Motywacja do sukcesu

Motywacja do sukcesu
Strona główna » Motywacja do sukcesu

MOTYWACJA

Słowo motywacja od jakiegoś już czasu jest słowem bardzo popularnym. Z motywacją spotykamy się praktycznie w każdej dziedzinie życia. Motywacji szukamy zarówno jako osoby podejmujące się jakiegoś zadania, aby utrzymać swoje zaangażowanie na odpowiednim poziomie przez cały okres wykonywania danego zadania. Z drugiej strony, osoba zlecająca nam zadanie, szuka sposobów aby motywować osobę, której zleca jakąś pracę. Nieustannie zatem poszukiwana jest odpowiedź na pytanie, zarówno jak się motywować, i jak motywować innych. Szukamy czynników, które będą motywować do sukcesu.

BRAK MOTYWACJI DO SUKCESU

Zacznijmy od tego, dlaczego często brakuje nam motywacji do sukcesu i dlaczego nasz plan ciągle odkładamy w czasie. I już w pytaniu pojawił się pierwszy czynnik, który wpływa na naszą motywację. Mianowicie, chodzi o plan. Brak planu, brak przewidywania swoich działań oraz ich konsekwencji doprowadzić może do tego, że szybko stracimy zaangażowanie i chęci do działania. Przez to, że nasz cel jest najczęściej stosunkowo odległy, na drodze od jego realizacji często pojawiają się momenty zwątpienia i niechęci. Stworzenie planu to stworzenie obrazu naszych kolejnych działań. Należy podzielić także nasze cele na bliskie i dalekie. Jeśli nasz cel jest bardzo odległy, a jego realizacja wiąże się z mnóstwem wyrzeczeń nasza motywacja do sukcesu szybko spada. Wiąże się to z tym, że realizujemy kolejne zadania, a nie otrzymujemy nic w zamian. Oczywiście, jest to błędne założenie. Jednak odnosząc się tylko do chwili obecnej, nie myśląc o zadaniu jako całości, za dane zadanie nie otrzymaliśmy żadnej gratyfikacji. Robiąc coś liczymy najczęściej na to, że nam się to opłaca. Jeśli nie otrzymujemy za nasze działania nagrody nasza motywacja do sukcesu jest coraz mniejsza. Nasza motywacja do sukcesu znacząca spada także w sytuacji gdy wiąże się z dużym stresem. Często w prosty sposób możemy tego uniknąć, ale nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Stres jest często konsekwencją tego, że odkładamy realizację zadania w czasie. Na wykonanie powierzonego zadania zostaje nam coraz mniej czasu. Kiedy już zdecydujemy żeby zabrać się do pracy mamy tak mało czasu, że wkrada się stres. Brak wypracowanych nawyków, które pozwolą nam na pewną regularność i konsekwencję, także jest czynnikiem wpływającym na brak motywacji do sukcesu. Co zatem robić aby nasza motywacja do sukcesu była na odpowiednim poziomie przez cały czas.

MOTYWACJA DO SUKCESU – CZYNNIKI:

PLAN DZIAŁANIA

Jednym z ważniejszych elementów na drodze do sukcesu jest dobry plan. Dobrze skonstruowany plan działania zawierać powinien w sobie zadania, które mamy do zrealizowania aby osiągnąć dany cel. Co więcej plan taki wskazuje w jakiej kolejności mamy realizować poszczególne zadania oraz kiedy je zrealizować, aby osiągnąć sukces. Dzięki temu wiemy co i kiedy mamy robić. Plan działania jest też wyznacznikiem tego ile mamy czasu, który możemy poświęcić na przyjemności. Pozwoli nam uniknąć pokus czyhających praktycznie wszędzie. Będzie to nasza strategia na osiągnięcie sukcesu, która pozwala skoncentrować się na zadaniu. Dobry plan działania pozwoli nam w chwilach kryzysu i zwątpienia wrócić na dobre tory. Jeśli pojawią się inne możliwości na spędzenie czasu, aniżeli realizacja zadania, plan i konsekwentne realizowanie jego założeń, przypomni nam co jest dla nas ważniejsze.

