Nauka języków w grupie

Nauka języków w grupie
Strona główna » Nauka języków w grupie

Dlaczego nauka języków w grupie jest bardziej motywująca?

Macie zamiar nauczyć się języka obcego? Zastanawiacie się czy lepiej uczyć się samodzielnie czy na przykład zapisać się na kurs? Coraz więcej osób wybiera ten drugi wariant. Dlaczego? Między innymi ze względów motywacyjnych. Jakie aspekty powodują, że nauka języków w grupie zwiększa zaangażowanie i pozwala osiągać lepsze wyniki? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

Chęć pokazania innym swoich umiejętności

Nauka języków w grupie jest bardziej motywująca między innymi ze względu na ten aspekt. Badania pokazują – co prawda były one przeprowadzane w odniesieniu do ludzi wykonujących ćwiczenia na siłowni – że trenując z kimś drugim osiągamy wyniki nawet o kilkanaście procent lepsze. Wszystko dlatego, że po prostu chcemy zaimponować tej osobie lub całej grupie. Jeśli zatem chcecie rzeczywiście nauczyć się języka obcego – a przynajmniej solidnych podstaw – to warto zastanowić się nad nauką w ten właśnie sposób. Większość osób chętniej się uczy, ponieważ chcą pokazać się z jak najlepszej strony. Dzięki temu częściej sięgają po książki w wolnym czasie, co potem przekłada się na szybsze zdobywanie nowych umiejętności i minimum niezłe wyniki na testach sprawdzających. Ludzie, którzy uczą się samodzielnie nie mają takiego bodźca, który bez wątpienia potrafi mocno “nakręcić” do działania i większego zaangażowania w konkretnym temacie.

Trudniej jest zrezygnować z zajęć

Często osoby, które uczą się języków samodzielnie mają determinację na odpowiednim poziomie tylko na początkowym etapie… Z czasem wkrada się nuda i monotonia. Poza tym nauka w domu ma jeszcze inny bardzo poważny minus. Zawsze znajdzie się bowiem minimum kilka rzeczy, które można zrobić zamiast powtarzania słówek czy przeczytania tekstu. Nie da się ukryć, że w zaciszu własnego domu czy mieszkania łatwiej jest zrezygnować z ustalonych wcześniej zajęć. Nauka języków w grupie jest znacznie bardziej motywująca pod tym względem. Przede wszystkim zdecydowanie trudniej jest zrezygnować z zajęć, które są zazwyczaj z góry ustalone przez szkoły. Poza tym trzeba tłumaczyć się nauczycielowi oraz znajomym, co nigdy nie jest do końca komfortową sytuacją. Nic więc dziwnego, że ludzie rzadziej rezygnują z lekcji, przez co mają szansę szybciej nauczyć się danego języka obcego.

Systematyczne spotkania pozwalają wypracować odpowiednie nawyki

Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że nauka języków obcych wymaga systematyczności. Osoby, które chcą nabyć nowe kwalifikacje w tym aspekcie muszą regularnie zajmować się tym tematem. Nie da się ukryć, że lekcje w szkole językowej pozwalają wyrobić odpowiednie nawyki. Wszystko dlatego, że odbywają się one każdego kolejnego tygodnia w konkretnym dniu lub dniach. Poza tym osoby, które zapłaciły za zajęcia rzadziej z nich rezygnują, ponieważ nie chcą tracić w ten sposób pieniędzy. Regularne uczęszczanie na nie daje zatem szansę wyrobić odpowiednie nawyki. Dzięki temu każdego kolejnego tygodnia dana osoba spędza określoną ilość czasu na nabywaniu nowych umiejętności z języka obcego. Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że pod tym względem nauka języków w grupie także jest bardziej motywująca. Poza tym ludzie, którzy zauważają efekty – a jeśli jest regularność, to można na nie liczyć – chętniej biorą się za naukę w późniejszym czasie.

Nauka jest bardziej przyjemna i zabawna

Zastanawiacie się, j dlaczego jeszcze nauka w grupie jest bardziej motywująca? Trzeba podkreślić, że ludzie, którzy uczą się angielskiego czy hiszpańskiego itp. samodzielnie często po pewnym czasie odczuwają bardzo dużą monotonię. Nuda nie jest zaś nigdy pożądana. Nie da się ukryć, że nauka z innymi jest zdecydowanie bardziej interesująca. Obecnie szkoły językowe robią wszystko, aby lekcje były nieszablonowe i nie miały zbyt wiele wspólnego ze standardowymi zajęciami. Dzięki temu nie brakuje żartów i zabawy, a uczniowie chętniej przychodzą na ćwiczenia. To z kolei przekłada się na zdobywane przez nich umiejętności. Jeśli bowiem ludzie odczuwają radość z konkretnej czynności, to chętnie ją wykonują, co oczywiście ma wpływ na osiągane rezultaty.

Dodaj komentarz