Jak przezwyciężyć strach przed operacją?

Jak przezwyciężyć strach przed operacją?

Powodzenie naszego leczenia, również tego operacyjnego, zalezy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim na pewno od postawienia przez lekarzy dokładnej diagnozy oraz wyboru najlepszego sposobu leczenia.

Nie bój się operacji

Oprócz dobrej diagnostyki liczy się również w leczeniu nastawienie pacjenta. Już nie raz udowodniono, że wiara w zdrowie może naprawdę zdziałać cuda i ludzie, którzy posiadają mocna wolę życia, często przekraczają o wiele lat czas, jaki dawali im lekarze, sądząc, że to już dla nich koniec na tym świecie. Na szczęście takich nieuleczalnych chorób jest coraz mniej, a technika medyczna wciąż się rozwija, dając nadzieję również tym pacjentom, którzy od lat zmagają się z daną chorobą, co utrudnia im zawsze w jakimś stopniu funkcjonowanie w normalnym świecie. Dodatkowo powodzenie leczenia zależy też od dobrego wyposażenia, dobrego sprzętu, jakim się posługujemy. Najnowocześniejsze aparatury, stół zabiegowy, czy też drobne sprzęty medyczne stosowane w domu mogą mieć niebagatelne znaczenie dla procesu leczenia. Liczy się również wsparcie psychiczne ze strony bliskich, rodziny i przyjaciół, którzy są w stanie odwrócić myśli pacjenta nawet od najbardziej przykrych zabiegów, których wymaga leczenie. Samotny pacjent, nigdy nie będzie tak szybko dochodził do siebie, jak ten, który ma wokół siebie bliskich. Dklatego nie pozostawiajmy nigdy nikogo samego z jego chorobą.

Udana operacja

Na sukces w leczeniu może się również złożyć dbałość o szczegóły, zwłaszcza te dotyczący higieny pracy lekarzy. Zanim lekarz zobaczy stół zabiegowy musi przejść proces dokładnego oczyszczania, tak, żeby był całkowicie zdezynfekowany, zanim zacznie operować pacjenta. Najmniejsze zanieczyszczenie, czy to mechaniczne czy bakteryjne mogłoby być bardzo niebezpieczne w skutkach. Chory pacjent jest bardziej podatny na nowe infekcje, dlatego wymaga odpowiedniej ochrony i opieki. Warunki operacyjne musza być całkowicie sterylne. Dotyczy to i narzędzi i ludzi i urządzeń. Stół zabiegowy po każdej operacji jest oczyszczany tak, by nie było możliwości pozostania na nim jakichkolwiek zarazków, to samo dotyczy wszelkich stosowanych przez personel narzędzi. Operacje to praca niesamowicie męcząca oraz stresująca. Chirurdzy, którzy wykonują operacje codziennie i tak do każdej podchodzą indywidualnie i każda jest dla nich nowym wyzwaniem.

Wdzięczni za zdrowie

Tak wiele składników w sumie decyduje o tym, czy wyzdrowiejemy, a każdy z nich jest tak samo istotny. Na szczęście coraz więcej osób cieszy się dobrym zdrowiem, a postęp medycyny sprawia, że tych, którzy zacvho0rowali da się w coraz łatwiejszy i szybszy sposób do tego zdrowia przywrócić. Lekarze poświęcają na to długie godziny swojej pracy, co nie jest wcale proste. Pacjenci bywają bardzo wymagający, czasem nawet nieprzyjemni, a lekarze nic na to nie poradzą, każdego chcą wyleczyć tak samo mocno.

Dodaj komentarz