Nadciśnienie – przyczyny, objawy i leczenie

Nadciśnienie – przyczyny, objawy i leczenie

Nadciśnienie tętnicze pierwotne to choroba coraz częściej występująca u osób na całym świecie. Niektórzy twierdzą, że należy do grupy schorzeń cywilizacyjnych, czyli związanych z rozwojem cywilizacji.

Nadciśnienie – przyczyny

Główna przyczyna powstawania nadciśnienia nie jest do końca znana, ale istnieją czynniki, które wpływają na zapadalność na tę chorobę. Należą do nich predyspozycje genetyczne, zaburzenia pracy ośrodków nerwowych, nerwica, otyłość, spożywanie dużej ilości soli, życie w ciągłym stresie.

Nadciśnienie – objawy

Nadciśnienie tętnicze jest najczęściej wykrywalne podczas pracowniczych badań kontrolnych. Jednak, żeby mówić o nadciśnieniu, to trzeba przeprowadzić przynajmniej kilkukrotną diagnozę przez pewien czas. Tylko nadciśnienie występujące często jest właściwą chorobą

Nadciśnienie tętnicze, czyli tzw. choroba nadciśnieniowa, może występować w dwóch różnych okresach. Pierwszym z nich jest tzw. okres chwiejny, w którym mamy rzeczywiście podwyższone ciśnienie, ale wahające się. Drugim jest okres utrwalony, gdy występuje stale podwyższone ciśnienie skurczowe i rozkurczowe.

Trzeba zauważyć, że początki choroby dają objawy, które można pomylić po prostu ze zwykła reakcją na stres. Mianowicie, w pierwszym etapie rozwoju dochodzi do występowania sporadycznego nadciśnienia – głównie w momentach stresowych. W chwilach spoczynku i relaksu nadciśnienie nie występuje.

Nadciśnieniu mogą towarzyszyć następujące objawy: nerwowość, bóle głowy, zaburzenia snu, kołatanie serca, szum w uszach. Występują one już na samym początku rozwoju choroby, a z czasem się tylko nasilają. Wraz z rozwojem schorzenia, chory zaczyna odczuwać dodatkowe dolegliwości, jak pieczenie w okolicy mostka, zadyszka przy większym wysiłku fizycznym, zaburzenia pamięci i bezsenność. Pojawienie się tych objawów świadczy o niebezpiecznym rozwoju choroby. Powinno zostać jak najszybciej zdiagnozowane u specjalisty.

Nadciśnienie a wysiłek fizyczny

Choroba nadciśnieniowa nie wyklucza pacjenta z normalnego życia, choć wielu z nich obawia się, czy mogą podejmować takie czynności, które naturalnie podnoszą ciśnienie. Mam na myśli ćwiczenia fizyczne, saunę itp.Umiarkowany wysiłek fizyczny jest nawet wskazany. W niektórych przypadkach można także bez większych przeszkód uprawiać sport w pełni profesjonalnie. Wszystko zależy od stosowanego leczenia oraz tego, w jaki sposób organizm na nie reaguje.

Nadciśnienie – czego unikać?

Po zdiagnozowaniu nadciśnienia tętniczego należy zmodyfikować swój styl życia. Najważniejsza jest dieta, która powinna być zdrowa i zbilansowana.Trzeba unikać soli i wszelkich produktów przetworzonych, a w szczególności fast-foodów. Należy również zwrócić uwagę na codzienny stres. Jeżeli nie jesteśmy w stanie go całkowicie zniwelować, to należy skupić się przynajmniej na jak najczęstszym odpoczynku. Wyjazdy kilka razy do roku chociażby na weekend, codzienne spacery, masaże, kąpiele w jacuzzi – z tego wszystkiego warto korzystać.

Nadciśnienie – jakie leki?

Leczenie nadciśnienia tętniczego pierwotnego nie polega tylko na podawaniu leków farmakologicznych przepisanych przez lekarza kardiologa. Równie ważne jest zachowanie higienicznego trybu życia, unika stresów, wysypianie się, stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety, unikanie spożywania produktów przetworzonych, przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów.

Nowoczesne leki na nadciśnienie

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do bardzo dobrych środków farmakologicznych, które efektywnie zmniejszają podwyższone ciśnienie i tym samym zapobiegają powstaniu szkodliwych dla zdrowia konsekwencji. Szybki spadek ciśnienia do granic normy, niestety powoduje u wielu pacjentów błędne przekonanie, że choroba już minęła. Tak nie jest! Spadek ciśnienia jest spowodowany tylko przez przyjmowanie leków, więc nierozsądnym jest odstawienie tabletek na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem. Niestety trzeba się liczyć z tym, że w większości przypadków, przyjmowanie leków na nadciśnienie będzie konieczne aż do końca życia.

Dodaj komentarz