Wszystko co musisz wiedzieć o pielęgnacji skóry twarzy

Wszystko co musisz wiedzieć o pielęgnacji skóry twarzy

Jak zadbać o cerę w domu? Odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy nie tylko poprawia jej aktualny stan, ale również pozwala zachować zdrową cerę pomimo upływu lat. Dbanie o skórę umożliwiają różnorodne produkty pielęgnacyjne, których obecnie nie brakuje na rynku, ale również te, które można przygotować samodzielnie. Ponadto warto przestrzegać szeregu zasad, dzięki którym skóra dłużej pozostanie młoda, a problemy z nią będą pojawiać się dużo rzadziej.

Czego nie robić swojej cerze?

Młodym kobietom często powtarza się, że aby zapewnić swojej skórze dobry wygląd w wieku dojrzałym, nie powinny stosować zbyt dużo makijażu. Dotyczy to jednak głównie kosmetyków nakładanych na całą twarz, a więc podkładów, korektorów i części pudrów – zwłaszcza jeśli są one niskiej jakości. Tego typu kosmetyki do makijażu często są bardzo tłuste i zapychają pory, zwiększając tym samym produkcję sebum i prowadząc do powstawania niedoskonałości.

W efekcie również skóra nie może „oddychać”, co automatycznie pogarsza jej stan. Używanie zbyt wielu i zbyt niskiej jakości kosmetyków, nieodpowiednio dobranych do typu cery, może więc z czasem przyspieszyć starzenie się skóry. A więc czy makijaż powoduje zmarszczki? W pewnym sensie tak, jednak nie dzieje się to z dnia na dzień.

Problem ten znacznie pogłębia się, kiedy makijaż jest pozostawiany na noc. Wówczas pory są zatkane przez dłuższy czas, a konsekwencje jeszcze bardziej dostrzegalne. Dlatego niezależnie od sytuacji należy pamiętać o tym, żeby dokładnie zmywać makijaż przed zaśnięciem.

Jak zadbać o cerę w domu? Kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy

Pielęgnacja cery w dużej mierze opiera się na odpowiednich kosmetykach, które pozwalają ją oczyścić i nawilżyć. Kluczową rolę odgrywa tutaj dobry żel do mycia twarzy, który powinien być aplikowany codziennie – w razie potrzeby nawet 2-3 razy dziennie – w celu dokładnego oczyszczenia cery. Przed wyborem żelu warto wiedzieć, jaki typ cery się posiada i na tej podstawie dobrać odpowiedni kosmetyk. Ważne jest też regularne wykonywanie peelingów, które złuszczają martwe komórki i pomagają w odetkaniu porów, usuwając zaskórniki. Oprócz odpowiednich, gotowych peelingów warto polecić klasyczny peeling kawowy, wykonany z naturalnych fusów kawowych i oliwy, który delikatnie złuszcza i wygładza skórę. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla alergików.

Dobrym sposobem na odżywienie i oczyszczenie skóry są maseczki, które pomagają cerze odzyskać zdrowy wygląd. W sklepach kosmetycznych i drogeriach dostępne są najczęściej trzy rodzaje masek – klasyczne, a więc wymagające zmycia ich wodą, peel-off oraz maski w płachcie. Obecnie dużą popularnością cieszą się te ostatnie, głównie ze względu na wygodę ich użycia oraz wysoką skuteczność. Często poleca się również klasyczne maseczki z glinką, które oczyszczają i wygładzają skórę, zamykając rozszerzone pory. Są one skuteczne przy cerze trądzikowej, ze szczególnym uwzględnieniem glinki zielonej i czerwonej. Maseczki powinny być stosowane nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

Pielęgnacja skóry twarzy to jednak nie tylko żele, peelingi i maseczki. Oprócz nich używa się całej gamy kosmetyków, takich jak chociażby toniki lub kremy. Ich zadaniem jest nawilżenie skóry lub wręcz przeciwnie – wysuszenie jej w przypadku skóry dojrzałej. Korzystanie z całej linii produktów umożliwia kompleksową pielęgnację i zapewnia optymalne efekty.

Jaka jest kolejność nakładania kosmetyków do pielęgnacji cery? Każdy producent ma swoje własne zalecenia, zazwyczaj jednak kolejność jest następująca:

Produkt do demakijażu (w razie konieczności)
Żel do mycia twarzy
Tonik
Serum
Krem (w tym krem pod oczy)
Olej do pielęgnacji

Należy pamiętać, że wszystkie kosmetyki powinny być bezwzględnie dostosowane do typu cery. Przestrzeganie prostych zasad pielęgnacji pomoże zadbać o skórę twarzy, a także zapewnić jej zdrowy wygląd w wieku dojrzałym.

Dodaj komentarz