Motywacja do działania
Do wykonania zadania, powierzonego przez szefa potrzebna jest motywacja, a ta z kolei w dużym stopniu zależy od tego czy to zadanie ma odpowiedni dla nas, a raczej dla naszych umiejętności poziom trudności. W przypadku zbyt łatwego zadania szybko odczujemy znudzenie. Natomiast jeżeli zadanie jest za trudne, sama praca nad nim będzie demotywująca, ponieważ nie będziemy wiedzieli, jak właściwie się za nie zabrać – w konsekwencji może dojść do tego, że odłożymy je na później. Aby pracować efektywnie i z entuzjazmem wykonywać kolejne zadania musimy znaleźć równowagę między dwoma powyższymi poziomami trudności – czyli poziom odpowiadający naszym umiejętnościom, który będziemy potrafili osiągnąć.
Stres to nic złego
Może się zdarzyć, że odczuwamy niepokój przed trudną rozmową z potencjalnym klientem – czasami samo przeczytanie nowego projektu napełnia nas przerażeniem. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, że nie mamy wystarczających umiejętności, które pomogły by nam w tym zadaniu. Jeżeli nigdy nie uczono nas w jaki sposób przeprowadzać trudne rozmowy z klientami to zrozumiałe jest, że obawiamy się ośmieszenia bądź utraty klienta w razie niepowodzenia. Takie zadanie, którego nie możemy oprzeć na posiadanych przez nas umiejętnościach sprawi, że nie będziemy odczuwali wystarczającej motywacji do działania.
Podnoś kwalifikacje i zwiększ motywację!
Będąc w takiej sytuacji przeanalizuj zadanie, które otrzymałeś. Jeżeli stwierdzisz, że nie posiadasz dostatecznych umiejętności by je wykonać to osiągniecie właściwego poziomu motywacji, by podjąć się jego rozwiązania będzie dość trudne. Powinieneś sprawdzić, w jaki sposób wypełnić lukę w umiejętnościach – skonsultuj się z kimś, kto zna się na takich tematach, a jeżeli masz możliwości i odpowiedni czas na przygotowanie skorzystaj z szybkiego kursu dokształcającego.
Poświęcając czas na kursy podnoszące poziom kwalifikacji nie tylko zwiększysz motywację do działania i podejmowania nowych wyzwań, ale też będzie to czas, w którym z dala od zwykłego miejsca pracy będziesz mógł podzielić się swoimi problemami z ludźmi, którzy myślą podobnie. Samo spotkanie nowych ludzi i poznanie ich punktu widzenia może być dla ciebie motywujące. Dzięki temu możesz odnowić swoje zainteresowania, zebrać nowe pomysły i spojrzeć na swoją pracę z innej perspektywy – to wszystko korzystnie wpływa na podniesienie motywacji.
Jeżeli więc dostrzeżesz, że brakuje ci umiejętności, a to wpływa negatywnie na twój poziom motywacji to jak najszybciej podejmij niezbędne kroki, aby odzyskać dawny zapał do pracy.