Haluksy – jak powstają i czy można im zapobiegać?

Haluksy – jak powstają i czy można im zapobiegać?

Haluksy są zaliczane do chorób cywilizacyjnych. Objawiają się zniekształceniem kości stopy, konkretnie kości dużego palca, które zaczynają wystawać w bok, a sam paluch traci swój naturalny kształt i ulega skrzywieniu. Na haluksy najczęściej cierpią kobiety.

Haluksy – co to jest i jakie są tego przyczyny?

Przyczyną powstawania haluksów jest przede wszystkim noszenie złego obuwia, najczęściej o zbyt wąskim nosku. Kolejnym czynnikiem jest noszenie butów na wysokim obcasie, co doprowadza do tego, że cały ciężar ciała zaczyna spoczywać na przedniej części stopy, powodując deformacje.

Do powstawania haluksów przyczynia się również genetyka. Jeżeli w Twojej rodzinie wystąpił taki problem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ciebie też może to w przyszłości dotyczyć. Kolejną kwestią, która powoduje powstawanie haluksów, jest nieleczone płaskostopie i noszenie złego obuwia (szczególnie o za małym rozmiarze).

Jak uniknąć powstawania haluksów?

Przede wszystkim należy zrezygnować z noszenia obuwia na wysokim obcasie oraz takiego, które ma dość wąskie noski. Trzeba również zwrócić uwagę na rozmiar butów, by był on odpowiednio dopasowany do stopy. Warto zdecydować się na zakup obuwia z wkładką profilaktyczną, wykonanego ze skóry, wygodnego i porządnego. Można również zainwestować w zakup specjalnej wkładki ortopedycznej, która jest tworzona na zamówienie w oparciu o komputerowe badanie stóp.

Co zrobić, by moje dziecko nie miało haluksów?

Wielu zapobiegliwych rodziców, którzy sami walczą z tą uciążliwą dolegliwością, zastanawia się, w jaki sposób zapobiec pojawieniu się deformacji kości u ich dzieci. Profilaktykę należy zacząć już od urodzenia. Dzieci raczkujące powinny być zachęcane do raczkowania, roczniaki, które stawiają swoje pierwsze kroki powinny przebywać w domu tylko w skarpetkach antypoślizgowych, aby w ten sposób dać szanse stopom na odpowiednie ukształtowanie się, a mięśniom stóp na wzmocnienie.

Następnie bardzo ważny jest wybór pierwszych butów do nauki chodzenia na zewnątrz. Muszą one posiadać specjalne certyfikaty (np. Certyfikat Zdrowa Stopa), które są gwarancją tego, że ich kształt nie zdeformuje stopy dziecka i nie zaburzy jej naturalnego rozwoju. Buty powinny mieć usztywnianą piętę i najlepiej skórzaną wkładkę. Tego typu obuwie produkują następujące firmy: Emel, Primigi, RenBut, Mrugała.

Przestrzegając powyższych zasad już u małego dziecka, zapobiegamy powstawaniu płaskostopia i pozwalamy stopom a naturalne i zdrowe ukształtowanie się co znacząco ogranicza ryzyko rozwoju haluksów w przyszłości.

Haluksy – leczenie

Leczenie zwyrodnień o niezaawansowanym stadium polega na wykonywaniu ćwiczeń gimnastycznych i noszeniu specjalnych wkładek do obuwia oraz szyn, które naprowadzają paluch na właściwy tor wzrostu, ustawiają go w odpowiedniej pozycji. Jeżeli to nie przyniesie oczekiwanego efektu, problem się pogłębia, a haluksy zaczynają boleć, to należy zastosować leczenie farmakologiczne (przeciwbólowe i przeciwzapalne) oraz rozważyć operację. W dzisiejszych czasach operacje na halluksy nie wyłączają chorego z normalnego funkcjonowania na kilka tygodni, jak miało to miejsce jeszcze paręnaście lat temu. Zaraz po zabiegu, pacjentowi zakłada się specjalne obuwie, w którym może w miarę normalnie chodzić.

Haluksy – ćwiczenia

Haluksy w niezaawansowanym stadium można wyleczyć domowymi sposobami, czyli ćwiczeniami korekcyjnymi. Dobre będą wszelkie ćwiczenia gimnastyczne na stopy. Poniżej przedstawiamy jedno z nich.

Ćwiczenie korekcyjne na stopy

Połóż gazetę na podłodze
Usiądź przed nią na fotelu i zdejmij skarpetki
Bosymi stopami postaraj się uformować z tej gazety kulę, a następnie jedną stopą chwycić ją, podnieść do góry i w ten sposób podać do swojej ręki
Rozwiń gazetę, połóż na podłodze i powtórz czynność

Szybkie podjęcie leczenia haluksów jest bardzo ważne, ponieważ pozwala uniknąć operacji i ogranicza ryzyko rozwoju problemu oraz wystąpienia bólu. Haluksy to nie tylko problem zdrowotny, ale również kosmetyczny, który staje się najbardziej uciążliwy w okresie letnim, gdy chcemy włożyć obuwie odsłaniające stopy.

Dodaj komentarz