Motywacja do zmiany pracy

Motywacja do zmiany pracy
Strona główna » Motywacja do zmiany pracy

MOTYWACJA DO ZMIANY PRACY

Pokolenie ludzi, które jest na początku swojej kariery zawodowej, jest znacznie lepiej przystosowane do zmian. Aktualnie świat pędzi do przodu. Zmiany widoczne są w każdej dziedzinie życia. Zmiany te są także coraz szybsze. Nowe technologie opanowują wszystkie sfery życia. Pokolenie wkraczające w dorosłość przygotowane jest na poszukiwanie, ciągłe polepszanie swojej sytuacji życiowej i materialnej. Chęć rozwoju i lepszych zarobków jest dla nich priorytetem. Nie boją się zmian. Co więcej jest to dla nich normalne, bo tego właśnie byli nauczeni. Pokolenie ludzi dojrzałych, w dorosłość wkraczało w czasach, kiedy to, po uończeniu szkoły szli do pracy, w której często są do dziś. Zmiany nie były ani modne ani konieczne. Jeśli firma dobrze prosperowała, takie osoby w ogóle nie myślały o zmianie pracy. Ponadto, jeśli 20 lat pracujemy w jednej firmie, a na dodatek jest to nasza pierwsza praca, w przypadku gdy z jakiegoś powodu musimy ją zmienić może pojawić się problem. Można powiedzieć, że nigdy nie musieliśmy szukać pracy, a ta sytuacja, mimo, że jesteśmy dojrzałymi ludźmi jest dla nas czymś zupełnie nowym. Nie jesteśmy nauczeni i przyzwyczajeni do zmian. Może okazać się nawet, że nie umiemy poradzić sobie z nową sytuacją.

Z tej perspektywy można powiedzieć, że ludzie młodzi mają łatwiej. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wykształcenie i oczekiwania młodych ludzi, okazać się może, że pomimo przystosowania do częstych zmian, i oni nie mogą znaleźć swojego miejsca na rynku.

Motywacja do zmiany pracy może być różna. Czasem są to czynniki zależne od nas, innym razem nie. Na naszą motywację do zmiany pracy może wpłynąć złe położenie i chęć poprawy swoich warunków, które obecnie sprawiają, że chodzenie do pracy staje się naszym problemem. Motywacją do zmiany pracy może być także fakt, że w danej firmie osiągneliśmy już wszystko, a w dalszym ciągu chcemy więcej.

CO MOTYWUJE NAS DO ZMIANY PRACY

Praca to miejsce, w którym spędzamy większość naszego dnia. Na ogół, pracując w pełnym wymiarze, to minimum 8 godzin dziennie. Warto więc znaleźć taką pracę, która będzie dla nas motywacją do dalszego rozwoju. Nie zatrzymujmy się długo w miejscu, które nie ma nam nic do zaoferowania.

KRYZYS FIRMY

Jeśli pracujesz w dużej firmie, w której nie wiedzie się dobrze, a jednostka ma niewielki bądź żaden wpływ na jej sytuację, to znak aby zacząć szukać czegoś nowego. Taka firma dobra jest na początku kariery zawodowej, bądź jako krótki przystanek. Jeśli jednak wizja redukcji etatów staje się coraz bardziej realna, warto wziąć los w swoje ręce. Zamiast czekać biernie na rozwój wypadków lepiej zabrać się do działania.

BOISZ SIĘ CHODZIĆ DO PRACY

Rozsądne jest trzymanie się zasady aby nie przynosić pracy do domu, a spraw osobistych do pracy. Jest to jednak łatwe tylko w teorii. Ponadto, nawet jeśli w pracy nie mówimy o życiu prywatnym, a w domu o tym co się dzieje w pracy, to i tak nie pozbędziemy się negatywnych emocji, które nam towarzyszą. Nawet nie mówiąc o tym co nas gryzie, nie poprawiamy w ten sposób swoich odczuć, nastroju i samopoczucia. Jeśli zatem w pracy nie dzieje się dobrze ma to wpływ na całe nasze życie. Warto więc zastanowić się nad tym, co dla nas jest najważniejsze i ile warto poświęcić dla pracy.

Praca nie wywołuje w tobie żadnych pozytywnych emocji. Jest na tyle źle, że pójście do pracy wiąże się z lękiem. Każdy dzień jest potocznie mówiąc koszmarem. To powinna być dla ciebie wielka motywacja do zmiany pracy. Jeśli boisz się chodzić do pracy, nie ma kompletnie nic co powinno cię w niej trzymać. Stanu tego nie wynagrodzą bowiem nawet finanse. Nie da się długo funkcjonować w ten sposób, a na pewno nie bez negatywnych skutków dla naszego organizmu i życia prywatnego.

Praca to także ludzie, z którymi przebywamy. Oczywiście nigdy nie będzie tak, że wszyscy będą naszymi ulubieńcami. Jeśli jednak w pracy nie mamy nikogo na kim możemy się oprzeć i czujemy się w niej jak odludek, to również powinna być dla nas motywacja do zmiany pracy.

