Szkoły filmowe w Polsce

Szkoły filmowe w Polsce

Wiele młodych Polaków pragnie zaistnieć w świecie show biznesu. Nic dziwnego – przecież ludzie, których widzimy na ekranach telewizorów są piękni, wysportowani i rozpoznawalni. Być może dlatego coraz częściej młodzi ludzie decydują się na naukę w szkole filmowej. Jednak szkoła filmowa to nie tylko nauka aktorstwa. Jest tam miejsce także dla tych, którzy chcą mieć swój udział w świecie filmu, ale niekoniecznie bezpośrednio na ekranie.

Czym tak właściwie jest szkoła filmowa i czego możesz się w niej nauczyć?

Szkoły filmowe w Polsce pozwalają nabyć szereg umiejętności koniecznych do pracy w branży filmowej. Warto przed podjęciem decyzji o nauce w konkretnej szkole sprawdzić, czy możliwy jest wybór wąskiej dziedziny sztuki filmowej, w kierunku której chciałbyś się kształcić. Nie w każdej szkole jest to oczywiste – nauka postprodukcji obrazu czy scenopisarstwa może być niedostępna. Trudne słowa? Jak widzisz nie tylko słowo „aktor” czy „film” będziesz słyszeć w szkole filmowej. Dlatego poniżej znajdziesz konkretne zagadnienia, z którymi wiązać może się nauka:

Studia reżyserskie nauczą studenta m.in.:

-analizy filmowej

-realizacji etiud zbiorowych

-różnych koncepcji wizualnych filmu

-wykorzystania kostiumów i scenografii

-formatowania scenariusza

Nauczysz się zatem jak skutecznie inspirować aktorów i innych członków zespołu realizacyjnego, jak nimi zarządzać i wymagać tak, aby zrealizować swoją koncepcję artystyczną. Studia reżyserskie zapewniają takie szkoły filmowe w Polsce jak np.: Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi, Uniwersytet Śląski w Katowicach Wydział Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego.

Aktorstwo to kierunek, który nauczy studenta:

– pracować przed kamerą i wobec światła

– wykorzystać swoje umiejętności ruchowe i taneczne

– korzystać z prawidłowej emisji głosu

– improwizować i przedstawiać monologi

– odpowiednio przygotować się do castingów

Studia aktorskie to ogrom wiedzy i umiejętności do przyswojenia. Studenci tego kierunku muszą być samodzielni, kreatywni i zdeterminowani. Nie może im brakować także odwagi – nigdy nie wiadomo jaka rola przypadnie im w udziale. Szkoły, w których nauczysz się aktorstwa to m.in.: Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Warszawska Szkoła Filmowa.

Kierunek operatorski pomoże studentowi opanować:

– szwenkowanie

– wykorzystanie światła w studio i w plenerze

– wykonywanie zdjęć obiektom w ruchu

– posługiwanie się nowoczesnym sprzętem filmowym

Student kierunku operatorskiego jest przygotowywany do pracy operatora filmowego. Po skończeniu studiów jest gotowy m.in.: do podjęcia pracy w branży audiowizualnej, przy tworzeniu prostych, komercyjnych form filmowych, dokumentalnych, telewizyjnych czy reklamowych.

To oczywiście nie koniec. Szkoły filmowe w Polsce zapewniają ponadto naukę podstaw teoretycznych, pozwalających na dogłębne zrozumienie procesów zachodzących w branży filmowej. Absolwent wyniesie ze szkoły wiedzę o historii filmu, estetyce, fotografii, języku filmu czy nowoczesnych technologiach filmowych.

Dodaj komentarz