Szkodliwość cukru
Wszechobecny cukier, sztuczne barwniki, konserwanty i duża ilość soli w produktach wpływają negatywnie na stan zdrowia dzieci, osłabiając ich odporność, spowalniając rozwój i prowadząc do problemów zdrowotnych w wieku późniejszym. Mimo to część rodziców nadal nie przywiązuje do tego tematu większej uwagi zasłaniając się brakiem czasu i obowiązkami wybierając szybkie i łatwe choć nie do końca zdrowe rozwiązania. Część uważa, że zdrowe jedzenie jest drogie, a jeszcze inni umywają ręce tłumacząc, że po prostu się na tym nie znają. Tymczasem zdrowe odżywanie nie jest ani drogie ani skomplikowane o ile wykaże się trochę chęci i pomysłowości.
Jak zmotywować dziecko do zdrowego odżywiana
Oto kilka sposobów, jak zachęcić dziecko do zjedzenia zdrowych i pełnowartościowych posiłków:
Wytłumacz dziecku czym jest zdrowa żywność i zdrowy styl życia – przeprowadź z dzieckiem rozmowę na temat korzyści płynących ze zdrowego stylu życia, ale nie zamęczaj go tematem i nie przesadzaj w stosowaniu zasad żywieniowych. W zależności od wieku dziecka możesz włączyć elementy zdrowego odżywiania do zabawy, np. tworzenie z plasteliny owoców i warzyw.
Wspólnie róbcie listę zakupów, a potem razem ją realizujcie w sklepie – potraktuj to jako zabawę i zachęć dziecko do myślenia, jakie zdrowe produkty powinny się znaleźć na liście, a następnie niech poszuka ich na sklepowych półkach
Włącz dziecko w przygotowywanie posiłków – dzieci uwielbiają pomagać w kuchni. Pozwól mu miksować, smarować i dodawać poszczególne składniki do dań.
Użyj wyobraźni przygotowując posiłki – postaraj się by danie było kolorowe. Możesz również stworzyć śmieszne buźki czy inne figury z warzyw lub owoców. Nie zajmie to wiele czasu, a dziecko chętniej sięgnie po takie danie.
Pozwól dziecku na samodzielny wybór – dobrym sposobem na poszerzenie diety dziecka i zachęcenie go do spróbowania nowych produktów jest urządzenie szwedzkiego stołu. Jeśli raz na jakiś czas zaproponujesz dziecku kilka napojów własnej roboty i przekąsek układając je na talerzach, zwiększysz szansę na to, że wybierze coś nowego.
Ustalcie grafik posiłków – nie od dziś wiadomo, że wspólny posiłek to czas, który zbliża, dlatego w miarę możliwości ustalcie w rodzinie godziny zasiadania do stołu i starajcie się spędzić je w miłej atmosferze. Celebrujcie zdrowe odżywianie.
Stwórzcie własny ogródek – pozwól dziecku samodzielnie zasadzić warzywa i doglądać ich. Nie tylko nauczy się odpowiedzialności, ale będzie miało wielką frajdę, kiedy po pewnym czasie będzie mogło skosztować swoich własnych warzyw.