CELE BLISKIE I DALEKIE

Aby nasza motywacja do sukcesu była na wysokim poziomie powinniśmy podzielić nasze plany na bliskie i dalekie. Cele dalekie najczęściej są bardzo odległe w czasie, a ich realizacja wiąże się z ogromnym nakładem pracy i wieloma wyrzeczeniami. Przez to, że często w takiej sytuacji umyka nam cel, do którego dążymy. Dlatego, że jest tak odległy tracimy też zapał i motywację do działania. W tej sytuacji tak ważne jest podzielenie naszego głównego celu na mniejsze, których realizacja jest możliwa w krótszym czasie. Jeśli przykładowo jesteśmy studentami naszym celem jest ukończenie studiów. Jest to plan bardzo odległy i bez problemu można podzielić go na mniejsze. Aby ukończyć studia musimy zdać egzamin na pozytywną ocenę. Nasz plan zakłada ukończenie studiów, który podzielony jest na mniejsze zadania. Pojedyncze zadanie to zdobycie pozytywnej oceny z każdego przedmiotu. Pozytywna ocena z egzaminu stanowi punkt na naszej mapie celów, jest nie tylko zrealizowanym zadaniem, ale i przybliża nas do realizacji celu. Dzięki temu na drodze do realizacji celu, jakim jest ukończenie studiów, możemy cieszyć się z mniejszych, pozytywnie ukończonych zadań. Co więcej, aby odpowiednio się zmotywować, każda pozytywna ocena na egzamininie, może być nagradzana. Najczęściej dążymy do czegoś bo oczekujemy, że to nam się opłaca bądź otrzymamy za to jakąś gratyfikację. Jeśli i na was pozytywnie działa, fakt, że otrzymacie za dane zadanie nagrodę, warto to wykorzystać i nagradzać samego siebie. Pamiętać należy jednak, że nagroda powinna być odpowiednia do sukcesu, gdyż nawet z pozytywnymi czynnikami nie należy przesadzać.

PRZEWIDYWANIE KONSEKWENCJI

W znaczący sposób motywować do osiągnięcia sukcesu może także przewidywanie konsekwencji naszych działań bądź ich braku. Posłużmy się przykładem naszego studenta, który stoi przez dylematem czy czas poświęcić na naukę czy jechać z kolegami na weekend w góry. Jeśli poświęcimy odpowiednio dużo czasu na naukę, w konsekwencji będziemy przygotowani na egzamin. Idąc na egzamin przygotowanym jesteśmy także mniej zestresowani. Z odpowiednią wiedzą będziemy mogli bez problemu zdać egzamin. Zdany egzamin to nagroda oraz zrealizowane zadanie, które przybliża nas do osiągnięcia celu, czyli ukończenia studiów. Jeśli zamiast tego wybralibyśmy wyjazd w góry, nie będziemy mieli odpowiednio dużo czasu aby nauczyć się wszystkiego. Brak czasu powoduje w wielu z nas również stres. Stres ten może być wręcz paraliżujący, co również negatywnie wpływa na nasze możliwości. Idąc na egzamin mamy małe szanse aby zakończył się wynikiem pozytywnym. Od nas samych zatem zależy jaką drogę wybierzemy, jednak chwila zastanowienia i przewidywanie możliwych konsekwencji naszych działań bądź zaniechań, może skutecznie wpłynąć na naszą motywację. Pozytywne konsekwencje naszego działania będą skuteczną motywacją do sukcesu.

MOTYWACJA DO SUKCESU – CZYNNIKI

W pierwszej części artykułu powiedzieliśmy już o braku motywacji i omówiliśmy kilka czynników będących motywacją do sukcesu. Poniżej przedstawiamy kolejne czynniki, które naszym zdaniem mają znaczący wpływ na to na jakim poziomie jest nasza motywacja do sukcesu.

