Książki o rozwoju osobistym są przez niektórych uwielbiane, inni zaś podchodzą do nich sceptycznie, chociaż potencjalnie mogliby dzięki nim sporo zyskać. Poniżej zajmiemy się więc pytaniem, dla kogo będą one przydatne i co właściwie dają – zapraszamy!
Rozwój osobisty w książkach to temat dla każdego
Wydaje się racjonalnym stwierdzenie, że większość osób dąży (z mniejszym lub większym zaangażowaniem) do osiągnięcia sukcesu w życiu. Każdy może oczywiście inaczej definiować sukces – czy to jako posiadanie szczęśliwej rodziny, określonego stanowiska, pieniędzy czy jeszcze czegoś innego, natomiast ogółem mówiąc, można powiedzieć, że sukces to poczucie zadowolenia i spełnienia.
Mało kto ma takie szczęście, że sukces po prostu spadnie mu z nieba. W wielu przypadkach trzeba na niego zapracować. Czy to dosłownie, przykładając się w pracy i pnąc się po kolejnych szczeblach kariery, czy bardziej metaforycznie, na przykład zmieniając swoje zachowanie, aby nawiązywać trwalsze i zdrowsze relacje z innymi ludźmi. Dlatego też warto sięgać po wskazówki i porady osób, które mają wiedzę i doświadczenie.
Trzeba podkreślić, że rozwój osobisty w książkach to nie żadne szarlataństwo, a tematyka, w której czuć wyraźne wpływy psychologii, socjologii i innych tego typu poważanych i istotnych dziedzin. Zwłaszcza w przypadku dzieł tworzonych przez osoby posiadające wyższe wykształcenie w tych dziedzinach.
Żeby mieć pewność, że trafi się na rzeczywiście przydatne i rzetelne informacje, warto nie kierować się przy wyborze konkretnych pozycji tylko okładką czy opisem, ale też recenzjami. W szczególności opiniami profesjonalnych recenzentów, chociaż oczywiście oceny “zwykłych” czytelników również mogą okazać się istotną wskazówką.
Czy książki o rozwoju osobistym rzeczywiście pomagają?
Każda sytuacja jest inna (wiele też zależy od tego, o jakiej książce dokładnie mówimy), natomiast w dużym uogólnieniu, książki o rozwoju osobistym jak najbardziej mogą okazać się pomocne. Trzeba przy tym pamiętać, że samo bezrefleksyjne przeczytanie książki nic jeszcze nie zmieni w życiu czytelnika.
Musi on pochylić się nad przekazem wyniesionym z lektury i wprowadzić zalecane zmiany w swoim nastawieniu, zachowaniu czy innych sferach życia, aby odczuć pewne efekty. Można powiedzieć, że rozwój osobisty w książkach zawiera instrukcje czy wskazówki, ale trzeba jeszcze je wdrożyć. Podobnie jest w wielu innych przypadkach – między innymi samo czytanie o rekomendowanych metodach treningu czy diety jest wartościowe, ale nic jeszcze w widoczny sposób nie zmieni, trzeba najpierw przekuć zebrane informacje na działania.