Koncentracja

Koncentracja
Strona główna » Koncentracja

Najważniejsze fakty na temat koncentracji

Bardzo często mówimy, że koncentracja jest niezbędna, aby skutecznie realizować projekty w życiu zawodowym i prywatnym. Od czego zależy to zjawisko? Jak poprawić koncentrację, żeby być bardziej efektywnym?

Co to jest koncentracja?

Warto wiedzieć, że koncentracja to taki stan, który polega na odpowiednim skupieniu i skierowaniu swojej uwagi na konkretną myśl, zagadnienie czy sytuację. Kluczem do sukcesu jest także umiejętność utrzymania tego zjawiska przez wymagany czas.

Chronotyp skowronka i sowy – o co tutaj chodzi?

Jesteście osobami, które wstają o poranku? Macie jednak znajomych, którzy o tej godzinie zazwyczaj… kładą się spać? Jest to możliwe. Wszytko dlatego, że ludzie dzielą się na skowronki oraz sowy. Natomiast sam chronotyp to nasz wewnętrzny zegar biologiczny odpowiadający za porę snu i aktywności. Jak to jednak odnieść do głównego tematu, czyli koncentracji? Trzeba zaznaczyć, że osoby, które mają chronotyp skowronka zdecydowanie lepiej funkcjonują o poranku. Jeśli jesteście takimi ludźmi, to najlepiej jest, aby wykonywać ważne zadania właśnie wtedy. Dzięki temu łatwiej będzie Wam osiągnąć optymalną koncentrację i – co za tym idzie – odnieść sukces w aspekcie konkretnego projektu. Analogiczne muszą postępować osoby charakteryzujące się chronotypem sowy. W ich przypadku jest jednak trudniej, ponieważ tacy ludzie najlepiej funkcjonują w zupełnie innych godzinach niż na przykład jest otwartych większość miejsc pracy… Nic więc dziwnego, że takie osoby chętnie wykonują pracę w trybie zdalnym, ponieważ samodzielnie mogą ustalać sobie godziny realizowania zajęć.

Zadbaj o odpowiednią dawkę wypoczynku

Trzeba podkreślić, że koncentracja ma związek ze stanem naszego organizmu. Nie da się ukryć, że zdecydowanie łatwiej jest skupić uwagę na konkretnym zadaniu, jeśli jesteśmy wypoczęci i zregenerowani. W związku z tym każdego kolejnego dnia trzeba dbać o ten aspekt. Niektórzy twierdzą, że na przykład osoby młode mogą pozwolić sobie, aby spać tylko po 2-3 godziny dziennie. Niejednokrotnie słyszeliśmy “na mieście”, że młode organizmy szybko się bowiem regenerują i nie potrzebują aż tak dużo wypoczynku. Jest to jednak bardzo błędne podejście do tematu. Każdy powinien spać minimum 7-9 godzin dziennie. Jest to optymalna dawka, która pozwala wypocząć i nabrać sił do wykonywania kolejnych zadań w życiu prywatnym oraz zawodowym. Jeśli będziecie zregenerowani, to łatwo będzie Wam o koncentrację na wysokim poziomie. Warto zatem zrezygnować na przykład z oglądania TV do późna, ponieważ odbije się to potem negatywnie na kolejnym dniu.

Co jeszcze wpływa na koncentrację?

Trzeba zaznaczyć, że na koncentrację wpływa jeszcze wiele innych kwestii. Na pewno jest to miedzy innymi sam styl życia. Ludzie, którzy nie ćwiczą – lub wykonują treningi bardzo sporadycznie – zazwyczaj mają kłopoty z wagą, co także odbija się na tym aspekcie. Dla każdego powinno być bowiem jasne, że zdecydowanie łatwiej jest skoncentrować się, jeśli nasz organizm odpowiednio funkcjonuje. Co za tym idzie, ogólny stan zdrowia ma bardzo duży wpływ na to zjawisko. Warto zatem dbać o regularne wizyty u lekarzy i robić systematycznie badania. Oczywiście, nikt nie lubi chodzić do takich miejsc. Raz na czas warto jednak to zrobić, aby zbadać się od stóp do głów. Dzięki temu będzie można na przykład uzupełnić brakujące witaminy oraz składniki mineralne. Istotne jest także spożywanie odpowiednich produktów. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby odwiedzić też dietetyka. Na poziom koncentracji wpływają również kłopoty w życiu prywatnym i zawodowym. Na ten aspekt niestety nie do końca mamy wpływ. Generalnie jednak zaleca się, aby – jeśli jest taka możliwość – nie eskalować problemów (z rodziną, znajomymi itp.), tylko iść na kompromis.

Jak poprawić koncentrację?

Chyba każdy zgodzi się, iż koncentracja jest ważna wszędzie. Obojętnie czy uczycie się do klasówki czy trenujecie na siłowni – za każdym razem skupienie jest niezbędne, aby optymalnie wykonywać swoje obowiązki. Co zrobić, aby poprawić to zjawisko? Poza wyżej wymienionymi aspektami należy również skupić się na tym, aby zadbać o porządek w miejscu realizowania zadań oraz zminimalizować do zera czynniki rozpraszające. Mogą nimi być na przykład włączony komputer, włączone radio, telefon znajdujący się pod ręką itp. Dzięki temu łatwiej będzie Wam osiągnąć optymalną koncentrację.

Dodaj komentarz