Historia depilacji, fakty i mity dotyczące usuwania zbędnego owłosienia

Historia depilacji, fakty i mity dotyczące usuwania zbędnego owłosienia

Golenie nóg i usuwanie owłosienia pod pachami stało się już obowiązującą normą. coraz częściej też panowie decydują się na pozbycie zbędnych włosów. Jednak depilacja intymna wciąż budzi kontrowersje. Czy warto zdecydować się na depilację brazylijską?

Depilacja nie jest wynalazkiem naszych czasów. Archeolodzy odkryli liczne starożytne przyrządy do usuwania zbędnego owłosienia. Kanon urody Grecji i Rzymu nakazywał, by ciało człowieka należącego do wyższej klasy społecznej było gładkie. Depilacja nie jest też związana z zachodnim kręgiem kulturowym. Świat orientu od dawna zna metody usuwania włosów – powszechnie stosowana przez arabskie kobiety pasta cukrowa dotarła także do nas.

Skąd u ludzi chęć przeżywania bolesnych zabiegów, żeby uzyskać gładką skórę? Naukowcy mają na to kilka wyjaśnień. Jedno z nich odwołuje się do różnic między człowiekiem a zwierzęciem. To, co odróżnia nas od większości ssaków to brak sierści – w porównaniu z nimi jesteśmy skąpo owłosieni. Usuwanie włosów jest więc próbą podkreślenia istoty człowieczeństwa, naszego awansu na drabinie ewolucji. Dlaczego jednak w tak wielu kulturach to od kobiet oczekuje się depilowania? Wyjaśnieniem tego faktu zajmują się socjobiologowie. Podkreślają oni fakt, że obfite owłosienie jest efektem działania testosteronu. Zwykle mężczyźni, którzy mają bujne, ciemne włosy na rękach, plecach i klatce piersiowej, mają wyższy poziom tego hormonu, niż ich delikatniej owłosieni koledzy. To dlatego w wielu pierwotnych kulturach długie włosy i broda to atrybuty wojownika – podkreślają jego siłę. Kobieta powinna się odróżniać od mężczyzny – stąd usuwanie przez nią owłosienia z większości części ciała. Dodatkowo, co podkreślają naukowcy, w procesie doboru naturalnego preferowane były kobiety młode, tuż po okresie pokwitania. To zapewniało mężczyźnie, że jego potomstwo będzie zdrowe i silne. Młode dziewczęta mają zwykle mniej włosów na ciele niż dojrzałe kobiety, szczególnie te, które zbliżają się do menopauzy. Wynika to z gospodarki hormonalnej. Depilowanie ciała to więc, podobnie jak stosowanie szminki czy różu do policzków, próba podkreślenia atrybutów młodości.

O ile usuwanie owłosienia z twarzy, nóg, rąk czy pach było powszechne u kobiet wielu kultur, to depilacja intymna jest znacznie rzadszym zjawiskiem. Wytłumaczenie tego faktu znaleźli socjobiologowie – w dawnych czasach pojawienie się owłosienia łonowego było ważnym sygnałem. Oznaczało, że dziewczynka jest już na tyle dojrzała, by zostać matką. Włoski w okolicach intymnych były więc wabikiem erotycznym. Dlaczego więc dziś cenimy gładkie okolice bikini? Niektórzy twierdzą, że to skutek posuniętego do absurdu kultu młodości. Zarzucają nawet mężczyznom preferującym gładko wygolone kobiety, niezdrowe skłonności seksualne. Prawdopodobnie jednak przyczyna jest inna. Na pewno wpływ na to miała zmiana postrzegania ciała w kulturze zachodniej – odchodzimy od natury, fizjologię spychamy do sfery tabu. Dodatkowo, coraz bardziej skąpa bielizna i stroje plażowe sprawiają, że chcąc ukryć owłosienie łonowe, musimy się go pozbywać w coraz większym stopniu. Na pewno wpłynął też na to fakt, że XX wiek to czas rewolucji seksualnej – okres, w którym zaczęto traktować seks jako przede wszystkim źródło przyjemności. Kobiety wydepilowane deklarują, że znacznie zwiększa to ich doznania czerpane z pieszczot. Warto także docenić rolę mediów – propagowana depilacja intymna stała się po prostu modna.

Przeciwnicy depilacji intymnej, do których zalicza się też cześć ginekologów twierdzą, że pełnią ważną funkcję ochronną i ich istnienie jest ewolucyjnie uzasadnione. warto jednak zauważyć, że obecnie chroni nas przede wszystkim kilka warstw ubrać, wiec ten argument wydaje się mało trafny. Panie, które chciałyby spróbować depilacji intymnej, mogą zacząć od delikatniejszych jej form. Na początek wystarczy przyciąć włoski i nieco je wyregulować. Warto przyzwyczaić delikatną skórę do nowego rodzaju zabiegów. Z czasem można regulować włosy na wzgórku łonowym w formę trójkąta lub szerokiego paska – poradzi sobie z tym każda kosmetyczka. Dopiero później warto spróbować depilacji brazylijskiej, czyli całkowitego usunięcia owłosienia z okolic intymnych. Do wyboru mamy dwie metody – wosk lub pasta cukrowa. Żadna z nich nie usuwa włosków na stałe; zabieg należy powtarzać co kilka tygodni. Na trwale możemy usunąć owłosienie jedynie laserowo, choć wymaga to zwykle kilku zabiegów.

Dodaj komentarz