UNIKANIE STRESU

Łatwo powiedzieć trudniej zrobić. Oczywiście stres działa na każdego z nas w inny sposób. Dla jednego jest to wręcz motywujące. Większości z nas jednak stres kojarzy się tylko z negatywnymi emocjami. Nie tylko, nie działa na nas motywująco, a wręcz jest czymś co nas paraliżuje i uniemożliwia prawidłowe działanie. Są takie momenty, że stres się pojawi i w żaden sposób nie będziemy w stanie skutecznie go uniknąć. Jeśli jednak przypomnimy sobie niektóre sytuacje, z pewnością dojdziemy do wniosku, że niekiedy sami jesteśmy sobie winni, że działamy w stresie. Jeśli mamy do wykonania jakieś zadanie bądź mamy do wygłoszenia krótki referat. Wiemy o tym z długim wyprzedzeniem i mamy sporo czasu na przygotowania. Jednak stwierdzamy, że skoro mamy dużo czasu, na razie nie będziemy zaprzątać sobie tym głowy. W ten sposób mija kolejny dzień, tydzień. Dalej trwamy w przekonaniu, że mamy czas. Kiedy już decydujemy, że zabieramy się do pracy pojawia się stres. Okazuje się, że przekładanie nauki referatu, który mamy wygłosić w cale nie jest takie proste, a na pewno bardziej czasochłonne aniżeli nam się wydawało. Mamy już bardzo mało czasu. Całe przygotowania wiążą się z wielkim stresem, gdyż przez cały czas walczymy z czasem. Na scenie również stajemy z wielkim stresem gdyż jesteśmy świadomi, że nie jesteśmy w pełni przygotowani i nie jesteśmy jeszcze na to gotowi. Stres, który nam towarzyszy jest możliwy do uniknięcia.

Kiedy dowiedzieliśmy się o tym, że będziemy musieli wygłosić krótki referat przygotujmy plan działania. Podzielmy zadanie na części. W tym przypadku będzie oznaczało to podzielenie referatu na części. Codzienna nauka krótkiej części tekstu nie będzie zbytnim przeciążeniem. Nie będzie także bardzo czasochłonna. Kilka linijek dziennie pozwoli nam na opanowanie tekstu przed dniem wystąpienia. Dzięki regularności samodyscyplinie będziemy wchodzić na scenę przygotowani. Nawet w sytuacji gdy stresuje nas sama konieczność przemawiania przez grupą ludzi, z całą pewnością, gdy jesteśmy świadomi naszej wiedzy i możliwości, stres ten będzie nieporównywalnie mniejszy, aniżeli stajemy na mównicy bez przygotowania merytorycznego. Poprzez nasze zaangażowanie zmniejszamy negatywne emocje i stres. To, że zgromadzeni ludzi zobaczą nasze zaangażowanie i wiedzę, powinno być dla nas dodatkową motywacją do działania. Uznanie w oczach innych jest także ogromną motywacją do sukcesu.

NAWYKI

Motywacją do sukcesu jest także wypracowanie w sobie odpowiednich nawyków. Jeśli przykładowo rozwijamy swoją firmę musimy włożyć w to mnóstwo pracy i wysiłku. Często realizujemy zadania, których tak na prawdę nie lubimy bądź sprawiają nam one sporo trudności. Wiemy jednak, że i takie zadania trzeba wykonać, gdyż nikt inny za nas tego nie zrobi. Zadań tych nie da się także w żaden sposób pominąć, gdyż są niezbędne dla rozwoju naszej firmy. Warto zatem czasem zadania, które musimy zrealizować przekształcić w swój nawyk. Przykładowo każdy poniedziałek poświęcamy na realizację zadań, których nie lubimy robić. Początkowo będzie nam z tym trudno. Jeśli jednak konsekwentnie w każdy poniedziałek będziemy beż żadnego ale je realizować, w końcu staną się one naszym przyzwyczajeniem, z którym przestaniemy walczyć.

SAMODYSCYPLINA

Sukcesu nie osiągniemy jeśli nie będziemy na niego konsekwentnie pracować. Codziennie na swojej drodze stajemy przed licznymi wyborami. Co zrobimy w danej sytuacji zależy tylko od nas samych. Nie inaczej dzieje się z sytuacji kiedy do zrealizowania mamy jakieś zadanie, a w konsekwencji cel. Co chwile stajemy przed jakimś wyborem. Pierwszy problem pojawia się już na samym początku, kiedy musimy zacząć działać. Pewnie w głowie każdego z nas pojawia się wtedy mnóstwo innych możliwości i ciekawszych sposobów na spędzenie czasu aniżeli praca. Mieliśmy pracować cały dzień ale najpierw nie chciał nam się wstać z łóżka, później w TV leciał nasz ulubiony program, spacer okazał się cudownym rozwiązaniem gdyż za oknem była wspaniała pogoda. W konsekwencji o godzinie 18 stwierdzamy, że dzień pełen pracy, zleciał nam na samych przyjemnościach. Stało się tak tylko i wyłącznie za sprawą naszych wyborów. Nie byliśmy konsekwentni w naszych założeniach. Praca, w której sami sobie jesteśmy szefem wymaga bowiem jeszcze więcej samodyscypliny. Jeśli nie mamy nad sobą osoby, która wyznacza nam kolejne zadania i rozlicza nas z ich wykonania, sami musimy zadbać o to aby konsekwentnie dążyć do realizacji zamierzonych celów. Motywacją do sukcesu jest w tym przypadku samodyscyplina i konsekwencja. Są to cechy, które należy w sobie wypracować i pielęgnować. Są jednak niezbędne aby osiągnąć sukces, gdyż nie osiągniemy go bez ciężkiej pracy i zaangażowania. Jeśli zakładamy, że dziś musimy zrealizować jakieś zadania, zacznijmy dzień od nich. Bez wymówek realizujmy każde kolejne zadanie na dziś. Pomyślcie sobie, że mimo, iż nie macie szefa jesteście w pracy. Wasz wysiłek sprawi bowiem, że wasza firma będzie się rozwijać, a w konsekwencji będziecie więcej zarabiać. Dodatkową motywacją powinno być także to, że pracujecie na własną markę. Samodyscyplina powinna być motywacją do sukcesu, a nie karą. Wszystko co robicie może bowiem stanowić o waszym sukcesie. Konsekwencja w działaniu szybko zaowocuje, natomiast lenistwo i odkładanie wszystkiego na później, sprawi, że wasza motywacja będzie spadać, gdyż efekty waszej pracy będą słabo widoczne. Jeśli realizujecie założenia i kolejny „plan dnia” efekty będą widoczne i będą motywowały do dalszego działania. Trzeba jednak zacząć konsekwentnie realizować plan.

WIZUALIZACJA MARZEŃ

Motywacja do sukcesu może być także pobudzana poprzez wizualizację naszych marzeń. I nie chodzi nam o to, że macie teraz wyobrazić sobie, że zarabiacie miliony, na co wydajecie pieniądze i gdzie spędzacie wakacje. W wizualizacji marzeń chodzi natomiast o to, aby wyobrazić sobie swoje kolejne ruchy na drodze do sukcesu. W ten sposób cel, który chcecie osiągnąć będzie bardziej realny i rzeczywisty. Wyobrażając sobie swoje kolejne ruchy będziecie mogli także zastanowić się nad tym jakie mogą być konsekwencje takich działań. Dzięki wizualizacji będziecie mogli uniknąć wielu niepożądanych skutków. Pozwoli ona na stworzenie w głowie obrazu jaki postanie w konsekwencji waszych kolejnych ruchów. Sprawi, że będziecie w wyobraźni układać plan i przewidywać jego konsekwencje oraz zmieniać go tak aby w jak najkrótszym czasie, najefektywniej przybliżał was do realizacji założonego celu. Wizualizacja marzeń jest zatem nie tylko motywacją do sukcesu ale i pozwala na wyobrażenie sobie konsekwencji kolejnych ruchów i ewentualną ich modyfikację, po to aby przybliżyć się do osiągnięcia celu.

ŚWIADOMOŚĆ SIEBIE

Kolejnym czynnikiem motywującym do sukcesu jest świadomość siebie. Z całą pewnością należy stawiać przed sobą wyzwania. Jednak kolejne zadania powinny być na takim poziomie trudności, abyśmy mieli możliwość ich realizacji. Dzięki temu nie tylko wykonamy dane zadanie, ale i będziemy zmotywowani do realizacji kolejnych, trudniejszych działań. Nasza samoocena wzrośnie. Będziemy zadowoleni z siebie i chętni do podjęcia trudniejszych wyzwań. Nasza motywacja do sukcesu będzie na odpowiednim poziomie.

Na motywację do sukcesu wpływa więc wiele czynników. Okazuje się także, że większość z nich wystarczy po prostu poznać i zaprzyjaźnić się z nimi. Wszystko jest w naszych głowach i zależy od nas samych. Aby skutecznie motywować się do sukcesu musimy być świadomi naszego celu, chętni do działania i wytrwali w dążeniu do jego realizacji. Tylko od nas samych zależy czy osiągniemy założony celi czy nasza motywacja będzie na dobrym poziomie przez cały czas.

Dodaj komentarz