdemu

Nowoczesny szef musi nie tylko wymagać. Powinien być także wyrozumiały, ponieważ każdemu mogą przytrafić się gorsze dni. Istotne jest też to, aby krytykować konstruktywnie, a nie tylko dla zasady. Dzięki temu pracownicy będą starali się poprawić swoje błędy. Zbyt mocno krytyka odniesie zaś odwrotny efekt niż zamierzony.

Dodaj komentarz