Motywacja a najbliższe otoczenie

Motywacja a najbliższe otoczenie
Strona główna » Motywacja a najbliższe otoczenie

Czy najbliższe otoczenie ma wpływ na naszą motywację?

Czytając nasze artykuły o motywacji na pewno jesteście świadomi tego, że ten temat jest bardzo ważny i ma wpływ na osiągane sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się zaś aspektem najbliższego otoczenia. Czy nasi znajomi, rodzina itp. mają wpływ na to, jak – i czy w ogóle – realizujemy swoje życiowe cele? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Czy warto słuchać wskazówek od najbliższych?

Generalnie twierdzi się, że warto słuchać wskazówek od najbliższego otoczenia. Czy tak jednak jest za każdym razem? Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, które osoby Wam dobrze życzą, a które być może nie do końca moją pozytywne intencje. Niestety, nie jest tak, że wszyscy ludzie chcą, abyś osiągnął swój sukces. Należy być zatem ostrożnym i uważnie selekcjonować wszystkie wskazówki. Trzeba bowiem podkreślić, że najbliższe otoczenie naprawdę ma wpływ na naszą motywację. Jeśli będziecie kierować się opiniami ludzi kreatywnych, inspirujących oraz takich, którym w życiu wyszło, to Wam też będzie łatwiej osiągać sukcesy. Natomiast podpowiedzi od ludzi, którzy niekoniecznie dobrze Wam życzą często mogą Was po prostu pociągnąć na dno. Nie można zatem bagatelizować tej kwestii. Z jednej strony dobrze jest mieć w rodzinie czy w gronie znajomych ludzi, którzy chcą nam wskazać drogę. Niekiedy jednak ta droga wcale nie prowadzi do mety.

Dlaczego należy dystansować się od niektórych opinii?

Co powoduje, że niektóre opinie osób z najbliższego otoczenia działają negatywnie na motywację? Czynniki są różne. Niektórzy po prostu mają błędne pojęcie o otaczającej rzeczywistości. Jeśli na przykład Wasza koleżanka twierdzi, że uczenie się języka obcego w wolną sobotę jest kompletną stratą czasu, to znaczy, że nie do końca zna realia, które obecnie panują. Wszystko dlatego, że umiejętności lingwistyczne bardzo przydają się w aspekcie znalezienia dobrze płatnej pracy czy swobodnego poruszania się po całym świecie. Jeśli ktoś posłucha takiej wskazówki, to niestety nie podejmie dobrej decyzji. Są też osoby, które doskonale wiedzą co jest dobre, a co złe. Zazdroszczą jednak innym determinacji, pasji, możliwości itp. W związku z tym specjalnie osłabiają poczucie, że to, co robimy ma głębszy sens. Niestety, takie opinie mogą pochodzić nawet od ludzi z rodziny czy grona najbliższych znajomych. Warto zatem mieć ten aspekt na uwadze.

Każdy jest kowalem swojego losu

To powiedzenie jest bardzo prawdziwe i odnosi się do rzeczywistości. Trzeba podkreślić, że to głównie od nas samych zależy to, jak potoczy się nasze życie. Oczywiście, w pewnych sytuacjach nie mamy wpływu na przebieg wydarzeń. Należy jednak przede wszystkim wymagać od siebie i dokładnie analizować wskazówki od najbliższego otoczenia. Rodzice, wujostwo, dziadkowie, przyjaciele itp. – każdy ma coś do powiedzenia, ale nie każdy – z przyczyn wymienionych powyżej – potrafi dobrze doradzić. Główna decyzja zawsze powinna – tak czy siak – należeć do zainteresowanego. Istotne jest też to, aby stawiać sobie priorytety i otaczać się ludźmi, którzy naprawdę chcą pomóc. Jeśli na przykład ktoś wymusza na Was zmianę planów – dotyczących kursu księgowości czy języka obcego – bo chce, abyście koniecznie przyszli na imprezę itp. to znaczy, że nie jest to do końca przyjaciel z prawdziwego zdarzenia. Takich przykładów można wymieniać całe mnóstwo. To nie znaczy, że trzeba rezygnować z przyjaciół, kolegów, koleżanek itp. Ważne jest jednak to, aby poświęcać czas ludziom, którzy mają w stosunku do nas szczere intencje i nie chcą, aby nasza motywacja do konkretnego projektu osłabła.

Jak zdobywać wartościowych znajomych?

Wiecie już, że warto otaczać się osobami, które będą Was pozytywnie motywować do konkretnych działań, a nie demotywować. Jak znaleźć takich ludzi? Obecnie jest to stosunkowo proste – choćby ze względu na Internet. Wydaje się, że naprawdę warto chodzić na rozmaite kursy, szkolenia, spotkania literackie itp. Wszędzie tam możecie spotkać bardzo wartościowe osoby, które zainspirują Was do pozytywnego myślenia i zmotywują do działania.

Dodaj komentarz