Trenerzy rozwoju osobistego – potrzebni czy zbędni?

Trenerzy rozwoju osobistego – potrzebni czy zbędni?
Strona główna » Trenerzy rozwoju osobistego – potrzebni czy zbędni?

Trenerzy rozwoju osobistego – potrzebni czy zbędni?

Statystyki pokazują, że w naszym kraju działa coraz więcej trenerów osobistych. Opinie na temat osób wykonujących ten zawód są bardzo różne. Na pewno nie może dziwić fakt, że tak wiele ludzi w ogóle działa w tej branży. Niełatwo jest zauważyć, że aktualnie nie brakuje popytu na osoby, które potrafią odpowiednio zmotywować człowieka (jeśli chcecie dowiedzieć się, dlaczego motywacja jest tak ważna, to zapraszamy do naszego artykułu, który możecie przeczytać tutaj). Bardzo dużo ludzi ma kłopot z odpowiednim zaangażowaniem. Takie osoby jednak doskonale wiedzą, że bez optymalnej motywacji trudno jest realizować konkretne cele. W związku z tym szukają sposobów, aby ich zaangażowanie było na właściwym poziomie, który będzie wystarczający do wypełniania postawionych przed sobą celów. W związku z tym nie może zaskakiwać, że liczba aktywnych trenerów osobistych, którzy obecnie działają na rynku jest z roku na rok coraz większa. Czy jednak takie osoby są rzeczywiście pomocne? Poznajcie zalety i wady takiego rozwiązania.

Dlaczego warto korzystać z usług trenerów osobistych?

Bez wątpienia trenerzy osobiści to osoby, które mogą pomóc w rozmaitych aspektach. Szczególnie są oni polecani ludziom, którzy nie mogę znaleźć odpowiedniej motywacji, przez co ich działania pozbawione są płynności i finalnego efektu. W naszym kraju nie brakuje ludzi, którzy mają z tym aspektem bardzo duży kłopot. Uważają – zupełnie niesłusznie – że ich możliwości są niewystarczające, aby osiągnąć zamierzony cel. Tacy ludzie często mają kłopoty z pewnością siebie, co bardzo utrudnia odnoszenie sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym. Trenerzy rozwoju osobistego sprawiają, że takie osoby zaczynają po prostu myśleć inaczej. Zaczynają wierzyć, że są w stanie osiągnąć rozmaite cele, które oczywiście wymagają odpowiedniego wysiłku i włożonego trudu. Takie osoby są też zdecydowanie bardziej chętne do działania. Dobry trener rozwoju osobistego pozwala uwierzyć klientom, że systematyczna i konsekwentna praca pozwalają realizować różne zadania. Na pewno zatem ludzie, którzy mają kłopoty z pewnością siebie powinni zainteresować się taką opcją.

Trenerzy rozwoju osobistego – dlaczego niektórzy mają o nich złą opinię?

Jak to już w życiu bywa, wszystko ma dwie strony medalu. Nie inaczej jest w tym przypadku. Trzeba zaznaczyć, że trenerzy rozwoju osobistego są przez wiele osób uważani wręcz za szarlatanów, którzy tak naprawdę nic merytorycznego nie wnoszą. Należy podkreślić, że niektóre osoby wykonujące ten zawód często korzystają z utartych sloganów, które do niczego nie prowadzą. Takie osoby bardzo często powtarzają, że można mieć wszystko, czego się chce albo że droga do zmiany własnego charakteru jest bardzo łatwa. Innymi słowy, nierzadko mijają się z prawdą i mówią to, co chcą usłyszeć klienci. Oczywiście, czasami nawet takie puste słowa działają motywująco na daną osobę. Wydaje nam się jednak, że takie podejście nie jest odpowiednie. Wszystko dlatego, że powinno od razu mówić się, że droga do sukcesu nie jest usłana żadnymi różami. Trzeba nastawić się na ciężką pracę, która wymaga dużo potu, zaangażowania, a czasami nawet i łez. Niektórzy trenerzy rozwoju osobistego wychodzą jednak z innego założenia i uważają, że lepiej jest nastawić się na gadanie, które często nie ma nic wspólnego z ciężką rzeczywistością.

Trenerzy rozwoju osobistego – jakich wybierać?

Aktualnie na rynku pracuje bardzo dużo osób, które wykonują taki zawód i świadczą swoje usługi w tej branży. Istotne jest to, aby dobrze zastanowić się przed wyborem odpowiedniego trenera rozwoju osobistego. Wszystko dlatego, że ich usługi zazwyczaj nie są tanie. Poza tym profesjonalista jest w stanie naprawdę pomóc i poszerzyć horyzonty na rozmaite kwestie. Warto zatem przed wyborem sprawdzić opinie innych klientów o danej osobie. W dzisiejszych czasach jest to bardzo proste i pozwala wybrać człowieka, który rzeczywiście ma sporą wiedzę i potrafi naprawdę odpowiednio zmotywować.

1 Comment

  1. Jeśli taki trener pojawia się w miejscu pracy, które poza pięknymi słowami pana trenera nie oferuje nic w innych aspektach życia zawodowego z góry jest skazane na klęskę. A wydaje mi się ze właśnie w sytuacji kryzysu firmy szukaja takiej osoby – a to chyba trochę za późno. W dobrze działającej firmie trener może jeszsze polepszyć wyniki, w słabo prosperującej, gdzie przez lata pracownicy nie zostali zmotywowani niczym może przynieść jeszcze więcej frustracji. Myśle ze jest to tak mało popularne właśnie z tego względu, ze próby “użycia” trenera niekoniecznie stosowane są we właściwym czasie. Wiec jego popularność mamy jeszcze przed sobą.

Dodaj komentarz