Doskonały list motywacyjny

Doskonały list motywacyjny

Strona główna » Doskonały list motywacyjny
Należy dać nagrodę dla tego, kto umie napisać idealny list motywacyjny. Jest to niewątpliwie bardzo duża umiejętność i do tego, bardzo pożądana na współczesnym rynku pracy. Bez wątpienia trzeba zauważyć, że wielu ludzi listów motywacyjnych nie potrafi pisać i dlatego też większość tego nie czyni. Jednym z największych błędów, jakie popełniają ci, którzy jednak mimo wszystko decydują się na napisanie listu motywacyjnego, jest powielanie jego treści w odpowiedzi na wiele różnych ogłoszeń. Tymczasem żadna firma nie jest przecież taka sama jak inne i żadnego stanowiska pracy nie da się porównać z innym, nawet bardzo podobnym.

Wiele listów motywacyjnych, zatem jest po prostu nudnych i pracodawcy z reguły pomijają ich czytanie. Na rozmowę kwalifikacyjną zapraszają tych, których wylosowano na podstawie ich CV. Tymczasem jednak nasz list motywacyjny wcale nie musi być szablonowy, nie musi być powieleniem wielu innych. O to, bowiem chodzi, aby list motywacyjny w jakiś szczególny sposób się wyróżniał, aby pracodawca chciał go przeczytać i aby zechciał zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli tak się stanie, z pewnością możemy mówić o sukcesie, jaki odnieśliśmy. Jak więc pisać list motywacyjny, aby móc mówić o jego wyjątkowości?

Trening czyni mistrza

Jeśli sportowiec chce odnieść sukces, ciężko trenuje, obmyśla strategię, rozważa wszystkie możliwości, skupia się na tym, aby poprawić mankamenty, ciężko pracuje nad tym, co odznacza się największymi niedociągnięciami. I tak właśnie należy postępować, zabierając się do pisania listu motywacyjnego. Aby był on na swój sposób oryginalny, aby móc wzbudzić nim ciekawość, najpierw musimy bardzo dobrze przygotować się do jego napisania.

Musimy, zatem szczegółowo zapoznać się z profilem działalności firmy, do której piszemy, jak również z profilem stanowiska pracy, o jakie się ubiegamy. Im więcej informacji uda nam się zdobyć, tym większe mamy szanse na napisanie bardzo dobrego i interesującego listu motywacyjnego. Oczywiście już sama nazwa listu motywacyjnego powinna nam wskazać to, co powinniśmy w nim ująć, a czego na pewno nie ujmować. Dokument ten nie może być zwykłą prośbą o przyjęcie na dane stanowisko, nie może być przechwalaniem się, ale jego treść powinna uwydatnić naszą determinację w zdobyciu konkretnego stanowiska pracy. Pracodawca, czytając tenże dokument, musi być przekonany o tym, że osobie, która jest autorem tego dokumentu, naprawdę zależy na tym konkretnym miejscu pracy, a nie tylko zdobyciu jakiejkolwiek pracy.

Pisząc list motywacyjny musimy pamiętać, że pracodawca potrzebuje kogoś, kto będzie miał odpowiednie umiejętności i wiedzę i z tych elementów będzie potrafił skorzystać. Te elementy na pewno musimy mieć na uwadze pisząc list motywacyjny. Oczywiście dodatkowo, aby nasz list motywacyjny ujął konkretnego pracodawcę, musimy mieć również pewną dozę szczęścia, ale niewątpliwie to od nas głównie zależy czy nasz list motywacyjny będzie miał szansę zaistnieć i przyczynić się do zdobycia upragnionego stanowiska w konkretnej firmie.

Dodaj komentarz