Kolejna restrykcyjna dieta nie przynosi oczekiwanych rezultatów? A może musisz zmienić swoje nawyki żywieniowe w związku z dolegliwością dietozależną? Nikt nie uczy w szkołach ogólnych jak zdrowo jeść i komponować plany żywieniowe, dlatego w takich momentach niezbędną pomocą mogą okazać się specjalistyczne konsultacje dietetyczne. Dowiedz się, jak przebiega wizyta i w jakich sytuacjach się przydaje.
Konsultacje dietetyczne – o co chodzi?
Konsultacje dietetyczne to spotkanie ze specjalistą, podczas którego zainteresowany otrzymuje zalecenia dotyczące prawidłowego komponowania zdrowych posiłków w oparciu o indywidualne potrzeby i wymagania żywieniowe. Usługa ta może okazać się szczególnie przydatna osobom, które:
- zmagają się z nadwagą lub niedowagą,
- są chore na dolegliwości dietozależne lub które muszą zmienić swoje nawyki w wyniku wykrytej choroby (np. cukrzyca, Hashimoto, choroba refluksowa, dietozależne choroby skóry),
- są niezadowolone ze swojego żywienia,
- wymagają pomocy żywieniowej w newralgicznych momentach życia, np. podczas ciąży lub połogu, po menopauzie, w wieku dorastania,
- uprawiają sporty wyczynowe,
- szukają wsparcia przy zmianie diety na eliminacyjną np. w związku z alergią lub nietolerancją pokarmową,
- chcą zrezygnować z jedzenia produktów odzwierzęcych.
Jak przygotować się do konsultacji dietetycznej krok po kroku
Kilka dni przed umówionym terminem konsultacji dietetycznej warto przygotować dzienniczek żywienia. W notatniku należy zapisać wszystkie przyjmowane pokarmy i napoje wraz z ich gramaturą (mogą to być domowe miary, takie jak łyżka, szklanka itd.). Spisany jadłospis powinien obejmować przynajmniej jeden dzień weekendowy, ponieważ wówczas często nawyki żywieniowe odbiegają od tych, które obowiązują w tygodniu roboczym.
Warto również zebrać ze sobą wyniki podstawowych badań krwi lub wykonać nowe. Podczas wizyty specjalista w pierwszej kolejności przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, może zapytać m.in. o:
- przyjmowane leki, zioła i suplementy,
- aktywność fizyczną,
- choroby w najbliższej rodzinie,
- dolegliwości z jakimi zmaga się pacjent.
Kolejnym etapem konsultacji dietetycznych będzie analiza składu ciała oraz wyników badań laboratoryjnych. Następnie dietetyk ustala cele żywieniowe i układa wstępny plan posiłków, a także edukuje w zakresie komponowania dań, składników odżywczych czy technik kulinarnych.
Chcesz zapisać się na konsultacje dietetyczne?
Pragniesz nauczyć się jeść zdrowo, a przy tym w bardzo smaczny i prosty sposób? Zgłoś się na konsultacje dietetyczne u dr hab. n. med. Doroty Waśko-Czopnik – dietetyczki z licznymi publikacjami naukowymi na koncie oraz specjalistki od chorób wewnętrznych, w tym zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego.
Tak szerokie spektrum zainteresowań naukowych sprawia, że każda zgłaszająca się do gabinetu osoba jest objęta leczeniem w sposób całościowy. Podczas wizyty pacjent może otrzymać nie tylko profesjonalne zalecenia dietetyczne, ale również porady dotyczące farmakoterapii czy zlecenie wykonania dodatkowych badań i pomiarów. Już dziś umów termin konsultacji dietetycznych i podaruj sobie zdrowie oraz lepsze samopoczucie na co dzień.