motywacja do nauki

Motywacja do nauki

Motywacja do nauki

Wielu uczniom nauka kojarzy się z czymś możliwie najgorszym. W końcu wkuwanie słówek, wzorów czy regułek jest dużo mniej przyjemniejsze, niż na przykład granie w gry komputerowe czy oglądanie ulubionych seriali w telewizji itp. Macie podobnie? Samo słowa „nauka” przyprawia Was o ból głowy? Trzeba podkreślić, że z takim dylematem tydzień w tydzień zmaga się wielu uczniów szkół podstawowych, średnich oraz wyższych. Dlaczego tak się dzieje? Bez wątpienia powodem jest brak odpowiedniej motywacji. Należy zaznaczyć, że optymalne zaangażowanie „popycha” nas do działania we właściwym kierunku. Oczywiście, nauka generalnie nie jest najciekawszym zajęciem pod słońcem. Bez żadnego problemu można wymienić kilkadziesiąt innych, które są bardziej zabawne i zajmujące. Są jednak skuteczne sposoby, aby motywacja do nauki była na odpowiednim poziomie. Dzięki temu relatywnie szybko nauczycie się potrzebnych rzeczy i będziecie mieli jeszcze dużo wolnego czasu na inne przyjemności. Chcecie je poznać? W takim razie zapraszamy do dzisiejszego wpisu poświęconego tej tematyce „Motywacja do nauki”.

Motywacja do nauki – dlaczego warto się uczyć?

Jeśli chcecie znaleźć odpowiednią motywację do nauki, to musicie odpowiedzieć sobie na to pytanie. Bez tego ani rusz. Wiele osób dokładnie nie wie, po co się uczy wzorów z chemii czy fizyki. Uważają to za kompletnie zbędne zadanie. Jeśli robią to tylko po to, aby jakoś zdać kartkówkę czy sprawdzian, to tak naprawdę jest to droga donikąd. Wszystko dlatego, że nauka idzie im słabo, a przez to mają mniej wolnego czasu. W związku z tym ich frustracja narasta, ponieważ – jak już wiecie – jest mnóstwo innych, ciekawszych rzeczy do robienia w wolnym czasie. Co zatem zrobić, aby motywacja do nauki była na odpowiednim pułapie? Istotne jest to, aby znaleźć kilka powodów, które będą Was nakręcać do działania. Jakie to mogą być czynniki? Przede wszystkim łatwiejsza droga na studia (dzięki wiedzy z konkretnego przedmiotu), lepsza praca w przyszłości, łatwiejsze zrozumienie otaczającej rzeczywistości itp. Poza tym im szybciej nauczycie się konkretnego tematu, tym będziecie mieli więcej wolnego czasu.

Gdzie się uczyć aby motywacja rosła?

Bardzo często motywacja do nauki spada właśnie z tego powodu. Wszystko dlatego, że wiele miejsc nie jest przeznaczonych do optymalnego „wkuwania”. W związku z tym należy tak zagospodarować na przykład własny pokój, aby dana lokalizacja zachęcała do uczenia się regułek, wzorów czy czytania obowiązkowych lektur itp. Jak to zrobić? Wasz pokój powinien być posprzątany, ponieważ bałagan nie ułatwia skupienia się na konkretnych elementach. Nie wolno zapomnieć o odpowiedniej organizacji – należy usunąć wszystkie rzeczy, które Wam w danym momencie nie są do niczego potrzebne. Poza tym należy wyłączyć komputer i telefon. Wszystko po to, aby przychodzące wiadomości czy pokusa sprawdzenia tego, co dzieje się u znajomych na FB, nie były silniejsze od chęci nabywania nowych umiejętności. Ewentualnie można włączyć sobie muzykę relaksacyjną, która uspokaja i wspomaga koncentrację. Takie przygotowane miejsce sprawi, że motywacja do nauki będzie odpowiednia, a Wy będziecie błyskawicznie „pochłaniać” konkretne tematy.

Co jeszcze zrobić, aby motywacja do nauki była większa?

Świetnym sposobem jest nagradzanie samego siebie za odpowiednie wyniki. Warto założyć sobie cel i w razie osiągnięcia konkretnego zadania – którym może być na przykład minimum 4 z testu z biologii itp. – coś sobie kupić. Dzięki temu motywacja do nauki będzie większa, niż do tej pory. Istotne jest też to, aby popaść w pozytywną rutynę. Co to oznacza w praktyce? Największe sukcesy osiągają te osoby, które są przyzwyczajone do nauki. Należy zatem krok po kroku zwiększać liczbę minut przeznaczonych na naukę. Dzięki temu łatwiej będzie Wam przystosować się do nowych zwyczajów. Należy zatem mieć ten fakt na uwadze. Wtedy motywacja do nauki będzie z tygodnia na tydzień coraz większa, ponieważ będziecie przyzwyczajeni do konkretnych zadań i po prostu zadowoleni z osiąganych efektów. Sprawdź inne wpisy dt motywacji tu i tu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *