Asertywność to cecha, którą powinien posiadać każdy z nas. Nie tylko pomaga ona w życiu codziennym, ale także zawodowym. Asertywność w pracy jest Ci niezbędna, jeśli nie chcesz po raz kolejny skończyć z dodatkowymi zadaniami, na które zupełnie nie masz czasu i chciałbyś w końcu wyrazić swoje zdanie. Zobacz, czym jest asertywność i jak możesz ją dopracować, aby pomagała Ci w życiu zawodowym.
Czym jest asertywność?
Mówiąc o asertywności, od razu nasuwa się nam na myśl umiejętność grzecznego mówienia słowa „nie”. Jednak asertywność to coś więcej niż odmawianie. To przede wszystkim życie w zgodzie ze swoimi poglądami i przekonaniami, a także niegodzenie się na coś, co jest wbrew nam. Asertywność to także w pewnym sensie odwaga na wyrażanie swojego zdania i mówienia o swoich potrzebach i pomysłach. Asertywność nie ma nic wspólnego z narzucaniem swoich poglądów, wręcz przeciwnie. To rozumienie potrzeb i poglądów innych będąc cały czas wiernym temu, co czujemy.
Dlaczego asertywność w pracy jest więc aż tak ważna? Ponieważ pozwala nam ona wyznaczać granice i nie pozwala na wykorzystywanie nas przez inne osoby. To złoty środek, który łączy ze sobą bycie stanowczym, a zarazem miłym i wyrozumiałym wobec innych. Jeśli chcesz skończyć z przytakiwaniem na każdy pomysł szefa i współpracowników i masz już dość bycia osobą, która zrobi wszystko, co się jej zleci to czas na naukę asertywności.
Jakie korzyści przyniesie Ci asertywność w pracy?
Zanim dowiesz się, jak nauczyć się asertywności powiemy Ci, co może Ci ona przynieść. Dzięki temu zobaczysz, że warto wykazywać się taką postawą i zyskasz motywację do nauki.
Asertywność może zwiększyć Twoją wiarę w siebie, poprawić Twoje samopoczucie i relacje z osobami, z którymi pracujesz. Jeśli będziesz pracować w zgodzie ze swoimi poglądami, to będziesz bardziej usatysfakcjonowany z tego, co robisz i chodzenie do pracy nie będzie dla Ciebie nieprzyjemnym obowiązkiem. Bycie osobą asertywną może pomóc Ci zyskać respekt i poczujesz wewnętrzny spokój.
Sposoby na bycie asertywnym w pracy
Zachowaj spokój
Tak jak wspomnieliśmy, asertywność nie ma nic wspólnego z agresywnym narzucaniem swojego zdania i ciągłym mówieniem „nie”. To umiejętność, dzięki której możemy żyć w zgodzie ze swoimi poglądami, nie urażając nikogo wokół. Jeśli chcesz być asertywny, musisz nauczyć się w spokojny sposób argumentować, dlaczego odmawiasz pewnych rzeczy. Nie możesz dać się wyprowadzić z równowagi, nawet jeśli Twój rozmówca daje Ci do tego możliwości, bo np. sam podnosi głos. Po prostu mów swoje zdanie w spokojny sposób i cały czas przy nim trwaj niezależnie od tego, jaka atmosfera unosi się nad Tobą i rozmówcą. Jeśli dałbyś się ponieść emocjom, to później mógłbyś odczuwać poczucie winy i w ramach przeprosin zgodzisz się na coś, czego tak naprawdę nie chcesz robić.
Bądź dociekliwy
Jeśli nie zgadasz się z czyimś zdaniem i nie chcesz podjąć się jakiegoś zadania, to zanim odmówisz i odwrócisz się na pięcie, a co gorsza zgodzisz się dla świętego spokoju, to postaraj się zadać kilka pytań. Jeśli czegoś nie rozumiesz i z czymś się nie zgadzasz, to staraj się wyciągnąć jak najwięcej argumentów od swojego rozmówcy. Niech wytłumaczy Ci, dlaczego dla niego coś jest aż tak ważne i czemu akurat Ty masz to zrobić. Nie daj się zbyć krótkimi odpowiedziami, które nic nie wnoszą. Postaraj się jak najlepiej dowiedzieć, jaka jest motywacja drugiej osoby i czemu ktoś np. nie zgadza się z naszym zdaniem i wyborem. Może okazać się, że druga osoba nie ma tak silnych argumentów, jak Ty i w konsekwencji nie będziesz musiał podjąć się zadania, które chciała Ci dać. Zapomnij o przyjmowaniu wszystkiego, co ktoś Ci zleca bez podjęcia rozmowy.
Powtarzaj się
Czasem, żeby informacja, którą chcemy komuś przekazać, dotarła do tej osoby, musimy ją powtórzyć kilka razy. Jeśli szef lub kolega z pracy próbuje Cię przekonać do jakiejś decyzji i w kółko pyta czemu nie chcesz się zgodzić i rzuca swoimi argumentami, to Ty w kółko powtarzaj to samo. Nawet jeśli masz już dość natręctwa tej osoby, to nie daj się podejść i nie gódź się „dla świętego spokoju”. Cały czas powtarzaj swoje argumenty i nawet jeśli musisz to zrobić po raz dziesiąty, to wyjaśnij, czemu nie podejmiesz się tego co ona Ci zleca.
Odłóż rozmowę na później
Pod wpływem zmęczenia lub dużego rozdrażnienia możemy być bardziej skłonni do zgadzania się na rzeczy, których nie chcemy. Jeśli rozmowa z kimś nie przynosi żadnych rezultatów, Twoje argumenty nie trafiają do rozmówcy i cały czas je neguje, to lepiej jest odłożyć rozmowę na inny termin. Zamiast dopuszczać do kłótni, powiedz, że przez swój nastrój nie jesteś teraz w stanie dojść do sensownego porozumienia i lepiej będzie, jeśli wrócimy do rozmowy za jakiś czas, gdy emocje opadną.
Skutki asertywności
W pracy często obawiamy się, że nasza odmowa będzie wiązała się z nieprzyjemnymi konsekwencjami np. zwolnieniem, konfliktem ze współpracownikami itd. Nie zapominaj jednak, że bycie asertywnym może podnieść Twoje samopoczucie i zadowolenie z tego, co robisz, dlatego nie warto z tego rezygnować. Jeśli będziesz umieć w dobry sposób uzasadnić swoje zdanie, z pewnością zostanie one zaakceptowane i inni zrozumieją, dlaczego nie chcesz się na coś zgodzić i nie będą mieli do Ciebie pretensji. Asertywność w pracy jest niezbędna, jeśli chcesz być pewny siebie i uwierzyć w swoje możliwości.