Trądzik leczenie nie zawsze musi się opierać na kosztownych preparatach na pryszcze i drogich kosmetykach do cery trądzikowej. Wszak jest to problem niemal odwieczny, więc nie brakuje w medycynie ludowej recept na domowe i naturalne metody leczenia trądziku. Wiele z nich naprawdę skutkuje! Poznaj najlepsze domowe sposoby na trądzik i raz na zawsze zapomnij o wągrach i pryszczach.
Trądzik młodzieńczy to najczęściej spotykana odmiana trądziku pospolitego. Nazwa wskazuje najlepiej, kogo dotyczy ten problem – przede wszystkim nastolatków i młodzieży w okresie dojrzewania. Zwykle pryszcze znikają po okresie pokwitania, jednak zdarza się, że i dorośli mają kłopoty z trądzikiem. Jak szacują dermatolodzy, prawdopodobnie około siedmiu procent populacji europejskiej ma tak zwaną cerę trądzikową co oznacza, że przez całe życie ich skóra będzie wrażliwa, ze skłonnością do przetłuszczania się i wyprysków. To własnie dla nich domowe sposoby na trądzik będą prawdziwym wybawieniem, bo nie sposób przez całe życie pozostawać pod kontrolą dermatologa i stosować silnie działające leki na trądzik. Jednak i młodzież z problemem trądzik skorzysta na naszych poradach, bo są one znakomitym i naturalnym przepisem na walkę z trądzikiem przy użyciu tego wszystkiego, co możesz znaleźć we własnym domu lub nabyć tanim kosztem. Do dzieła i powodzenia!
Napary ziołowe na trądzik
Trądzik leczenie – w tej dziedzinie bezkonkurencyjne są napary ziołowe. Na pierwsze miejsce w tej kwestii wysuwają się fiołek trójbarwny zwany pospolicie bratkiem oraz rumianek. Obie te rośliny po zaparzeniu można stosować zarówno do użytku wewnętrznego jak i zewnętrznego. Jesli masz problemy z cera trądzikową, pij dwa razy dziennie filiżankę naparu z bratka. Jak działa? Przede wszystkim roślina ta ma właściwości antybakteryjne oraz pomaga w pozbywaniu się toksyn z organizmu, a wysoki poziom zanieczyszczenia organizmu toksynami często objawia się wypryskami i złym stanem skóry. Uwaga: stosując kurację bratkiem na trądzik musisz się przygotować, że w ciągu pierwszych tygodni objawy trądziku będą nasilone. to efekt oczyszczania się organizmu – część toksyn wydostaje się przez pory skóry. Takich efektów nie daje napar z rumianku, ale też jego skuteczność w zwalczani trądziku jest niższa. Napar z rumianku lub z fiołka trójbarwnego to tez bardzo dobry naturalny płyn do przemywania cery trądzikowej, jaki możesz stosować zamiast zwykłego toniku. Oczyści on skórę, zlikwiduje bakterie będące przyczyną trądziku i jednocześnie złagodzi podrażnienia.
Oczyszczanie cery trądzikowej olejem
Wiele osób sądzi, że olejki do mycia twarzy są tylko dla cery suchej, tymczasem najbardziej potrzebuje ich cera tłusta. Jak zapewne widzieliście, tłusty talerz polany wodą nie będzie czysty, woda nie zmywa tłuszczu, tylko go rozmazuje. Podobnie jest z tłustą skórą. Olej do mycia twarzy łaczy się z cząsteczkami sebum i razem można je zmyć, dzięki czemu cera jest idealnie czysta, pory dogłębnie pozbawione zanieczyszczeń, a skóra nie jest podrażniona na wysuszona. Olejowanie cery to orientalny rytuał, który wyjątkowo służy skórze trądzikowej.
Super koktajl na trądzik
Trudno zwalczyć trądzik, jeśli likwidujesz tylko jego zewnętrzne objawy, czyli pryszcze. Musisz też działać od wewnątrz. Bardzo dobrą naturalną metodą na trądzik jest picie codziennie wieczorem napoju zrobionego ze szklanki ciepłego mleka z dodatkiem dwóch łyżeczek drożdży spożywczych. drożdże to znakomite źródło łatwo przyswajalnej witaminy B, która pomaga znormalizować prace gruczołów łojowych, a co za tym idzie – zniwelować problemy z tłustą skóra oraz pryszczami tworzącymi się, gdy w porach skóry gromadzi się za wiele sebum.
Domowe maseczki na trądzik
Drożdże z mlekiem rozrobione na gęsta papkę to tez bardzo dobra domowa maseczka do cery trądzikowej. Nakładaj ją dwa razy w tygodniu. W takim samym rytmie możesz też stosować okłady skóry z płatków owsianych zalanych odrobiną gorącego mleka, z dodatkiem miodu i soku z cytryny. Taka maseczka pomaga oczyścić skórę, działa ściągająco na rozszerzone pory charakterystyczne dla tego typu skóry. Poza tym miód ma właściwości łagodzące oraz przeciwbakteryjne. Jesli twoim problemem są przede wszystkim zaskórniki i czarne wągry, możesz zastosować maseczkę aspirynową. Dwie tabletki aspiryny zalej łyżeczką od herbaty ciepłej wody, a do powstałej papki dodaj łyżkę kwaśnego, naturalnego jogurtu. trzymaj tę maseczkę na skórze do zaschnięcia, po czym zmyj delikatnie masując skórę. Maseczka aspirynową usuwa zaskórniki, wyrównuje koloryt, wygładza drobne zmarszczki oraz rozjaśnia skórę.