Systemy motywacyjne w organizacji

Systemy motywacyjne w organizacji

Systemy motywacyjne w organizacji

Prowadzicie własne przedsiębiorstwo? Na pewno zastanawiacie się co zrobić, aby odnosić jak największe dochody z tytułu własnej działalności gospodarczej. Oczywiście, w dzisiejszych czasach nie jest łatwo. Wszystko dlatego, że konkurencja jest naprawdę gigantyczna. To oznacza, że należy wykazać się odpowiednią jakością, ponieważ bez tego trudno będzie pokonać rywali w konkretnej branży. Co to oznacza w praktyce? Właściciele muszą oferować nie tylko dobrej jakości produkty czy usługi. Istotne jest też to, aby zatrudniali odpowiednich pracowników, którzy swoją postawą będą pozytywnie wpływać na osiągane przez przedsiębiorstwo zyski. Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że podwładni muszą być właściwie zmotywowani, aby wykonywali swoje zadania na 100%. Nic więc dziwnego, że tak ważne są systemy motywacyjne w organizacji. Na czym polegają? Czy warto je stosować? Jakie wyróżniamy sposoby, aby pracownicy byli właściwie zaangażowani? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym wpisie. Zapraszam do „Systemy motywacyjne w organizacji”.

Dlaczego warto wprowadzać systemy motywacyjne w organizacji?

Dużo właścicieli zastanawia się czy w ogóle decydować się na ten krok. Trzeba podkreślić, że nie brakuje osób, które uważają, że pracownicy tak czy siak powinni dobrze wykonywać swoje zadania – w końcu mają za to płacone. Taka postawa jest jednak błędna. Należy zaznaczyć, że każdy podwładny lubi być doceniany przez swojego szefa (na różne sposoby). Możliwość otrzymania na przykład dobrej premii za świetnie wykonane zadanie sprawia, że każdemu chce się po prostu bardziej, niż zwykle. Oczywiście, systemy motywacyjne w organizacji powinny być wprowadzane z głową. Wszystko po to, aby pracownicy mieli przekonanie, że prędzej czy później otrzymają dodatkowe pieniądze za swoją dobrą postawę w trakcie realizowania codziennych czynności. Zbyt duża liczba premii też nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Bardzo ważne jest to, aby cały system był przejrzysty i klarowny. Jeśli zdecydujecie się go wprowadzić, to nie możecie w połowie drogi wycofywać się ze swoich słów. Przez to pracownicy stracą do Was zaufanie i niestety nie będą już starali się na 100%. Pamiętajcie, że pracownik odpowiednio zmotywowany stara się dobrze wykonywać swoje czynności. W przeciwnym razie będzie szukał każdej okazji, żeby odstawić tak zwaną „fuszerkę”.

Systemy motywacyjne w organizacji – co wziąć pod uwagę?

Tworząc systemy motywacyjne w organizacji należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na potrzeby pracowników. Istotne jest to, że różnią się one ze względu na płeć, wiek oraz aktualne kwalifikacje itp. Często właściciele nowoczesnych przedsiębiorstw stosują wiele systemów motywacyjnych w swojej organizacji. Chcą bowiem zaspokoić potrzeby każdego pracownika. Jeśli bowiem wprowadzicie tylko jeden czynnik motywacyjny, którym jest na przykład rozwijanie własnych umiejętności, to nie każdy będzie do końca zadowolony. Inne potrzeby mają kobiety, które na przykład niedługo chcą założyć rodzinę. Wtedy jednym z aspektów motywacyjnych do podjęcia pracy w danym przedsiębiorstwie jest na przykład urlop macierzyński po którym można swobodnie wrócić do dalszego realizowania zadań itp.

Co najlepiej motywuje pracowników?

Dla każdego ważne są pieniądze. Skuteczne systemy motywacyjne w organizacji powinny bez wątpienia zawierać ten aspekt. To jednak nie wszystko. Muszą one uwzględniać również inne elementy. Są to choćby pochwały od pracodawcy. Nie brakuje bowiem ludzi, którzy są bardziej zmotywowani do działania, jeśli słyszą na swój temat coś dobrego. Statystyki pokazują, że dużo pracowników zwraca uwagę także na prestiż firmy. Jeśli będzie ona ceniona i uznana branży, to podwładni chętniej będą codziennie przychodzić do konkretnego miejsca, aby wykonywać swoje zadania. Nie może też oczywiście zabraknąć możliwości rozwoju zawodowego. Systemy motywacyjne w organizacji muszą również zawierać elementy odnoszące się do życia rodzinnego. Dlaczego? Dla wielu podwładnych jest to ważny czynnik. Chyba zatem nie może nikogo dziwić, że tacy pracownicy nie będą zadowoleni, jeśli będą musieli pracować np.: w Święta czy wykonywać bezpłatne nadgodziny.

Sprawdź wpis dotyczący rozwoju osobistego !

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *