Systemy motywacyjne w organizacji

Systemy motywacyjne w organizacji
Strona główna » Systemy motywacyjne w organizacji

Systemy motywacyjne w organizacji

Prowadzicie własne przedsiębiorstwo? Na pewno zastanawiacie się co zrobić, aby odnosić jak największe dochody z tytułu własnej działalności gospodarczej. Oczywiście, w dzisiejszych czasach nie jest łatwo. Wszystko dlatego, że konkurencja jest naprawdę gigantyczna. To oznacza, że należy wykazać się odpowiednią jakością, ponieważ bez tego trudno będzie pokonać rywali w konkretnej branży. Co to oznacza w praktyce? Właściciele muszą oferować nie tylko dobrej jakości produkty czy usługi. Istotne jest też to, aby zatrudniali odpowiednich pracowników, którzy swoją postawą będą pozytywnie wpływać na osiągane przez przedsiębiorstwo zyski. Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że podwładni muszą być właściwie zmotywowani, aby wykonywali swoje zadania na 100%. Nic więc dziwnego, że tak ważne są systemy motywacyjne w organizacji. Na czym polegają? Czy warto je stosować? Jakie wyróżniamy sposoby, aby pracownicy byli właściwie zaangażowani? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym wpisie. Zapraszam do „Systemy motywacyjne w organizacji”.

Dlaczego warto wprowadzać systemy motywacyjne w organizacji?

Dużo właścicieli zastanawia się czy w ogóle decydować się na ten krok. Trzeba podkreślić, że nie brakuje osób, które uważają, że pracownicy tak czy siak powinni dobrze wykonywać swoje zadania – w końcu mają za to płacone. Taka postawa jest jednak błędna. Na początek może i będzie się sprawdzać. Jednak z czasem, każdy oczekuje czegoś więcej. Każdy pracownik chce polepszenia swoich warunków pracy i płacy. Stawka minimalna może i zadowoli nowo zatrudnionego pracownika. Jednakże pracownik posiadający doświadczenie i staż pracy nie będzie zadowolony z takiego wynagrodzenia. Jego motywacja wręcz z dnia na dzień będzie słabnąć. Należy zaznaczyć, że każdy podwładny lubi być doceniany przez swojego szefa (na różne sposoby). Motywacyjne w organizacji może być więc stałe podwyższanie wynagrodzeń adekwatnie do doświadczenia i stażu pracy. Będzie to dobrym systemem motywacyjnym i pretekstem do ciągłego rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji, które zaowocuje wyższym wynagrodzeniem. Innym systemem motywacyjnym w organizacji może być możliwość otrzymania na przykład dobrej premii za świetnie wykonane zadanie. Sprawia to, że każdemu chce się po prostu bardziej, niż zwykle. Oczywiście, systemy motywacyjne w organizacji powinny być wprowadzane z głową. Wszystko po to, aby pracownicy mieli przekonanie, że prędzej czy później otrzymają dodatkowe pieniądze za swoją dobrą postawę w trakcie realizowania codziennych czynności. Należy także pamiętać, że niekoniecznie pracownik który zrobił więcej wykonał cięższa pracę. Trzeba znaleźć dobry sposób aby premią bądź jej brakiem nie spowodować frustracji u swoich pracowników. System motywacyjny w organizacji to nie tylko fakt, że istnieje takie co jak premia. Trzeba również stworzyć dobrze prosperujący system oceniania dokonań pracowników. Co więcej zasady oceniania powinny być jasne i dostępne dla każdego. Każdą przyznaną premię pracodawca powinien umieć uzasadnić. Brak premii również powinien mieć swoje uzasadnienie i w przypadku pytań pracownika, powinien zostać rzetelnie uzasadniony. Tylko taki system motywacyjny ma szanse na powodzenie. Zasady premiowania powinny być przejrzyste. Dzięki temu zyskamy motywację pracowników do jeszcze lepszej realizacji swoich działań, gdyż będą oni pewni, że za dobrze wykonaną pracę otrzymają nagrodę. Wiedząc, że nikt ich w tej kwestii nie oszuka, bowiem istnieją jasne reguły, stworzymy dobry system motywacyjny.

Zbyt duża liczba premii też nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Bardzo ważne jest to, aby cały system był przejrzysty i klarowny. Niekoniecznie więc oznaczać musi, że za każde dobre działanie będzie przyznana premia.

Ponadto, jeśli zdecydujecie się wprowadzić systemy motywacyjne w organizacji w postacii premii, to nie możecie w połowie drogi wycofywać się ze swoich słów. Przez to pracownicy stracą do Was zaufanie i niestety nie będą już starali się na 100%. Pamiętajcie, że pracownik odpowiednio zmotywowany stara się dobrze wykonywać swoje czynności. W przeciwnym razie będzie szukał każdej okazji, żeby odstawić tak zwaną „fuszerkę”. Jeśli obiecamy coś raz i drugi, a następnie wycofamy się z tego stracimy zarówno motywację u swoich pracowników jak i ich zaufanie.

Systemy motywacyjne w organizacji – co wziąć pod uwagę?

Tworząc systemy motywacyjne w organizacji należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na potrzeby pracowników. Istotne jest to, że różnią się one ze względu na płeć, wiek oraz aktualne kwalifikacje itp. Często właściciele nowoczesnych przedsiębiorstw stosują wiele systemów motywacyjnych w swojej organizacji. Chcą bowiem zaspokoić potrzeby każdego pracownika. Jeśli bowiem wprowadzicie tylko jeden czynnik motywacyjny, którym jest na przykład rozwijanie własnych umiejętności, to nie każdy będzie do końca zadowolony. Inne potrzeby mają kobiety, które na przykład niedługo chcą założyć rodzinę. Wtedy jednym z aspektów motywacyjnych do podjęcia pracy w danym przedsiębiorstwie jest na przykład urlop macierzyński po którym można swobodnie wrócić do dalszego realizowania zadań itp.

Jeśli mamy nowo zatrudnionych pracowników, dobrym systemem motywacyjnym może być dofinansowanie ich dalszej nauki. W zależności od tego jak dany pracownik sprawdza się w naszej firmie i jakie plany z nim wiążemy wysokość dofinansowania może być różna. Taki system motywacyjny w organizacji może nie mieć zastosowania do pracowników z długoletnim stażem. Im z kolei zaproponować można bilety do kina czy do teatru. Jeśli zatrudnionych mamy dużą liczbę pracownic może warto otworzyć przyzakładowy punkt dla dzieci. W kryzysowym momencie, kiedy nie będziemy mieli gdzie zostawić naszej pociechy, wiemy, że zawsze możemy liczyć na naszego pracodawcę, który również w tym aspekcie znalazł rozwiązanie. Wychodzenie na przeciw potrzebom naszych pracowników jest bardzo skutecznym systemem motywacji.

Co najlepiej motywuje pracowników?

Dla każdego ważne są pieniądze. Skuteczne systemy motywacyjne w organizacji powinny bez wątpienia zawierać ten aspekt. Ważne jest aby nasze wynagrodzenie było adekwatne do wykonywanych zadań. Przede wszystkim chodzi o sytuacje kiedy wykonujemy pracę prawie że ponad swoje możliwości. Jeśli dostaniemy za lekką pracę wysoką pensję bo pracodawca może sobie na to pozwolić i zależy mu na dobrobycie wszystkich swoich pracowników, wszystko jest prawidłowo. Jednak jeśli wykonujemy pracę na granicach swoich możliwości i nasze wynagrodzenie jest zbyt niskie wtedy zaczynają pojawiać się frustracje. Dzieje się tak szczególnie wtedy kiedy staje się to regułą. Łatwiej pogodzić sie nam bowiem z sytuacją gdy pracy jest bardzo dużo, często po godzinach, jeśli wiemy że nasze starania i poświęcenia będą odpowiednio wynagrodzone.

To jednak nie wszystko. Systemy motywacyjne w organizacji, muszą uwzględniać również inne elementy. Są to choćby pochwały od pracodawcy. Nie brakuje bowiem ludzi, którzy są bardziej zmotywowani do działania, jeśli słyszą na swój temat coś dobrego. Uznanie ze strony naszego pracodawcy z pewnością będzie dla nas motywacją. Jest równie ważne jak aspekt finansowy.

Statystyki pokazują także, że dużo pracowników zwraca uwagę na prestiż firmy. Jeśli będzie ona ceniona i uznana branży, to podwładni chętniej będą codziennie przychodzić do konkretnego miejsca, aby wykonywać swoje zadania. Nie może też oczywiście zabraknąć możliwości rozwoju zawodowego.

Systemy motywacyjne w organizacji muszą również zawierać elementy odnoszące się do życia rodzinnego. Dlaczego? Dla wielu podwładnych jest to ważny czynnik. Chyba zatem nie może nikogo dziwić, że tacy pracownicy nie będą zadowoleni, jeśli będą musieli pracować np.: w Święta czy wykonywać bezpłatne nadgodziny.

1 Comment

Dodaj komentarz