Dlaczego w ciąży pojawia się trądzikPYTAJNIA

Dlaczego w ciąży pojawia się trądzikPYTAJNIA

Ciąża to zwykle piękny czas oczekiwania na mające przyjść na świat dziecko. Spodziewamy się wtedy paru dolegliwości, np. mdłości i wymiotów w pierwszym trymestrze czy bólów kręgosłupa w ostatnim etapie ciąży. Dla wielu pań zaskoczeniem bywa pojawienie się na skórze krost i pryszczy.  Trądzik na plecach, na klatce piersiowej i na twarzy nie jest jednak niczym wyjątkowym i przydarza się sporej liczbie ciężarnych. Powiedzenie, że kobiety w stanie błogosławionym pięknieją, że poprawia im się cera, wzmacniają włosy i paznokcie, nie odnosi się do wszystkich kobiet. Część z nich w czasie ciąży i jeszcze w trakcie laktacji traci nieco na urodzie. Trzeba ten okres przeczekać, pocieszając się, że trądzik zniknie, gdy sytuacja hormonalna się ustabilizuje. Zauważa się też, że panie, które przed ciążą miały problemy z cerą, pięknieją, spodziewając się dziecka.

Co powoduje trądzik u ciężarnych?

W okresie ciąży występuje burza hormonów, zwiększa się ilość estrogenów, następuje podniesienie wrażliwości na androgeny. To one sprawiają, że gruczoły łojowe, tak jak w okresie dojrzewania, wzmagają wytwarzanie sebum. Jego nadmiar powoduje przetłuszczanie się skóry i włosów, zatyka pory, w których znajdują się ujścia mieszków włosowych, powodując zaskórniki oraz stany zapalne, czyli krosty i wypryski ropne. Stany zapalne są skutkiem wnikania do mieszków włosowych bakterii, których jest nadmiar na tłustej skórze.

Trądzik na plecach może przybierać formę łagodnej wysypki albo też w stanach zaawansowanych – czerwonych i bolesnych czopów. W żadnym razie nie jest to wynik zaniedbania higieny.

Czy leczyć trądzik w ciąży?

Ważniejsze jest zdrowie i prawidłowy rozwój mającego się urodzić dziecka niż uroda jego mamy. Dlatego leki, które są zwykle stosowane w leczeniu trądziku, nie są zalecane kobietom ciężarnym ani matkom karmiącym dzieci piersią. Tak więc stosowane miejscowo i doustnie antybiotyki są absolutnie wykluczone. Mogą one spowodować wady wrodzone płodu, a także uszkadzać nerki, trzustkę i wątrobę matki na skutek zmienionego metabolizmu.

Leki o działaniu antyandrogenowym zażywane przez kobiety z dobrym skutkiem w leczeniu trądzika, w stanie ciąży są również zakazane. Mogą one spowodować ciężkie uszkodzenia płodu, łącznie z utratą ciąży.

Bardzo szkodliwe dla płodu są retinoidy, bez względu na to, czy stosowane są miejscowo, czy ogólnie. Przyjmując je przed ciążą, należy przez dwa miesiące po zakończeniu kuracji wykluczyć możliwość zajścia w ciążę. W niektórych krajach, nawet przed rozpoczęciem kuracji isotretinoiną (najskuteczniejszym lekiem na trądzik), wykonuje się test ciążowy, a lek ordynuje się po dwóch miesiącach od badania, by uniknąć ciężkich wad dziecka a nawet jego śmierci.

Tak więc panie z trądzikiem muszą poprzestać na stosowaniu łagodnych, zwykle domowych specyfików. Nie wolno bowiem używać też popularnych płynów, kremów i maści zawierających skuteczny składnik na trądzik – nadtlenek benzoilu.

W przypadkach ciężkiej odmiany trądzika trzeba się jednak zgłosić do dermatologa, informując go o swym stanie.

Domowe sposoby na trądzik na plecach u ciężarnych

Pielęgnacja pleców jest skomplikowanym zadaniem, ponieważ jest to miejsce trudno dostępne. Dlatego najłatwiej stosować oczyszczające kąpiele ziołowe. Dla chorej skóry korzystne są dodane do kąpieli napary z fiołka trójbarwnego i z rumianku, gdyż mają działanie łagodzące i bakteriobójcze. Również zalecane są kąpiele z dodatkiem drożdży spożywczych.

Z pomocą bliskiej osoby można nałożyć na plecy maseczkę z drożdży i mleka, przemyć skórę sokiem z aloesu, wreszcie położyć cienką warstwę kremu stosowanego do pielęgnacji pupy niemowląt.

Dieta na trądzik

Jak widać, możliwości leczenia trądziku przez kobiety ciężarne są mocno ograniczone. Za to stan skóry może poprawić odpowiednia dieta, która jest korzystna nie tylko dla skóry,ale całego organizmu ciężarnej. Należy zrezygnować z tłuszczów zwierzęcych, zwłaszcza nieświeżych i kilkakrotnie używanych, zdecydowanie ograniczyć potrawy smażone. One to zaostrzają zmiany trądzikowe. Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oliwie z oliwek, oleju lnianym i rybach morskich przyspieszą gojenie skóry, podobnie jak witamina E, A, B2 oraz cynk. Znajdują się one w warzywach i owocach, czerwonym mięsie, przetworach mlecznych.  Trzeba spożywać dużo błonnika, a można go znaleźć m .in. w płatkach zbożowych.  Należy starać się spożywać świeżą żywność bez dodatków konserwantów, sztucznych barwników i aromatów. Posłuży to nie tylko zdrowiu matki, ale i dziecka.

Należy pić dużo wody, chyba że są przeciwwskazania ginekologa, oraz łagodnych herbatek ziołowych. Pozwalają one na oczyszczenie organizmu ze szkodliwych toksyn.

Dodaj komentarz