ZAROBKI

Bezapelacyjne jest to, że pracujemy dlatego aby zarabiać. To jeden z głównych powodów dlaczego chodzimy do pracy, o ile nie najważniejszy. Na początku naszej drogi zawodowej zarobki nie są duże. Jeśli jednak pracujemy dłuższy czas nasze wymagania rosną. Kiedy nasza pensja po 10 latach pracy równa się pensji nowo zatrudnionych pracowników, mimo, że nasze wykształcenie niczym się nie różni, możemy czuć frustrację. Warto wtedy podjąć negocjacje z aktualnym pracodawcą aby polepszyć swoje warunki finansowe. Jeśli nie ma takiej możliwości, powinien być to dla nas sygnał i motywacja do zmiany pracy. Jeśli w naszej firmie nie ma możliwości na polepszenie zarobków, nie należy się poddawać, a potraktować to jako sygnał, że przyszedł w naszym życiu czas na zmianę pracy.

ROZWÓJ

Praca poza odpowiednimi zarobkami powinna stwarzać nam możliwość rozwoju. Tak jak wspominaliśmy otaczający nas świat ciągle się zmienia, w naszym życiu pojawia się wiele nowości. Zmian nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Co więcej jeśli nie jesteśmy w stanie nadążyć szybko możemy stracić status specjalisty w danej dziedzinie. Rozwój o przede wszystkim nasz wkład i nasza ciężka praca. Postęp nie przyjdzie sam. Musimy na to zapracować. Jeśli jednak firma nie daje nam możliwości takiego rozwoju, bądź próbuje nas ograniczać, to motywacja do zmiany pracy.

Często pracodawcy boją się, że inwestycja w pracownika spowoduje jego utratę. Owszem, jeśli wyszkolimy swojego pracownika na tyle, że jego umiejętności w pewnym momencie będą przekraczać nasze potrzeby i finanse, pracownik taki będzie szukał innego miejsc zatrudnienia. Jednak bez umożliwienia pracownikom rozwoju nasza firma również będzie stała w miejscu. Korzystniej jest zatem inwestować w rozwój pracowników, bowiem w dużej mierze to oni budują naszą firmę.

Natomiast w sytuacji, kiedy jesteśmy pracownikami i chcemy zdobywać nowe umiejętności i rozwijać się, a pracodawca nam to skutecznie uniemożliwia i nie stwarza odpowiednich warunków, powinna być to dla nas motywacja do zmiany pracy.

MOŻLIWOŚĆ AWANSU

Powodem, dla którego szukamy nowej pracy jest także brak możliwości awansu. Jest to naturalny bieg spraw na ścieżce zawodowej każdego z nas. Nawet jeśli zaczynamy od najniższego stanowiska, mając w sobie pasję i chcąc się rozwijać, bardzo szybko myślimy o tym jak polepszyć swój warunki zatrudnienia. Brak takiej możliwości w danej firmie bądź wyczerpanie całej ścieżki awansów, powinien być dla nas motywacją do zmiany pracy. Tylko w ten sposób nie popadniemy w rutynę. Każdy potrzebuje bowiem nowych wyzwań, doświadczeń i chociaż po części nowych zadań do zrealizowania. Bez tego będziemy mieli poczucie, że utknęliśmy i nic już nie zależy od nas. Mimo świetnych zarobków praca nie będzie już naszą pasją. Warto więc zastanowić się czy nie czas na coś nowego, aby nie popaść w rutynę i nie stracić motywacji do dalszego działania i podnoszenia swoich umiejętności.

CHĘĆ SPRAWDZENIA SIĘ W NOWYCH SYTUACJACH

Jeśli jesteśmy osobami, które nigdy nie siedzą w miejscu i chcą brać z życia pełnymi garściami. Mamy także świadomość, że zawsze możemy więcej i lepiej. Nie inaczej jest w naszym życiu zawodowym. Ciągle podnosimy nasze kwalifikacje i zdobywamy kolejne doświadczenia. Ukończyliśmy kolejny kurs z sukcesem. Firma w której pracujemy nie daje nam już możliwości na wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce. fakt ten powinien skuteczni zmotywować nas do zmiany pracy. Skoro jesteśmy ludźmi, którzy chcą od życia więcej, w tej sytuacji powinniśmy wziąć los w swoje ręce. Może to oznaczać, że całkowicie będziemy musieli zmienić branżę. Jednak po co nam kolejne studia i kursy jeśli nie odważymy się na zmianę pracy, jeśli obecna nie stwarza nam możliwości w pełni wykorzystać naszą wiedzę.

W tym wszystkim należy pamiętać, że czynniki, które wpływają na nas negatywnie powodują w nas również spadek samooceny, zaangażowania i chęci nie tylko do pracy ale i na przyjemności. Długotrwały wpływ takich czynników, może powodować, że nasza motywacja do zmiany pracy zostanie skutecznie stłamszona, a nasza wiara w siebie równa będzie zero. Warto więc działać i nie odkładać zmiany pracy w czasie, jeśli tylko pojawią się jakieś oznaki, że jest to dla nas konieczne. Nawet jeśli początkowo nie będzie łatwo, jeśli w obecnej pracy jest wam źle, nie tracicie niczego dobrego i o tym warto pamiętać, kiedy będziecie mieli chwile zwątpienia. To również powinno motywować nas do zmiany pracy, aby w końcu cieszyć się życiem. Praca to znacząca część naszego życia, warto więc znaleźć taką, która będzie dla nas motywacją.

 

 

Dodaj komentarz