Motywacja do ćwiczeń

Motywacja do ćwiczeń
Strona główna » Motywacja do ćwiczeń

Skąd wziąć motywację do ćwiczeń?

Rozważania na temat motywacji do ćwiczeń zacznijmy od wyjaśnienia czym w ogóle jest motywacja. Mianowicie motywacja to nic innego jak czynniki, które sprawiają, że mamy chęci do tego aby coś zrobić. Powody dzięki, którym decydujemy się podjąć konkretne działania. Coś co sprawia, że chcemy ruszyć się z miejsca i zacząć działać. Jeśli jesteś osobą, która chce zacząć ćwiczyć ale nigdy nie miała wystarczający dużo motywacji do tego, to artykuł właśnie dla ciebie. Jeśli przyszedł czas kryzysu. Ćwiczyłeś regularnie ale z jakiegoś powód przestałeś i nie możesz ponownie wrócić na dobre tory. Przeczytaj, a z pewnością przypomnisz sobie po co było to wszystko i z uśmiechem na ustach wrócisz do gry.

Po pierwsze, motywacją do ćwiczeń jest przede wszystkim ich efekt uboczny. W obecnym czasie bardzo modne jest mieć wysportowane ciało. Umięśnione ciało jest aktualnie wręcz pożądane. Ćwicząc regularnie osiągniemy znaczące rezultaty. Wysportowane ciało to nie tylko wpasowanie się w obowiązujące trendy ale także wielkie korzyści. Jeśli natomiast cierpimy na nadwagę bądź po prostu chcemy zrzucić zbędne kilogramy ćwiczenia nam w tym pomogą. Oczywiście nie do przecenienia jest rola zdrowego odżywiana. Jednak jeśli połączymy zdrowe posiłki z ćwiczeniami efekty mogą być spektakularne i to w krótkim czasie. Możliwość uzyskania pożądanej wagi i fit sylwetki jest dla wielu z nas największą motywacją do ćwiczeń. Jeśli przyjdą chwil zwątpieni albo niechęci do ćwiczeń warto przypomnieć sobie do czego dążymy. Dobrym sposobem może być znalezienie swojego sportowego idola. Osoby z sylwetką do której dążymy, albo do której chcielibyśmy się choć trochę zbliżyć. W chwilach kryzysu czasem wystarczy spojrzeć na zdjęcie takiej osoby aby przypomnieć sobie po co to wszystko. Przypomnieć sobie po prostu o co walczymy. Taka osoba, również może być naszą  motywacją do ćwiczeń. Jej efekty sprawią, że i ty uwierzysz, że możesz taki być. W chwilach zwątpienia przypomnisz sobie, że możesz więcej. Wszystko zależy od ciebie.

Fit ciało to wygląd, ale nie tylko. Dzięki wysportowanej sylwetce wzrasta poczucie naszej wartości. Stajemy się bardziej pewni siebie, czujemy, że możemy znacznie więcej. Oczywiście, czy chcemy tego czy nie wygląd ma znaczenie. Jest istotny zarówno dla nas samych jak i tego jak postrzegają nas inni. Często pierwsze wrażenie jest bardzo ważne i jest podstawą do dalszej relacji. Wręcz decyduje o tym, czy dojdzie do spotkania dwojga ludzi. Samą szczupłą sylwetką świata nie zwojujemy. Jednak szczupła sylwetka determinuje także naszą wiarę w siebie i nasze zachowanie. Buduje naszą pewność siebie. Dzięki temu, że jesteśmy pewni siebie łatwiej jest nam nawiązać kontakty z innymi ludzi. Wręcz lgniemy do świata i do ludzi. Nie chcemy już siedzieć samemu w domu przez telewizorem z paczką chipsów. Mamy ochotę wyjść z domu i pokazać wszystkim efekty naszej ciężkiej pracy. Dzięki ćwiczeniom zyskujemy piękne ciało z zewnątrz. Dzięki pięknu bijącemu od nas z zewnątrz oddziałujemy na swoje samopoczucie. Nie tylko wzrasta nasza pewność siebie. Ćwiczenia działają pozytywnie na nasz wnętrze. Wzrost pewności siebie oraz dobre samopoczucie to kolejna motywacja do ćwiczeń.

Motywować do ćwiczeń powinien także fakt, że podczas wysiłku fizycznego wyzwalają się w nas endorfiny. Wzrasta poczucie szczęścia i zadowolenia. Wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na naszą psychikę. Wywołuje w nas zmęczenie, jednak jest to zmęczenie pozytywne. Po porządnym treningu czujemy zmęczenie ciała, przy czym odpoczywa nasz umysł. Jest to rodzaj zmęczenia, który budzi w nas pozytywne emocje. Jesteśmy zadowoleni z siebie. Czujemy, że daliśmy z siebie wszystko. Ciężki trening wywołuje w nas uczucie, że daliśmy z siebie wszystko.

To o czym często zapominamy, a powinno być motywacją do ćwiczeń numer jeden, to fakt, że regularne uprawianie sportu zapewni nam nie tylko piękne ciało ale przede wszystkim zdrowe ciało. Nie mówimy oczywiście o zawodowych sportowcach, dla których sport jest pracą. Tacy ludzie, ze względu na znaczną częstotliwość swoich treningów są znacznie bardziej narażeni na różnego typu kontuzje. Jeśli jednak ćwiczenia to nasza pasja, ćwicząc regularnie poprawiamy nasza kondycję i witalność organizmu. Nie bez przyczyny mówi się, że sport to zdrowie. Regularne treningi to gwarancja życia w zdrowym ciele. Nie będzie dla nas problemem wejście po schodach na 4 piętro, czy podbiegnięcie na autobus. Nasze życie po prostu będzie łatwiejsze, dlatego że codzienne czynności będą dla nas proste.

Motywacją do ćwiczeń jest także fakt, że dzięki wysiłkowi fizycznemu choć na chwilę będziemy mogli zapomnieć o naszych problemach. Zmęczenie fizyczne prowadzi bowiem do tego, że jesteśmy w stanie się zrelaksować i oczyścić nasz umysł. Możemy sprawić choć na chwilę, że nic innego nie będzie zaprzątało nam głowy. Wysiłek fizyczny i pokonywanie swoich słabości pozwoli zapomnieć o codziennych zmartwieniach. Zmęczenie dla ciała to jednoczesny relaks dla naszej głowy. Jeśli chcemy zrelaksować się po ciężkim dniu pracy nie ma nic prostszego niż ćwiczenia fizyczne.

Uprawianie sportu daje nie tylko możliwość relaksu. Ćwiczyć możemy bowiem nie tylko samemu ale i w gronie przyjaciół. Kolejną motywacją do ćwiczeń może być właśnie możliwość spędzenia miło czasu w gronie znajomych. Dzięki temu możemy połączyć przyjemne z pożytecznych. Czas z przyjaciółmi to nie musi być tylko wspólny wypad do kina czy na pizzę. Właśnie ze znajomymi możemy wspólnie ćwiczyć.  Czas spędzony na wspólnych ćwiczeniach w gronie przyjaciół jest dobrą motywacją do tego aby zacząć działać już dziś. Jest to dobra forma spędzenia wolnego czasu. Jeśli siedzimy w domu i nie mamy pomysłu jak spędzić wolny dzień, aktywność fizyczna może wyjść nam na ratunek. Wspólny wypad na rower z przyjaciółmi wpłynie korzystnie zarówno na naszą duszę jak i ciało.

Wbrew pozorom ćwiczenia i zmęczenie jakie za tym idzie, może powodować, że w ciągu całego dnia będziemy mieli więcej energii. Jeśli ciężki dzień zakończymy treningiem, będziemy czuć fizyczne zmęczenie. Jednak dzięki temu zaśniemy bez problemów, nasz sen będzie z pewnością głęboki. Musimy wstać wcześnie rano i nigdy nam się nie chce. Regularne treningi mogą spowodować, że będzie wstawało nam się łatwiej bo będziemy mieli więcej energii.  Ćwiczenia sprawią, że będziemy mieli więcej chęci do działania. Przestaniemy odczuwać ciągłe zmęczeni i senność.

Powyżej przedstawiliśmy liczne korzyści jakie niesie za sobą uprawianie sportu. Wszystko to powinno bez dwóch zdań zmotywować cię do ćwiczeń. Wysiłek fizyczny wpłynie bowiem korzystnie nie ylko na twoje ciało i zdrowie, ale także polepszy twoje samopoczucie i może być najskuteczniejszym antydepresantem i sposobem na spędzenie wolnego czasu.

 

Dodaj komentarz