Strona główna »
Podjąłeś decyzję o nauce języka obcego? Liczyłeś więc pewnie, że szybko zaczniesz robić postępy a nauka będzie przyjemna i efektywna. Tymczasem postępów nie widać a ty coraz bardziej się zniechęcasz. To częsty problem, z którym boryka się wiele osób uczących się języka. Brak motywacji może mieć wiele przyczyn. Sprawdźmy jakie z nich są najczęstsze.
Brak postępów
To jedna z najczęstszych przyczyn utraty motywacji do nauki. Gdy widzimy, że nasze starania nie przynoszą wymiernych efektów a poziom znajomości języka wciąż znajduje się na tym samym poziomie nie trudno o porzucenie nauki. Aby tego uniknąć warto wyznaczać sobie realne cele i po prostu nie oczekiwać zbyt wiele. Lepiej pozytywnie zaskoczyć się tym, że nauka idzie nam sprawniej niż zakładaliśmy, niż czuć rozczarowanie.
Zły wybór języka
Kolejną przyczyną utraty motywacji do uczenia się jest zły wybór języka obcego. Często podejmujemy decyzję pod wpływem mody lub sugestii innych. Gdy zdamy sobie sprawę z tego, że znajomość języka, którego się uczymy tak naprawdę nie przyda nam się ani w życiu zawodowym, ani prywatnym często czujemy się zawiedzeni i rezygnujemy z dalszej nauki. W takim przypadku warto szukać pozytywów związanych ze znajomością danego języka (np. łatwiejszy start przy nauce kolejnego) lub też po prostu zmienić język, którego się uczymy.
Nieodpowiednia metoda nauki
Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach większość z nas narzeka na brak czasu. Ciągła gonitwa i nadmiar obowiązków nie sprzyja nauce. Tymczasem wielu z nas decyduje się na naukę języków obcych w sposób tradycyjny. Obkładamy biurko książkami, zeszytami i słownikami, po czym jesteśmy zbyt zmęczeni by nauczyć się czegokolwiek. Warto więc wybierać takie metody nauki, które będą dostosowane do naszego stylu życia – np. aplikacje w telefonie, z których możemy korzystać np. w komunikacji miejskiej. Dzięki temu nie stracimy motywacji do uczenia się.
Start od zbyt trudnego poziomu
Kolejną przyczyną utraty motywacji bywa rozpoczęcie nauki języka od zbyt wysokiego poziomu. Często wydaje nam się, że skoro w szkole podstawowej mieliśmy do czynienia np. z językiem angielskim z powodzeniem możemy odpuścić podstawy i zacząć od poziomu średniozaawansowanego. Tymczasem nauka trwa wówczas dłużej, ponieważ braki w edukacji dają o sobie znać. Nietrudno w takim przypadku o utratę motywacji do nauki.
Jak temu zaradzić?
Przede wszystkim warto zastanowić się jaka przyczyna stoi za twoim spadkiem motywacji. Jeśli jest to zbyt trudny poziom nauki warto wrócić do podstaw. Jeśli zaś zmagasz się z nauką w sposób, który nie jest dla ciebie odpowiedni możesz postawić na nowoczesne metody uczenia się, które dopasowane są do potrzeb współczesnych ludzi. Doskonałym ich przykładem są kursy językowe ESKK, które pozwalają uczyć się w sposób elastyczny, wtedy, gdy mamy na to czas.
Podsumowując, brak motywacji do nauki języków obcych jest częstym problemem, który sprawił, że wiele osób zrezygnowało z uczenia się. Nie musi być tak jednak w twoim przypadku. Poznając problem stojący za brakiem motywacji możesz skutecznie z nim walczyć i odnieść sukces.