Jak skutecznie utrzymać dietę i zdrowe nawyki żywieniowe?

Jak skutecznie utrzymać dietę i zdrowe nawyki żywieniowe?

Rozpoczęcie nowego roku sprzyja wszelkiego rodzaju zmianom. Zmiana nawyków żywieniowych plasuje się w samym topie najpopularniejszych postanowień noworocznych. Sama idea wdrożenia do swojej rutyny zdrowych nawyków, chęć zrzucenia zbędnych kilogramów i wyszlifowania sylwetki, jest bardzo dobrym pomysłem. Dużo trudniej jest jednak wytrwać w tym postanowieniu. Sprawdź, jak zmotywować się do przestrzegania diety i co zrobić, aby zdrowe jedzenie stało się prawdziwą przyjemnością! 

Zmiana nawyków żywieniowych – od czego zacząć?

Zmiana nawyków żywieniowych, która ma prowadzić do polepszenia stanu zdrowia, samopoczucia i wyglądu, to doskonała decyzja. Warto jednak pamiętać, że im starsi jesteśmy, tym trudniej nam zerwać z przyzwyczajeniami i nawykami. Jeśli zależy Ci na trwałej zmianie swojego stylu życia, musisz podejść do tej kwestii w metodyczny sposób. Metoda małych kroków jest zdecydowanie najlepszym sposobem na zmianę swojego sposobu myślenia o diecie i zdrowym życiu. Od czego zatem zacząć? Przede wszystkim od zdroworozsądkowego podejścia! Nie porywaj się z przysłowiową motyką na księżyc! Zmiany wprowadzaj stopniowo i daj sobie czas na adaptację do nowych nawyków.

Motywacja musi prowadzić do celu!

Chcesz przejść na dietę i całkowicie zmienić swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze? Świetnie! Trudno jednak będzie Ci utrzymać wysoki poziom zmotywowania bez jasno określonego celu. Wdrażanie każdej zmiany w życiu musi czemuś służyć. Weź do ręki kartkę i długopis i wypisz wszystkie korzyści, których możesz doświadczyć po przejściu na dietę. Nie skupiaj się tylko na wyglądzie. Każdy doskonale wie, że sposób odżywiania wpływa nie tylko na wygląd, ale także na sposób funkcjonowania w świecie i postrzegania rzeczywistości. Zastanów się, co zyskasz jeśli zaczniesz zdrowo odżywiać swój organizm – niech wszystkie zalety zdrowego odżywiania staną się Twoim celem.

Utrzymanie zdrowej diety – motywacja czy dyscyplina?

Mówi się, że motywacja jest ulotną emocją i zwykle przybiera formę zrywu a następnie maleje aż wreszcie całkowicie znika? Czy tak musi być zawsze? Cóż, cykl życia motywacji jest dość schematyczny – rzeczywiście zrywy motywacyjne są odzwierciedleniem sinusoidy. Co zatem zrobić, aby utrzymać wysoki poziom zmotywowania? Odpowiedzią na ten problem jest dyscyplina. Wyobraź sobie, że przygotowujesz się do igrzysk olimpijskich. Złoty medal to Twój cel ale możesz osiągnąć go dopiero za kilka lat. Czy uda Ci się każdego ranka budzić się z ogromnymi pokładami motywacji do jego zdobycia? Niestety, raczej jest to wątpliwe. Wtedy z pomocą przychodzi stara, dobra dyscyplina. Zawodowi sportowcy nie zawsze trenują z przyjemności. Miewają chwile zwątpienia i zniechęcenia, ale ich dyscyplina trzyma ich w ryzach i nie pozwala na rezygnację. Zainspiruj się tymi, którzy pomimo przeciwności losu i zmiennego poziomu motywacji, byli w stanie dotrzeć do celu.

Jak utrzymać dietę i zmotywować się do jej utrzymania?

Istnieje kilka sposobów na utrzymanie wysokiego poziomu motywacji przy restrykcyjnej diecie. Pamiętaj jednak, że redukcja wcale nie musi przypominać katorgi. Do wdrożenia zdrowych nawyków żywieniowych zmotywuje Cię:

  • grupa wsparcia lub wspierający przyjaciel – nic nie łączy ludzi bardziej niż wspólne dążenie do określonego celu,
  • stałe przypominanie sobie po co to robisz – niech osiągnięcie celu stanie się nagrodą za Twój wysiłek,
  • zmiana podejścia do siebie – masz nadwagę przez swoje zamiłowanie do słodyczy? To nic takiego! Każdy lubi od czasu do czasu zjeść słodkie! Zamiast się katować i karać za każą myśl o zjedzeniu ulubionego smakołyka na diecie, staraj się bardziej skupić na tym, aby sięgać po zdrowe słodycze i w umiarkowanych ilościach. Nie odmawiaj sobie drobnych przyjemności!
  • zmiana podejścia do jedzenia – zdrowe obiady są mdłe i bez smaku? W kółko tylko warzywa i ryż? Nic bardziej mylnego! Zdrowe posiłki to prawdziwa uczta dla podniebienia! 

 

Dodaj komentarz